Vyhľadať
Close this search box.
blog-island

Na návšteve u prvej dámy Islandu

Krajina plná inšpirácie a navyše miesto s najvyššou rodovou rovnosťou, taký je Island. Druhý aprílový týždeň sme sa tam vybrali v trojici - Kristína Kolníková, Petra Kotuliaková a Veronika Pizano, aby sme sa o jeho kvalitách presvedčili na vlastné oči.

Do krajiny gejzírov a fascinujúcej scenérie sme vycestovali vďaka grantu Erasmus. Stále si totiž rozširujeme obzory a oboznamujeme sa s fungovaním podobných organizácií v zahraničí. A tak, už keď sme grant žiadali, vedeli sme, že jedna z krajín, kde chceme načerpať inšpiráciu je Island. Chceli sme zistiť, v čom tkvie úspech Islandu, v čom nám pomáhala naša hosťujúca organizácia Ský – Skýrslutæknifélag Íslands. Venuje sa prepájaniu a výmene informácií medzi rôznymi subjektami pôsobiacimi v IT. Našou sprievodkyňou počas celého pobytu bola jeho riaditeľka Arnheiður Guðmundsdóttir.

Stretnutie s prvou dámou Islandu

Hneď prvý deň po prílete nás však čakalo jedno príjemne “ne-IT” stretnutie: prijatie u prvej dámy Islandu Elizy Reid v prezidentskej rezidencii. Rozprávali sme sa o našej misii, nedávnych prezidentských voľbách na Slovensku aj tých nastávajúcich na Islande. A keďže prvá dáma je tiež uznávaná a prekladaná autorka, na záver našej návštevy nám napísala aj osobné venovanie do slovenského vydania jej knihy Tajomstvo islandských žien.

Spoločnosť, ktorá podporuje ženy

Druhý deň sme sa ponorili do skúmania systému technologického i STEM vzdelávania a aktivít, ktoré robia na podporu žien na Islande. Stretli sme sa s Dr. Asrun Matthiasdóttir z University of Reykjavík, ktorá sa venuje výskumu v oblasti rodovej rovnosti a vzdelávaniu v oblasti STEM. Sprostredkovala nám množstvo zaujímavých faktov z islandskej reality a vtedy sme si prvýkrát uvedomili, že na Islande majú podobné problémy ako my, avšak spoločnosť je už viac nastavená podporovať ženy vo vzdelávaní aj v práci.

Základy IT už u 4-ročných

Naše ďalšie kroky viedli do organizácie Skema, ktorá sa venuje podpore detí v štúdiu IT, kde sme sa stretli s jej riaditeľom Úlfurom Atlasonom. Ukázal nám rôzny hardvér, ktorý používajúpri výučbe od útleho veku a doslova nás šokoval informáciou, že ich kurzy v hlavnom meste navštevuje každý víkend 150 detí. Reykjavík má len okolo 100-tisíc obyvateľov, takže toto číslo je naozaj zaujímavé. Zaujali nás však ešte dve veci – deti už od takmer tínedžerského veku môžu pracovať, napríklad ako pomocní lektori v Skeme, IT firmy však organizáciu veľmi nepodporujú. Najmä táto posledná informácia nás dosť prekvapila. Aj Ty v IT má vo svojich  partneroch veľkú oporu a tak sme predpokladali, že je to tak všade. Zdá sa, že na Islande sa IT spoločnosti spoliehajú na dostatočnú kvalitu islandského školstva.

Kvalitní muži sa neobávajú rovnosti

Ďalší deň sme pokračovali návštevou startupu Alda. Zameriava na vývoj softvéru na zlepšovanie diverzity a inklúzie a predstavila nám ho Snæfríður Jónsdóttir. Veľmi nás zaujal a bude zaujímavé sledovať ďalší vývoj tohto startupu. Už dnes majú totiž rozbehnutú spoluprácu s niekoľkými inštitúciami ako napríklad islandským Policajným zborom aj Islandským parlamentom a tiež s viacerými firmami. Za všetky spomeňme najväčšiu IT firmu na Islande Origo.

V Alda sme objavili aj perfektný slogan: Men of quality don’t fear equality (Kvalitní muži sa neobávajú rovnosti), ktorý sme si odniesli ako spomienku domov na nálepkách.

Inšpirácie, nápady a nové kontakty

Práve do Origo smerovala naša posledná návšteva, kde sme sa stretli s HR riaditeľkou Dröfn Guðmundsdóttir, ktorá nám hovorila o tom, ako zvyšujú podiel žien vo firme, že je to náročná cesta a úspechy sa začali dostavovať až vtedy, keď sa s celou stratégiou diverzity a inklúzie stotožnil celý najvyšší manažment.

Veľa času sme strávili aj s Arnheiður Guðmundsdóttir a jej kolegyňou Lindou Björk Bergsveinsdóttir zo Ský, ktoré nám vysvetlili islandské reálie, súvislosti, úspechy a to, na čom ešte musia sami zapracovať. Venovali nám tiež vrelé slová podpory a uistenie o dôležitosti našej práce na ceste k pozitívnej spoločenskej zmene. A tak sme sa domov vracali nielen plné nových kontaktov, ale aj inšpirácie a skvelých nápadov, ktoré chceme preniesť na Slovensko.