Skip to content

Najčastejšie otázky dievčat pri rozhodovaní o štúdiu informatiky

Najčastejšia otázka, ktorú dostávam od stredoškoláčok je: „Zvládnem to?“.

Nasledujú:
2. Je matika veľmi ťažká?
3. Musím vedieť programovať?
4. Budem mať nejaký voľný čas?

Tak to skúsme rozobrať.

Či to zvládneš?

Jasné že to zvládneš! Len budeš musieť „makať“ viac ako tvoji spolužiaci na iných školách. Menej „žúrok“, menej „múka párty“ (krásne spomienky na skvelú párty po ktorej som si múku z vlasov vyčesávala ešte tri dni), menej kávičiek v meste. Toto je dôležité povedať hneď na začiatku. Technické a IT vysoké školy vyžadujú jednoducho viac prípravy a štúdia. Však to, čo získate „na výmenu“, vám zabezpečí dobrý život s dobrou prácou.

DSC00340.00_02_16_15.Still030

Zaujímavé je, že túto otázku počúvam výrazne menej od chlapcov. Tých netrápi menej, či to zvládnu. Skúsia a uvidia. Buď „dajú“, alebo pôjdu o ďalej.
Problém s nízkym sebavedomím u dievčat začína prerastať poslednú dobu do MEGA rozmerov. Stretávam sa s ním nielen pri štúdiu IT, ale i pri rôznych iných aktivitách.

Čo s tou matikou?

Verím vám, že máte obavy. Súčasná hodinová výmera matematiky je výrazne nižšia ako voľakedy, navyše metódy akými sa vyučuje, vedú decká skôr k odporu voči nej, ako k jej obľube. Slovensko si stále neuvedomilo, že matematika nie je starobylý mučiaci nástroj, ktorému sa chceme stoj čo stoj vyhnúť. Matematika je základ nášho života – počnúc kupovaním rožkov v obchode, cez rátanie úrokov pri hypotéke, až po logické vyhodnotenie výhodnosti investície.

IMG_0498-02

Odpoveď na vašu otázku na matematiku je jednoduchá – sedieť a rátať. Samozrejme rozumieť tomu, čo rátam. Ale jedine trénovaním z vás budú šampióni a vy dáte všetky skúšky na plný počet.

Programovanie

Programovanie je pri nástupe do školy vašou veľkou výhodou. Tí, čo programovanie nemali, majú výrazne viac práce v úvode štúdia. Opäť je to o množstve času, ktorý strávite prípravou. Ale všetko sa dá zvládnuť.

Voľný čas je krásny pojem 🙂

Celý problém „odpadu“ študentov počas prvých rokov na vysokých školách IT smeru spočíva v zmene systému štúdia a vašom nastavení, ako sa s touto zmenou vyrovnáte. Stredná škola, ten raj na zemi, sa skončil. Už vám nikto nebude pripomínať, že sa máte učiť, robiť si referáty, písať poznámky. Teraz od vás všetci očakávajú, že to budete robiť – SAMI OD SEBA. Ak na toto neprídete, máte problém.
Ak to pochopíte, ste víťazi.
Vitajte v IT svete 🙂