Nominácie na druhý ročník ocenenia Žena v IT sú spustené
Opäť nastal čas oceniť výnimočné ženy v IT! Už po druhýkrát môžete nominovať svoju Ženu v IT, IT Študentku aj IT Spojenca roka. Novinkou je strategicky upravená štruktúra hodnotenia.
Opäť nastal čas oceniť výnimočné ženy v IT! Už po druhýkrát môžete nominovať svoju Ženu v IT, IT Študentku aj IT Spojenca roka. Novinkou je strategicky upravená štruktúra hodnotenia.
Súťaž v kreatívnom programovaní Scratch Match je našou srdcovkou. Rozvíjame ho s radosťou tak, aby bol pre dievčatá prínosnejší, férovejší a ešte obľúbenejší.
Slovensko zaostáva v pokroku rodovej rovnosti za priemerom EÚ, pričom rozdiel sa prehlbuje. Výraznú úlohu v jeho vyrovnávaní zohrávajú neziskové organizácie.
Posledné týždne boli pre nás v Aj Ty v IT plné vzrušenia a nových zážitkov. Počas dvoch podujatí zo série ENTER Hackathon sme ukázali, že veda a technológie môžu byť nielen vzdelávacie, ale aj zábavné a kreatívne. Pozrite sa s nami ako!
Timea Klopčeková získala ocenenie v kategórii IT Študentka roka, v rámci nášho nového ocenenia Žena v IT. Študuje na strednej škole elektrotechniku, má vlastný startup, venuje sa grafickému dizajnu. Zaujímavý príbeh, ako ten jej, môžete s nami napísať aj vy, vďaka iniciatíve #GivingTuesday.
V novembri sme cestovali do hlavného mesta Portugalska, aby sme navštívili Web Summit. Tento najväčší technologický festival v Európe spája technológie, inovácie aj networking do nezabudnuteľného zážitku.
Vyskúšajte cez vianočný čas niečo nové. Advent aj vianočné sviatky sa blížia a možno už premýšľate nad tým, ako svoje ratolesti doma zabaviť. Naša bezplatná hardvérová knižnica TechLib vám v tom pomôže.
V Aj Ty v IT nám záleží na tom, aby naše kurzy pre stredoškoláčky nereflektovali len neustále sa meniaci pracovný trh, ale aj ich vlastné potreby, preto sme sa ich na to opýtali. Tu je niekoľko zaujímavých postrehov.
Naše kurzy sú uznávané Ministerstvom školstva ako doplnkové vzdelávanie, ktoré ti môže pomôcť pri získaní štipendia na slovenskej vysokej škole. Certifikát z absolvovania Aj Ty v IT Coding Club alebo Security Girl ti tak môže zvýšiť šance na úspech pri žiadosti o štipendium.
Prvýkrát sme odovzdali ,,ženských Oscarov”. 3. ročník obľúbenej konferencie Slovak Women in Tech (SWiT) s hlavnou témou Ženy na ceste umelej inteligencie, bol naozaj výnimočný.
Rozprávali sme sa so Zoltánom Labaiom, generálnym riaditeľom AT&T Slovensko, ktorý v spoločnosti pracuje už viac ako 25 rokov, o pracovných príležitostiach a dlhodobej spolupráci s AT&T.
Vďaka spolupráci so spoločnosťou Orange a jeho novým Orange Digital Center sa vraciame k pravidelným workshopom naživo. Stretávať sa budeme pravidelne s najmladšími dievčatami, stredoškoláčkami i dospelými ženami.
Na začiatku leta sme sa v rámci nášho interného vzdelávania a hľadania inšpirácií v rámci programu Erasmus dostali aj do Holandska, kde sme v Amsterdame najskôr navštívili veľkú konferenciu European Women in Technology a následne sa stretli so zástupcami združenia Stichting Netwerkpro, ktoré sa podobne ako my zameriava na vzdelávanie žien.
S nadväzovaním kontaktov v zahraničí a získavaním nových skúseností sme si nedali prestávku ani na konci leta. Časť nášho tímu v auguste navštívila Slovákmi obľúbený severský štát, Dánsko.
Meníme krajinu na lepšiu a preto sme prišli s ďalším projektom – 1. ročníkom ocenenia Žena v IT. Jeho cieľom je prehlbovať myšlienku vstupu žien do IT a ich podpory v tomto odvetví. Zároveň chceme vyjadriť verejné uznanie a poďakovanie všetkým, ktorí tejto myšlienke na Slovensku pomáhajú.
Vzdelávame sa veľmi radi, ešte viac, ak je to spojené poznávaním nových miest a ľudí – tentokrát sme s grantom Erasmus spoznávali podobné organizácie v hlavnom meste Poľska.
Overené workshopy na školách, úspešné micro:bit tours a absolútna novinka v podobe online školení. Aj taký bol projekt ENTER v uplynulom školskom roku.
Máj je pre nás všetkých v Aj Ty v IT pomerne náročný. Školy finišujú rok a my finišujeme s nimi. Každý člen v tíme vie, že na máj si potrebuje šetriť veľa síl.
Hrať pexeso je pre ne nuda, stavebnicu už postavili aj dvadsaťkrát a vy si za daždivého počasia lámete hlavu, ako vaše deti zabaviť. Keďže veľmi dobre vieme, ako sa cítite, prinášame vám pomoc v podobe hardvéru z nášho TechLibu, ktorý vaše deti zabaví na dlhé hodiny.
Začiatkom júna 2024 sme sa pripojili ku komunite Nadácie Unicredit, aby sme sa zúčastnili na “nekonferencii” na tému Konflikt v talianskom Miláne.
Aj Ty v IT Coding clubs sú miestom pravidelných vzdelávacích stretnutí stredoškoláčok, ktoré láka svet moderných technológií. Jednou z nich bola kedysi aj Daniela Chovancová, kreatívna produktová dizajnérka s multidisciplinárnym zameraním. Svoje vedomosti dnes odovzdáva ďalej ako lektorka.
Hlavným cieľom súťaže je motivovať dievčatá na základných školách k objavovaniu sveta technológií prostredníctvom hier, príbehov a animácií vytvorených v programovacom jazyku Scratch. Do ôsmeho ročníka prihlásilo spolu 42 individuálnych súťažiacich a 9 tímov dievčat.
V organizácii Aj Ty v IT sme sa rozhodli osláviť deň detí netradične, a to vzdelávaním. Po celom Slovensku pripravujeme workshopy s micro:bitom, ktoré prebehnú na siedmich školách od Bratislavy
Veronika Pizano do Aj Ty v IT nastúpila v roku 2018 ako projektová manažérka pre cieľovú skupinu dospelých žien, v roku 2022 sa stala riaditeľkou organizačných procesov (COO). V súčasnosti má plné ruky práce s novým ocenením Žena v IT, o ktorom nám viac prezradila v rozhovore.
Európska rada pre inovácie a Výkonná agentúra pre malé a stredné podnikanie zaradila Aj Ty v IT medzi svetovo najlepšie príklady dobrej praxe s najvyšším prínosom pre jednotlivca. Vyberali zo 47 aktivít v 36 krajinách.
Girl’s Day už po jedenásty raz otvára stredoškoláčkam dvere ku kariére v tomto sektore.
Krajina plná inšpirácie a navyše miesto s najvyššou rodovou rovnosťou, taký je Island. Druhý aprílový týždeň sme sa tam vybrali v trojici – Kristína Kolníková, Petra Kotuliaková a Veronika Pizano, aby sme sa o jeho kvalitách presvedčili na vlastné oči.
V rámci národného projektu Zručnosti pre trh práce, začali úrady práce opäť poskytovať finančné príspevky na podporu rekvalifikácie uchádzačov o zamestnanie.
Aj Ty v IT po prvý raz na Slovensku ocení ženy za ich zásluhy v IT sektore, nominovať tú svoju môžete už dnes. Slávnostné odovzdávanie ocenenia Žena v IT sa uskutoční 10. októbra 2024 v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sme sa v Bruseli zúčastnili panelu „Women in Digital“, organizovaného Európskou komisiou, za účasti komisára Thierryho Bretona aj europoslankyne Liny Gálvez Muñoz. Po prvý raz v histórii našej organizácie sme tak prezentovali našu misiu a príklady dobrej praxe na najvyššej európskej úrovni.
Termín uplatnenia možnosti darovať 2 % z daní sa blíži a my sme pri tej príležitosti vyspovedali našu riaditeľku Petru Kotuliakovú, aby prezradila, čo považuje za najväčšie úspechy Aj Ty v IT v roku 2023, aj víziu pre ten aktuálny.
Medzinárodný deň žien je deň, ktorý nám pripomína, že sme silné, odvážne a schopné dosiahnuť čokoľvek si stanovíme. Ale nájsť tú správnu rovnováhu medzi komfortom a rizikom môže byť náročné.
Ste učiteľka alebo učiteľ informatiky, digitálna koordinátorka či digitálny koordinátor na základnej alebo strednej škole? Práve pre vás sme pripravili náš nový program systematického a certifikovaného vzdelávania.
Zabezpečiť prístup dievčat k IT vzdelávaniu je pre nás v našich aktivitách kľúčové. Sme veľmi radi, že aj vďaka podpore Nadácie ČSOB, nového partnera hardvérovej knižnice TechLib, zabezpečíme dievčatám na celom Slovensku prístup k IT vzdelávaniu bez bariér – geografických i ekonomických.
Po testovačke s online micro:bit vianočnými workshopmi pre vás spúšťame aj 4 – týždňové kurzy s micro:bitom pre začiatočníčky i pokročilé, na ktorých sa stretneme vždy raz do týždňa na 2 hodiny.
Vďaka tomuto projektu, ktorý podporuje UniCredit Foundation a UniCredit Bank, pomáhame dievčatám nielen v zlepšovaní ich soft skills, ale aj v nadobúdaní technických zručností.
Informačné technológie nás obklopujú v každej oblasti života, zvyšujú konkurencieschopnosť štátov, organizácií, ale aj jednotlivcov. Ak chceme udržať krok s dobou, je nevyhnutné osvojiť si digitálne zručnosti. Zlepšia naše uplatnenie na trhu práce a zefektívnia aj jej vykonávanie.
Súťaž v kreatívnom programovaní dievčat vo veku 8 – 15 rokov, v ktorej môžu získať nielen nové zručnosti, zabaviť sa, ale dokonca aj niečo vyhrať.
Zostavte si vlastný tím, prizvite si na mentorovanie vášho obľúbeného učiteľa či učiteľku a poďte skúsiť postaviť micro:bit projekt, ktorý ohúri porotu.
Prečo sme pristúpili k zvýšeniu cien kurzov pre dospelé ženy
Z našich predchádzajúcich skúseností sme pre vás pripravili odpovede na najčastejšie kladené otázky o akadémiách, ktoré dostávame od ucházačiek. Aké akadémie Aj Ty v IT ponúka? Máme niekoľko akadémií zameraných
Čo môžete očakávať? Odhalíme tajomstvá výučby umelej inteligencie od A po Z: Kde začať, s akými nástrojmi a ako efektívne učiť.
Ako sme posilňovali digitálnu gramotnosť učiteľstva aj ich žiačok a žiakov.
V roku 2022 sme po dvojročnej pandemickej prestávke usporiadali dopoludnie tvorivého programovania pre dievčatá Scratchaton a záujem oň predčil naše očakávania. Pridali sme preto ďalšie mesto a v novembri sa tak môžete tešiť aj na jeho košickú edíciu.
Obhliadnutie za druhým ročníkom jedinej IT konferencie na Slovensku oslovujúcej aj oslavujúcej ženy
Najúčinnejším nástrojom v boji proti stereotypom je vzdelávanie. Platí to dvojnásobne, ak máte dobrého sparinga. Tešíme sa, že sme takého našli v Nadácii Orange.
Digitálne zručnosti sú už teraz nevyhnutné a budú hrať stále väčšiu úlohu v našich životoch. Pre budúcnosť našich detí to znamená, že čím lepšie budú mať digitálne zručnosti, tým lepšia
Lucia žila 10 rokov v Londýne, kde absolvovala IT kurzy pre Windows Networks MCSE. Od roku 2005 pracovala v Londýne pre medzinárodné IT recruitment firmy, kde získala detailný prehľad o tom, ako IT svet, firmy a ľudia v ňom fungujú. Má medzinárodné skúsenosti z oblasti IT headhuntingu a zároveň prehľad o rôznych častiach IT odvetvia. Od roku 2010 vedie vlastnú firmu na Slovensku a vyhľadáva IT špecialistov pre medzinárodné firmy s rôznym zameraním. Lucia stretáva skvelé a úspešné ženy v IT a pomáha Aj Ty v IT motivovať dievčatá skutočnými príbehmi žien, ktoré už v IT svete fungujú. Zároveň prináša reálny prehľad IT možností pre ženy a dievčatá. Je tiež členkou predstavenstva Aj Ty v IT.
Online kurzy pre najmladšie dievčatá boli v uplynulom školskom roku veľmi obľúbené, a tak sme s radosťou pripravili ďalšie aj v tomto školskom roku.
V dnešnom digitálnom veku, keď technológie prenikajú do všetkých sfér života, je nesmierne dôležité učiť deti nielen klasickým znalostiam, ale aj novým digitálnym zručnostiam, ktoré im otvoria spektrum možností a pomôžu im pripraviť sa na budúcnosť.
Voľné hodiny informatiky, znižovanie nárokov na pomalších študentov a študentky či dokonca ich oddelenie od štúdia a orientácia iba na tých, ktorým informatika ide. Aj takto vyzerá aktuálna výučba informatiky na stredných školách na Slovensku. Odhalil to kvalitatívny prieskum, ktorý na prelome rokov 2022 a 2023 pre organizáciu Aj Ty v IT realizovala s podporou spoločnosti Slovak Telekom agentúra Krajinka.
Ako namotivovať deti a školy, ktoré ešte nepoznajú alebo nepracujú s micro:bitom? Čo zaujme stredoškoláčky natoľko, že si budú chcieť s nami niečo nakódiť? A ako zaujať dievčatá, ktoré už v minulosti s micro:bitom pracovali, ale chceme ich pošťuchnúť, aby pokračovali ďalej?
Kristínu Kolníkovú už počas štúdia na Fakulte manažmentu UK stiahol svet IT, a tak sa začala vzdelávať pomocou rôznych kurzov. To ju priviedlo k Aj Ty v IT, ktoré sa jej páčilo najmä pre to, ako inšpiruje a ženy, aby sa nebáli do IT vstúpiť a búra predsudky o ich pôsobení žien v tomto sektore. Keď sa dozvedela o otvorenej pozícii projektovej manažérky, nezaváhala preto ani chvíľu a prihlásila do výberového konania. Od leta 2022 zastrešuje v Aj Ty v IT aktivity pre dospelé ženy.
Pre naše najmladšie sme v tomto školskom roku zorganizovali vyše 130 podujatí, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 1350 dievčat.
Bezpečnosť na internete je mimoriadne dôležitá téma, čo Aj Ty v IT v spolupráci so spoločnosťou ESET viedlo pred tromi rokmi k rozbehnutiu projektu Security Girl. Odborníci tu vzdelávajú stredoškoláčky, ktoré sa neskôr stávajú bezpečnostnými ambasádorkami vo svojich komunitách, pričom už stihli vyškoliť viac ako 1200 ľudí.
Radi by sme sa s vami podelili o úžasné zážitky a výsledky, ktoré sme dosiahli počas nedávno ukončenej sezóny našich Aj Ty v IT Coding Clubs, kurzov špeciálne navrhnutých pre stredoškoláčky, ktoré chcú získavať vedomosti a skúsenosti v oblasti informačných technológií.
Naša súťaž Scratch Match ukončila v sobotu 27. mája svoj siedmy ročník a potvrdila, že mladé Slovenky vedia pretaviť svoju kreativitu do zaujímavých počítačových hier či rozprávok.
Ponúkame vám ďalší z rozhovorov v našej komunite na Discorde, tentokrát s Ivanou Šmondrkovou zo spoločnosti Microsoft. Dozviete sa v ňom, čo Ivanu priviedlo do IT, prečo ju najviac bavia práve dáta, ako aj kde hľadá vo svojej práci inšpiráciu.
Dva víkendy na prelome zimy a jari sme si v rámci projektu ENTER vyhradili pre stredoškoláčky. Piatkové popoludnie a soboty sme trávili spoločným aplikovaním znalostí o elektrických obvodoch a programovaním do rozličných svietiach, blikajúcich a hrajúcich módnych doplnkov a hračiek. A bola to zábava!
A keď tu už máme okrúhle výročie, je dobrá príležitosť si trochu zabilancovať.
2 % nie sú iba číslo, dokážu totiž plniť sny. Napríklad tie dievčenské, o ich lepšej budúcnosti. Aj Vaše 2 % majú túto silu. Venujte nám ich!
Katarína Dubovcová pracuje ako scrum masterka v spoločnosti Takeda. Vyštudovala psychológiu a jej cesta do IT viedla cez marketing. Ako vyzerá život scrum masterky prezradila v komunitnom rozhovore na Discorde a my ho radi s vami zdieľame.
Z európskych prieskumov vyplýva, že až tretina slovenských detí zažila kyberšikanu a viac ako tretina sa na internete bavila s cudzími ľuďmi, ktorých poznala len zo sociálnych sietí. Až 17 % z nich sa pritom s nimi dokonca stretla! Veľkú pozornosť tiež zaznamenal český dokument Barbory Chalupovej a Víta Klusáka V síti, ktorý rozprúdil celospoločenskú diskusiu o nástrahách sexuálnych predátorov na sieťach. Tri dospelé herečky, vydávajúce sa za dvanásťročné dievčatá v ňom počas 10 natáčacích dní sexuálne obťažovalo takmer dva a pol tisíc mužov.
Po minuloročnom úspechu Tech fashion kurzu, prinášame jeho kondenzovanú víkendovú podobu formou hackathonu. Dievčatá čaká programovanie micro:bitu, zapájanie elektrických obvodov aj šitie vodidovu niťou!
Aj Ty v IT Coding clubs sú miestom pravidelných stretnutí dievčat vo veku 15-19 rokov, ktoré láka svet moderných technológií. S novým školským rokom sme im priniesli novú štruktúru a rozvíjame ich s podporou nového partnera – Orange Slovensko.
Súťaž je určená pre dievčatá vo veku 8 – 15 rokov a môžu v nej získať nielen nové zručnosti, zážitky a kontakty, ale aj zistiť, že dokážu zvládnuť oveľa viac, ako si mysleli a dokonca tiež vyhrať zaujímavé ceny!
V slovenskom školstve pôsobí množstvo nadšených učiteliek a učiteľov a tešíme sa, že s naším projektom TECHLIB im pomáhame v tom, aby mohli rozvíjať svoje vlastné nápady a projekty.
Napriek tomu, že hackathony vo mne vzbudzovali rešpekt, vždy boli pre mňa aj podujatiami pre ostrieľaných vývojárov a nadupaných ajťákov, ktorí majú „more“ času. Nič pre zamestnanú matku troch detí a začínajúcu, aj keď nadšenú analytičku.
Kurz je pripravený tak, aby vás postupne previedol základnými termínmi a znalosťami zo sveta IT.
Za nami je Scratchaton a pred nami čo nevidieť súťaž v kreatívnom programovaní Scratch Match. Využite prázdniny a naučte sa s nami pár nových Scratch kúskov.
Orientácia v moderných technológiách je samozrejmou súčasťou zručností absolventov a absolventiek stredných i vysokých škôl, no nie všetci majú rovnaký prístup k vzdelávaniu a informačným zdrojom. Čím skôr sa prispôsobia novej digitálnej realite, tým lepšiu budúcnosť budú mať aj na pracovnom trhu. To si uvedomili aj v spoločnosti IBM, a preto založili SkillsBuild.
Mohol by si sa nám predstaviť? Čo a kde učíš? Aké rôzne aktivity pre svojich žiakov organizuješ? Volám sa Róbert Szekula a vyštudoval som učiteľstvo, kombináciu matematika – informatika. Učím
Aj bez predchádzajúcich skúseností s programovaním vás naučíme vytvárať hry v ROBLOX Studiu.
V spolupráci s Junior Achievement Slovensko a Accenture, sme dňa 8.11.2022 v Bratislave pripravili prezenčné školenie Ozobotov pre budúcich Digitálnych koordinátorov, ktorými budú práve učitelia z rôznych škôl z rôznych
Chceli sme stráviť deň s našimi najmladšími, ich rodičmi a Scratchom. Tak sme vymysleli Scratchaton, lebo pre túto vekovú skupinu to bol malý hackaton, alebo pokojne aj maratón. Po dvoch koronových rokoch sa vraciame s obľúbeným formátom. Nenechajte si ho ujsť!
Ako vyzeral tohtoročný Django Girls? Prečítajte si v novom blogu, ako ho prežívala jedna z účastníčok.
Ministerstvo školstva uznáva naše kurzy ako doplnkové vzdelávanie, ktoré ti môže pomôcť získať štipendium na slovenskej vysokej škole. Vďaka certifikátu za Aj Ty v IT Coding Club sa tvoje šance na získanie štipendia zvýšia.
Sme späť s naším programom ambasádoriek bezpečnosti Security Girl! Keďže najlepšie na inšpiráciu slúži reálna skúsenosť, vyspovedali sme pre Vás najaktívnejšiu Security Girl, Luciu Malíkovú. Dozviete sa, prečo sa rozhodla získané vedomosti odovzdávať ďalej aj čo jej program prináša.
Až 60 stredoškoláčok z celého Slovenska navštívilo v rámci nášho programu Spoznaj IT faCOOLty vysoké školy technického zamerania. Spolu s mentorkami absolvovali viac ako 100 stretnutí, na ktorých sa dozvedeli presne to, čo ich o štúdiu zaujímalo. S novým akademických rokom program opäť otvárame, prihlásiť sa môžete už dnes. Naviac, vďaka jeho úspechom s ním mierime tiež do Švajčiarska a do Nemecka!
S Takedou sme sa prvýkrát stretli v novembri 2021. O ich príchode na Slovensko bolo už dávnejšie rozhodnuté a spolu sme začali diskutovať o ich predstave diverzity v organizácii. Príjemne nás potešilo početné zastúpenie žien v strategickom tíme, ktorý stál pri založení slovenskej pobočky.
Už je to 10 rokov čo motivujeme a podporujeme dievčatá a ženy v ich záujme o IT sektor na Slovenku. Našimi aktivitami sa snažíme narúšať spoločenské stereotypy o ženách v IT, budovať komunitu a posilňovať postavenie
Vojna na Ukrajine trvá už viac ako 6 mesiacov. Ľudia z Ukrajiny, ktorí prišli na Slovensko, sa tu postupne usádzajú a zariaďujú si život. Chceme prispieť svojou trochou a pomôcť 15 ženám z Ukrajiny rekvalifikovať sa na softvérové testerky.
Kurzami a workshopmi Aj Ty v IT prešlo do dnešného dňa 25 tisíc žien a dievčat. Tieto výsledky sme dosiahli aj vďaka celoročnej pomoci a podpore vás, učiteliek a učiteľov. Radi by sme sa vám preto poďakovali tým, čo vieme robiť najlepšie – a to sériou bezplatných (nielen) letných online workshopov.
Ráno sa zobudím, spravím si kávu, vezmem svoj kufor na kolieskach plný micro:bitov a všakovakých potrebností, vyzdvihnem lektora a vyrazíme spolu na cestu. Niekedy ideme ešte za tmy, ak je od nás škola ďalej a my chceme začať hneď prvou hodinou. Veľmi nás však teší, že sme sa túto jar mohli s projektom ENTER opäť vrátiť aj fyzicky na školy. A tak odvtedy pravidelne cestujeme a Slovensko sme už zbrázdili naozaj od západu na východ aj z juhu na sever!
Porota celoslovenskej súťaže Scratch Match 2022 už po šiesty raz ocenila nádejné programátorky vo veku 8-15 rokov. Medzi ocenenými nechýbala ani aplikácia učiaca názvy častí našej kostry, hry o recyklovaní alebo pre viac paralelných hráčov.
Keď sme boli vo februári 2020 v Prahe na konferencii Microsoft Ignite Tour, ešte sme netušili, že to bude na viac ako dva roky naša posledná zahraničná konferencia, na ktorej sa zúčastníme. O to viac nás teší, že tá nasledujúca bola práve veľká European Women in Tech v Amsterdame.
Hurá, tak sa to podarilo a ty si získala nový job. Všetka tá snaha sa vyplatila. Užívaš si momenty šťastia a si na seba právom pyšná. Ale čo ak tento pocit pohody trvá len do momentu, kým do práce reálne nastúpiš?
Kurz spustený len v júni 2021 zaznamenal dôležitý míľnik, keď ním prešla v poradí tisíca účastníčka. Tvorí súčasť rovnomenného projektu, ktorý sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou Microsoft s cieľom pomôcť ženám na materskej a rodičovskej dovolenke, alebo tesne po nej, s návratom do práce. Dnes sa ho už zúčastňujú ženy v rôznych životných situáciách.
Zabezpečiť prístup dievčat k IT vzdelávaniu je pre nás v našich aktivitách kľúčové. Spolu s prístupom však často kráča ruka v ruke aj potreba odstraňovať bariéry – a to nielen psychologické, ako sú predsudky či nepochopenie okolia, ale aj fyzické. V Aj Ty v IT sme sa to rozhodli zmeniť.
Najmladšie dievčatá, opäť máte v lete šancu objaviť krásu technológií, presvedčiť sa, že nie sú zložité a už vôbec nie nuda. V sérii bezplatných dopoludňajších workshopov Creativity is my middle name – TECH for Girls! uplatníte svoju fantáziu a zároveň sa aj niečo nové naučíte.
Už po deviaty raz sa uskutočnilo podujatie GIRL´S DAY, ktoré od roku 2014 na Slovensku zastrešuje Aj Ty v IT. Jeho cieľom je prepájať IT firmy a organizácie so stredoškoláčkami a motivovať ich tak k štúdiu informatiky, kariére v IT, ako aj k systematickému zlepšovaniu digitálnych zručností.
Je tu opäť jar a s ňou aj stálica nášho programu pre stredoškoláčky Aj Ty v IT Coding Clubs, s ktorými sa môžeš naskillovať v bioinformatike, sociálnych médiách i sieťarine.
Alexandra Bátoryová pôsobí na bratislavskom Gymnáziu L. Sáru a na aktivitách Aj Ty v IT sa so svojimi študentkami zúčastňuje už od jeho vzniku. Pri príležitosti Medzinárodného dňa učiteľov, sme ju pre vás vyspovedali.
Nedávno som riešila menší technický problém, pri ktorom som sa pomerne na dlho zasekla. Skúšala som niekoľko návodov, ale nič mi nefungovalo. Viete, čo mi nakoniec pomohlo? Napísať otázku do tímu.
Tento rozhovor začal tak, že si mi raz poslala mail, v ktorom si nám ďakovala nielen za kurz, ale aj za to, že sme v teba verili. Potrebovala si podporiť a to si v Aj Ty v IT našla.
Čo znamená správať sa bezpečne na nete? Spýtali sme sa naslovo vzatého odborníka
Tentokrát o našich lektoroch a lektorkách a ich zanietenej práci nad rámec bežných kurzov.
Vyskúšaj si ako prvá, ako sa dá technológia kreatívne prepojiť s módou!
Ako ambasádorky bezpečnosti budú pôsobiť na svojich školách a v komunitách.
Je tu opäť stálica nášho programu pre stredoškoláčky Aj Ty v IT Coding Clubs, ktorá pre pretrvávajúcu pandémickú situáciu zostáva v online režime.
Štartujeme v poradí už šiesty ročník súťaže v kreatívnom programovaní dievčat vo veku 8-15 rokov SCRATCH MATCH.
Aj Ty v IT vstupuje do nového roka 2022 jubilejne, pripomína si 10. výročie svojho založenia. Aká bola uplynulá dekáda a čo nás čaká ďalej?
Čo darovať žene, na ktorej vám záleží? Každoročná vianočná dilema, ktorá môže skončiť znova odložená v poličke, alebo ÚPLNE INAK. Darujte príležitosť! S poukazom na kurz u nás totiž darujete nielen vzdelanie a praktickú zručnosť, ale aj príležitosť na kariérnu zmenu.
Vysielame náš ENTER tím po celom Slovensku, aby vám pomohol s prípravou na microbitovú olympiádu.
„Keď sú dievčatá v skupine samé, sú vždy aktívnejšie.“
O Aj Ty v IT som sa dozvedela v maturitnom ročníku v čase, keď som sa rozhodovala o svojich ďalších krokoch a výbere vysokej školy. Občianske združenie práve svojím programom Spoznaj IT faCOOLty ponúkalo možnosť stráviť jeden
Svetlana Filipová je jednou z našich prvých účastníčok programu DigiWomen. Do programu vstúpila bez predchádzajúcich referencií len na základe vlastnej chuti zlepšiť si digitálne zručnosti počas rodičovskej dovolenky. A pre všetky z vás, ktoré nad programom uvažujete, sme sa ju rozhodli krátko vyspovedať pri káve.
Martina vyštudovala teoretickú fyziku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky na Univerzite Komenského v Bratislave, po skončení vysokej školy sa však rozhodla venovať IT.
Po pilotnej fáze projektu máme prvých 5 stredoškoláčok, ktoré od septembra začínajú fungovať ako bezpečnostné spojky vo svojej komunite. A keďže sa nám projekt osvedčil, spúšťame zároveň jeho prvý ročník, ktorý do sveta vyšle už 45 ambasádoriek kyberbezpečnosti.
Už tradične sme pre vás pripravili horúcu jeseň plnú vzdelávania. Stredoškoláčky sa však môžu zvlášť tešiť na október nabitý workshopmi programovania.
Marcela vyštudovala odbor Bezpečnosť informačných systémov na Fakulte elektrotechniky a informatiky na STU v Bratislave. Má skúsenosti s auditmi informačnej bezpečnosti v bankových inštitúciách, s riadením rizík a overovania súladu so štandardmi informačnej bezpečnosti.
Mária je absolventkou jednej z našich posledných testerských akadémií, ktoré už prebiehali online. A keďže najlepšou cestou, ako sa o kurze a jeho výhodách dozvedieť viac, je opýtať sa priamo účastníčok, rozhodli sme sa ju pre vás vyspovedať.
Keď sme s Aj T v IT v roku 2012 začínali, analyzovali sme, prečo dievčatá neštudujú na IT fakultách. V tej dobe ich na troch technologicky zameraných fakultách na Slovensku študovalo len 3 až 5 % z celkového počtu študentov. Dôvod bol jednoduchý a nie prekvapivý – strach. Obávali sa totiž náročnosti štúdia informatiky, priebehu výučby, prioritne mužského prostredia na školách, pedagógov, alebo jednoducho toho, či na škole zapadnú.
Zuzka má 36 rokov a už trinásty rok pracuje v oblasti systémovej integrácie pre spoločnosť Accenture. Odbor IT neštudovala, pozícia IT analytičky v Accenture bol jej prvý full-time job po škole. Počas kariéry si však na IT projektoch vyskúšala viaceré role: funkčná / technická analytička, biznis konzultantka, testerka, test manažérka, školiteľka, architektka dátovej migrácie, PMO, projektová manažérka. Je vydatá, má dvojročného synčeka, miluje cestovanie, spoločnosť a stretnutia s priateľmi. No a tiež je to bývalá tanečnica, ktorá popri IT kariére dlhé roky aktívne pôsobila vo folklórnom súbore.
Tento rok sme to na Medzinárodný deň detí poriadne roztočili! Naše kolegyne a kolega z Košíc, Banskej Bystrice a z Bratislavy sa rozbehli s projektom ENTER do troch základných škôl, aby si 85 detí mohlo poriadne užiť svoj deň. Ďalších 12 sa spolu s rodičmi nadchýnalo možnosťami micro:bitu na online workshope. A hoci v čase konania hralo Slovensko dôležitý zápas na Majstrovstvách sveta v hokeji, deti si vybrali micro:bit!
Porota celoslovenskej súťaže Scratch Match 2021 už po piaty raz ocenila nádejné programátorky vo veku 8-15 rokov. Medzi ocenenými nechýbajú hry podporujúce finančnú gramotnosť, učenie sa strojopisu či s vesmírnou tematikou. Do piateho ročníka súťaže sa zapojilo spolu 92 dievčat so 68 projektami, čo je o celú tretinu viac projektov aj dievčat viac ako minulý rok. Súťažiť mohli individuálne alebo v tímoch v staršej a mladšej kategórii. Pre pandemickú situáciu porota posudzovala projekty online a rovnakou formou zverejnila aj výsledky.
Pred niekoľkými mesiacmi sme zistili, že mnohé z našich aktivít sa naozaj nevrátia do pôvodných koľají tak skoro, ako sme všetci na začiatku pandémie dúfali. Museli sme sa zamyslieť nad tým, ako zostať čo najbližšie k dievčatám a zároveň si udržať líniu, ktorú sme roky nastavovali. Zamerali sme sa preto na priestor, kde IT najviac žije. Veď prečo ísť hlavou proti múru, keď je celý svet online? A tak vznikla idea preniesť naše pravidelné stretnutia dievčenských podporných skupín do virtutuálneho sveta a zrodil sa program Girls Code online, ktorý podporil Fond SK-NIC.
Alex je nadšenkyňa PROJEKTOVÉHO RIADENIA a všetkého, čo s ním súvisí. S radosťou a entuziazmom sa delí o svoje „best practice“, či už v oblasti mäkkých zručností, ako aj rôznych oblastí projektového cyklu s dôrazom na diverzitu a podporu žien. Ponúkame výber toho najlepšieho z rozhovoru s ňou, ktorý sa uskutočnil v našej komunite.
Keď sme na jeseň roku 2019 organizovali bratislavskú edíciu populárneho ženského meet-upu Frida Talks Tech, verili sme, že sa opäť stretneme na jar v Košiciach a na jeseň opäť v Bratislave. Pandémia trochu zamiešala naše karty a zamávala s plánmi. My sme sa však rozhodli jej už neustúpiť a zorganizovať Fridu napriek všetkému ONLINE.
Slovenčina rozoznáva štyri vzory v ženskom rode: žena, ulica, dlaň a kosť. Pamätáte si ešte? Vedeli potrápiť nejedného školáka či školáčku, ale najmä cudzincov, ktorí sa náš jazyk snažia naučiť. Avšak existuje ešte jeden dôležitý ženský vzor, zrozumiteľný aj bez jazykových bariér. Tým vzorom je MAMA.
Čo sa skrýva za Django Girls, ako sa stať ich súčasťou a čo má umelecké stolárstvo spoločné s IT? Prečítajte si blog od absolventky Women Tester Academy Márie Procházkovej.
Bežala som cez les a rozmýšľala nad prichádzajúcim marcom, MDŽ a množstvom aktivít, ktoré nás v tomto mesiaci čakajú. Stáva sa totiž synonymom mesiaca žien. A hoci vzťah k ôsmemu marcu majú ženy rôzny, práve teraz sa o ne viac ako inokedy zaujímajú médiá aj verejný a súkromný priestor.
Ako maturantka som bola presvedčená, že mi patrí svet. „Jasné, že pôjdem na vysokú,“ bola odpoveď komukoľvek, kto sa zaujímal o moje ďalšie plány. Mala som dobré známky, škola ma bavila, a tak to bolo jasné. Na prijímacie skúšky som išla s úsmevom, avšak vytriezvenie prišlo už počas testov – matika zo strednej ekonomickej školy jednoducho nestačila. Trpké sklamanie, veľa sĺz aj otázok, ako sa to vôbec mohlo stať.
Google prináša na Slovensko a do Českej republiky nový vzdelávací program. Záujemkyne sa môžu prihlásiť a získať štipendium na absolvovanie kurzov v štyroch rôznych oblastiach.
Už tri týždne spolu oslavujeme mesiac diverzity. Stretávame sa na diskusiách, workshopoch, kurzoch, počujete nás viac aj z éteru. Marec má však aj oveľa pragmatickejší a menej veselý prívlastok – je tiež mesiacom daňových priznaní a ten sa nás, občianskych združení, dotýka rovnako intenzívne.
V tomto roku sme pocítili zvýšený záujem o naše akadémie. Na Women Tester Academy (WTA), ktorá má kapacitu 20 účastníčok, sa hlásilo trikrát viac záujemkyň. Na Women Data (WDA) Academy, ktorá má kapacitu 25 účastníčok, sa hlásilo dvakrát viac záujemkyň. Na WDA, ktorá prebieha ako videokurz, sme dokázali tento záujem pokryť a zvýšili sme kapacitu, ale na WTA sme museli robiť výber a bolo nám ťažko, keď sme 40 ženám museli napísať, že v tomto kole na nich nevyšlo.
Sme presvedčení, že svet IT je pre ženy rovnako prívetivý ako akákoľvek iná oblasť. Prekážky, ktoré spôsobujú, že dnes iba 13 percent žien pracuje v IT sa však dajú prekonávať len spoločne. Po takmer deväť ročnej práci vieme, že to ide, svet sa mení a ukazuje nám nové možnosti, ako situáciu zlepšovať. Jednou z nich je budovanie silnej a podpornej komunity. Poď #ajtysnami!
Často na Slovensku hovoríme o neobjavenom ženskom potenciále. Jeho dôkazom je aj rastúci záujem o naše vlajkové re-skillingové ženské akadémie Women Tester Academy (WTA) a Women Data Academy (WDA), ktorý sa za posledný rok ztrojnásobil. Prichádzajú za nami najčastejšie ženy, ktorých okolie, škola alebo rodičia nasmerovali do oblastí reflektujúcich skôr zaužívané stereotypy ako predstavy a schopnosti ich samotných. A tak prichádzajú na naše kurzy so silnou motiváciou rozvinúť to, čo mali voľakedy rady – logické hádanky, riešenia problémov, matematické úlohy.
Na začiatku roka 2020 sme mali jasné plány – uskutočniť naše ustálené akadémie, vytvoriť jednu novú, uskutočniť workshopy, umožniť novým lektorkám a lektorom, aby lektorovali zabehané aj nové témy, zorganizovať aspoň dve Fridy, pripraviť záverečné podujatia akadémií, skonsolidovať vzdelávací program pre dospelé ženy.
„Hej ty tam“, vyvolala v triede jedno z mojich detí pani učiteľka. Keď prišlo domov, posťažovalo sa mi aj s dôvetkom, že ich týmto oslovením vyvoláva celkom pravidelne. Najskôr ma to ako mamu pobúrilo. Skúsila som sa však na celú situáciu pozrieť očami spomínanej učiteľky.
alebo ako sme navnadili deti na programovanie aj cez online workshopy
Moja cesta k lektorovaniu IT kurzov pre ženy a dievčatá
O nedostatku dievčat a žien v IT sektore sa začalo v poslednom období viac diskutovať. Teší nás, že sa apeluje na vychádzajúce štatistiky a poukazuje na príčiny nedostatočného zastúpenia žien. V celej diskusii nám však ako organizácii chýbal jeden podstatný element – MUŽI.
V roku 2018 sme celkom po prvý raz organizovali Women Data Academy (WDA), a keďže sú dáta aj ľudia, ktorí s nimi vedia pracovať, cenným artiklom tiež v poisťovníctve, celkom prirodzene sa naše cesty pretli s bratislavskou pobočkou Zurich Insurance.
Girl´s Day očami projektovej manažérky.: zákulisie, trapasy aj plány do budúcnosti.
Štartuje skvelý vzdelávací projekt, ktorý podporí digitálne vzdelávanie detí na Slovensku!
Stať sa mamou je nádherné a dôležité, je to však náročné po fyzickej i psychickej stránke. Celoživotne. Je to totiž rola, ktorú nejde odložiť alebo na chvíľu niekde zaparkovať. Niekedy je veľmi ťažké zosúladiť ju s inými aspektami života. My prinášame slovenským ženám pomoc, ako ju zladiť a neprísť o kariérne možnosti, v podobe nového projektu.
Z posledných európskych prieskumov vyplýva, že až tretina slovenských detí zažila kyberšikanu a viac ako tretina sa na internete bavila s cudzími ľuďmi, ktorých poznala len zo sociálnych sietí. Až 17 % z nich sa pritom s nimi dokonca stretla! Veľkú pozornosť tiež nedávno zaznamenal český dokument Barbory Chalupovej a Víta Klusáka V síti, ktorý rozprúdil celospoločenskú diskusiu o nástrahách sexuálnych predátorov na sieťach. Tri dospelé herečky, vydávajúce se za dvanásťročné dievčatá v ňom počas 10 natáčacích dní sexuálne obtažovalo takmer dva a pol tisíc mužov.
Neviem si predstaviť, ako by sme zvládli karanténu bez internetu. Hoci trávim takmer 24 hodín doma, pomáha mi necítiť sa izolovaná. S fyzioterapeutkou napríklad cvičím online. Pridala dokonca aj silové cvičenia, aby naše telá celkom neotupeli. Moje knižné kluby sa tiež stretávajú virtuálne a najnovšie sa tímovo zúčastňujeme online knižných kvízov. Soboty s manželom trávime pri všeobecno-vedomostných online kvízoch, ktoré organizuje partia nadšených ľudí. A uplynulý štvrtok sme dokonca urobili knižno-filmovú diskusiu s Kurníkom, pre ktorý príležitostne píšem. Bez internetu by som toto všetko nemala a hoci by som zrejme o čosi viac času venovala knihám, priateľky a priatelia by mi chýbali.
Keď nás situácia pred mesiacom donútila zo dňa na deň preškrtať naše aktivity, zostali sme na chvíľu zamrznuté. Rokmi vyladené organizačné procesy zrazu neboli použiteľné a my sme, podobne ako mnoho ďalších, museli čeliť novej výzve – online výuke.
Už po siedmy raz si na Slovensku pripomíname Medzinárodný deň žien v IT, vo svete známy aj ako International Girls in ICT Day.
Začiatkom marca sme mali parádny rozpis všetkých workshopov, naprieč našimi vekovými skupinami a naprieč Slovenskom. Zo dňa na deň zostal náš kalendár biely, všetky akcie išli do depozitu. Slovíčko online na nás začalo skákať ako veľký výkričník. Už ste ma dávno mali mať! A tak sme začali písať novú kapitolu Aj Ty v IT.
Páči sa vám micro:bit, ale už vám nestačí blokové programovanie a radi by ste skúsili niečo náročnejšie? Je čas vyskúšať MicroPython! Z pohodlia vášho domu alebo školy hneď v štyroch našich video návodoch.
Neuveriteľných 1085 dievčat sa v rokoch 2018 – 2019 zúčastnilo aspoň jedného z našich 84 stretnutí Coding Clubs v siedmych slovenských mestách. Projekt sme rozbehli vďaka dvojročnému grantu od firmy Google.org a stal sa pevnou súčasťou našej ponuky vzdelávania pre stredoškoláčky. Preto sme sa rozhodli pokračovať v organizovaní klubov aj naďalej.
Už tretíkrát organizovalo Aj Ty v IT spolu s Martinom Majlingom z FlowBakery workshop pre ženy, ktoré zaujíma UX a chceli by sa mu venovať.
V rámci nadväzovania cezhraničnej spolupráce sme zavítali do nórskeho mesta Steinkjer a absolvovali pracovný deň so zástupkyňami organizácie KUN.
Aj Ty v IT vyrástlo a mení logo. Aký bol vývoj nášho loga? Prečo sme sa rozhodli ho zmeniť? A o čom všetkom je to naše nové logo?
Zuzana Tkáčová získala minulý rok ocenenie Učiteľka Slovenska. Ako vnímaš potrebu IT zručností do budúcnosti jednotlivca? Žijeme v 21.storočí, v ktorom IT zručnosti hrajú kľúčovú úlohu v mnohých oblastiach – každodenná komunikácia, nákupy, práca, kontakt s úradmi, získavanie informácií.
Tento článok pôvodne vyšiel na autorovom blogu: zadobrodruzstvom.blogspot.com Minulý rok v jari sa Aj Ty v IT podarilo získať grant od Googlu, ktorý umožnil posunúť organizáciu aktivít na iný level. Jedným
Celý tím Aj Ty v IT vám zo srdca želá krásne prežitie vianočných sviatkov. Pripravili sme si pre Vás dva darčeky.
Dve bratislavské školy a spolu takmer 30 dievčat, to bola tohtoročná výzva pre generálneho riaditeľa Microsoft ČR a SR Rudolfa Urbánka. Celosvetová inicatíva Hodina kódu – Hour of Code v rámci týždňa vzdelávania a informatiky (3. – 9. decembra 2018) sa viedla v tématike #minecraft.
Nie každý deň sa nájdu ľudia, ktorí sa rozhodnú Venovať Vedomosti len tak. Z radosti, lásky k technológiám a s pocitom „sharing is caring“. U nás v Aj Ty v IT máme
AJ Ty v IT dostalo parádny grant od Google.org. Grant vo výške, ktorá nám umožňuje dýchať zhlboka, riešiť podstatné veci, rozvinúť to, čo sme chceli vždy rozvíjať. Dostala som viacero otázok, ako sa nám to podarilo? A tiež viacero „výziev“, aby som o tom napísala.
Bude karma, ktorú som počas doterajšieho života nazhromaždila, dostatočná na to, aby som sa dostala na jednodňový workshop, kde ma zadarmo naučia základy programovania? To bola otázka, ktorú som sa
Môže dievča z jazykového gymnázia a s titulom z humanitných vied pracovať v IT biznise? Môže. A keď to šlo mne, zvládneš to aj ty.
Ženy pracujúce v IT oblasti majú častokrát nálepku „chlapské alebo tvrdé“.
Keď sme spúšťali Aj Ty v IT, zameriavali sme sa hlavne na stredoškoláčky. Čas pokročil, my máme programy aj pre mladšie dievčatá a zároveň rozbiehame aktivity aj pre tie „staršie“. Veľa z nich sa nás totiž pýta, či aj im vieme pomôcť vstúpiť do IT sveta.
Kto vidí, čo si pozerám na internete, prečo vidím reklamy, a aký profil majú o mne vytvorené veľké IT spoločnosti?
Ako som krúžok založil, a ako dievčatá majú rady matematiku počas práce na krúžku. A prečo to je kľúčom k tomu, aby sa neskôr mohli venovať technologickým smerom.
Môžem ísť študovať IT aj keď neviem programovať? Túto otázku som si kládla pred 6 rokmi. Bola som v treťom ročníku na gymnáziu a rozhodovala som sa, čo ďalej. V tomto ročníku sme si mali vybrať naše budúce zameranie a podľa toho si aj semináre a maturitné predmety. Bola som taký nevyhradený človek, vedela som z každého niečo, no v ničom som nebola naozaj vynikajúca. Nemala som od malička vysnívané povolanie ako lekár, právnik alebo učiteľ, a tak som na to šla logicky.
O workshope Django Girls Bratislava som sa dozvedela od organizátorov medzinárodnej konferencie PyCon, ktorá sa konala minulý rok po prvýkrát na Slovensku a ktorá zhromažďuje nadšencov programovacieho jazyka Python. Nevedela som
Je to vcelku jednoduché, no vyžaduje to dlhodobú prácu už na základných školách. Hlavne na matematike.
Vláda, neziskovky alebo aj novinári sa z času na čas zamýšľajú nad tým, ako dostať Slovákov zo zahraničia domov. Presne rok dozadu som stála aj ja pred dilemou, či zostať doma na Slovensku alebo odísť do zahraničia. Keďže teraz žijem v Londýne, asi tušíte, ako som sa rozhodla.
Najčastejšia otázka, ktorú dostávam od stredoškoláčok je: „Zvládnem to?“.
„Mentoring je skvelý v tom, že Ťa nemá záujem pripútať k fakulte so sľubom, že jej ostaneš verný. Dôležité je to, aby človek, našiel to, čo v živote hľadá.“
Slovensko je moderná krajina, kde je rovnosť medzi mužmi a ženami na pomerne vysokej úrovni. Sú však sféry spoločenského života, kde sú rozdiely medzi ich vnímaním ešte stále veľmi výrazné. A práve IT je jedna z nich.
Na Slovensku sa často stretávam s nápaditými profilmi – pozostávajú z pol strany textu v slovenčine, kde sa skvie informácia o ukončení denného vysokoškolského štúdia technického smeru a informácie o letných brigádach zo zahraničia. Po úvodnom zaplesaní teda moja personalistická duša rovno aj zaplače, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Prečítajte si akých.
Školstvo v dnešnej dobe zažíva veľkú krízu. Nestíha držať krok s rýchlo sa meniacim svetom, novými trendmi a adaptovať sa na zmeny v pracovnom trhu. Vyučovacie osnovy sa menia príliš pomaly a nie sú v súlade s tempom pokroku. A pozrime sa, ako mobilné zariadenia, smartfóny či tablety zmenili svet za menej ako 10 rokov. To však nie je koniec. O chvíľku bude školská lavica pripojená na internet.
Chcel som to zistiť tým, že som viedol workshopy o vývoji webu na stredných školách. A snáď sa mi IT pre nich podarilo ešte viac zatraktívniť.
Informatika je na školách vysoko podceňovaný predmet. To vytvára hneď niekoľko problémov. Študenti nie sú dostatočne pripravení na prácu s technológiami, ako aj to, že ženy nechcú študovať IT.
Než sa bližšie dostaneme k týmto problémom, povedzme si, čo ich zapríčiňuje.
Veľa firiem chce rýchle riešenie. Našťastie sú aj také, ktoré vedia, že musia investovať trochu svojho času, aby to riešenie vôbec prišlo. „Váš projekt je super! Radi by sme sa
Maturovala som v roku 2008. O 8 rokov neskôr som sa na strednú školu vrátila, aby som sa stretla s dievčatami a diskutovala s nimi o možnostiach, ktoré majú v oblasti informačných technológií.
Väčšina dievčat na stredných školách, hlavne mimo veľkých miest, nemá okolo seba dostatok IT odborníkov. S informatikou sa stretnú na strednej škole, kde sa naučia formátovanie dokumentov, čo je to vírus a nejaké všeobecné základy algoritmického myslenia. Keďže aj napriek hodinám informatiky zaostávajú za chalanmi, ktorí sa počítačom venujú pravidelne, na seminár z programovania v 3. alebo 4. ročníku strednej školy sa radšej ani neprihlásia. Veď čo keď je to ťažké a ony neprejdú?
Pred nástupom do prvého ročníka mnohým z nás neraz ušla slzička potu pri myšlienke na vysokoškolskú, ale hlavne tú FIITkársku matiku. „Idem predsa na FIIT-ku, to nebude med lízať, určite ma to prefacká hneď v prvom týždni!” Aj takéto myšlienky som mala. Ja osobne matiku zbožňujem, ale bála som sa, že moja vášeň pre ňu nebude stačiť a postupne sa vytratí. Prázdniny sa pominuli a prišiel ten deň, keď som nastúpila prvýkrát do školy. Tak sa skúsme pozrieť na to, ako som prežila ja svoj prvý semester na škole spolu aj s matikou.
Aj Ty v IT sa venujem už tretí rok. Malý lokálny projekt na bratislavskej FIIT-ke sme rozbehli, keď mala fakulta dlhodobo 3 % študentiek. Ach. A stav sa nezlepšoval.
Povráva sa, že štúdium informatiky je ťažké, nekonečné a pre dievča neštandardné a veľakrát neúspešné. Ale prečo? Prečo mať stále nejaké predsudky? Prečo by aj to nežnejšie pohlavie nemohlo študovať v technickej sfére?
Opäť nastal čas oceniť výnimočné ženy v IT! Už po druhýkrát môžete nominovať svoju Ženu v IT, IT Študentku aj IT Spojenca roka. Novinkou je strategicky upravená štruktúra hodnotenia.
Súťaž v kreatívnom programovaní Scratch Match je našou srdcovkou. Rozvíjame ho s radosťou tak, aby bol pre dievčatá prínosnejší, férovejší a ešte obľúbenejší.
Slovensko zaostáva v pokroku rodovej rovnosti za priemerom EÚ, pričom rozdiel sa prehlbuje. Výraznú úlohu v jeho vyrovnávaní zohrávajú neziskové organizácie.
Posledné týždne boli pre nás v Aj Ty v IT plné vzrušenia a nových zážitkov. Počas dvoch podujatí zo série ENTER Hackathon sme ukázali, že veda a technológie môžu byť nielen vzdelávacie, ale aj zábavné a kreatívne. Pozrite sa s nami ako!
Timea Klopčeková získala ocenenie v kategórii IT Študentka roka, v rámci nášho nového ocenenia Žena v IT. Študuje na strednej škole elektrotechniku, má vlastný startup, venuje sa grafickému dizajnu. Zaujímavý príbeh, ako ten jej, môžete s nami napísať aj vy, vďaka iniciatíve #GivingTuesday.
V novembri sme cestovali do hlavného mesta Portugalska, aby sme navštívili Web Summit. Tento najväčší technologický festival v Európe spája technológie, inovácie aj networking do nezabudnuteľného zážitku.
Vyskúšajte cez vianočný čas niečo nové. Advent aj vianočné sviatky sa blížia a možno už premýšľate nad tým, ako svoje ratolesti doma zabaviť. Naša bezplatná hardvérová knižnica TechLib vám v tom pomôže.
V Aj Ty v IT nám záleží na tom, aby naše kurzy pre stredoškoláčky nereflektovali len neustále sa meniaci pracovný trh, ale aj ich vlastné potreby, preto sme sa ich na to opýtali. Tu je niekoľko zaujímavých postrehov.
Naše kurzy sú uznávané Ministerstvom školstva ako doplnkové vzdelávanie, ktoré ti môže pomôcť pri získaní štipendia na slovenskej vysokej škole. Certifikát z absolvovania Aj Ty v IT Coding Club alebo Security Girl ti tak môže zvýšiť šance na úspech pri žiadosti o štipendium.
Prvýkrát sme odovzdali ,,ženských Oscarov”. 3. ročník obľúbenej konferencie Slovak Women in Tech (SWiT) s hlavnou témou Ženy na ceste umelej inteligencie, bol naozaj výnimočný.
Rozprávali sme sa so Zoltánom Labaiom, generálnym riaditeľom AT&T Slovensko, ktorý v spoločnosti pracuje už viac ako 25 rokov, o pracovných príležitostiach a dlhodobej spolupráci s AT&T.
Vďaka spolupráci so spoločnosťou Orange a jeho novým Orange Digital Center sa vraciame k pravidelným workshopom naživo. Stretávať sa budeme pravidelne s najmladšími dievčatami, stredoškoláčkami i dospelými ženami.
Na začiatku leta sme sa v rámci nášho interného vzdelávania a hľadania inšpirácií v rámci programu Erasmus dostali aj do Holandska, kde sme v Amsterdame najskôr navštívili veľkú konferenciu European Women in Technology a následne sa stretli so zástupcami združenia Stichting Netwerkpro, ktoré sa podobne ako my zameriava na vzdelávanie žien.
S nadväzovaním kontaktov v zahraničí a získavaním nových skúseností sme si nedali prestávku ani na konci leta. Časť nášho tímu v auguste navštívila Slovákmi obľúbený severský štát, Dánsko.
Meníme krajinu na lepšiu a preto sme prišli s ďalším projektom – 1. ročníkom ocenenia Žena v IT. Jeho cieľom je prehlbovať myšlienku vstupu žien do IT a ich podpory v tomto odvetví. Zároveň chceme vyjadriť verejné uznanie a poďakovanie všetkým, ktorí tejto myšlienke na Slovensku pomáhajú.
Vzdelávame sa veľmi radi, ešte viac, ak je to spojené poznávaním nových miest a ľudí – tentokrát sme s grantom Erasmus spoznávali podobné organizácie v hlavnom meste Poľska.
Overené workshopy na školách, úspešné micro:bit tours a absolútna novinka v podobe online školení. Aj taký bol projekt ENTER v uplynulom školskom roku.
Máj je pre nás všetkých v Aj Ty v IT pomerne náročný. Školy finišujú rok a my finišujeme s nimi. Každý člen v tíme vie, že na máj si potrebuje šetriť veľa síl.
Hrať pexeso je pre ne nuda, stavebnicu už postavili aj dvadsaťkrát a vy si za daždivého počasia lámete hlavu, ako vaše deti zabaviť. Keďže veľmi dobre vieme, ako sa cítite, prinášame vám pomoc v podobe hardvéru z nášho TechLibu, ktorý vaše deti zabaví na dlhé hodiny.
Začiatkom júna 2024 sme sa pripojili ku komunite Nadácie Unicredit, aby sme sa zúčastnili na “nekonferencii” na tému Konflikt v talianskom Miláne.
Aj Ty v IT Coding clubs sú miestom pravidelných vzdelávacích stretnutí stredoškoláčok, ktoré láka svet moderných technológií. Jednou z nich bola kedysi aj Daniela Chovancová, kreatívna produktová dizajnérka s multidisciplinárnym zameraním. Svoje vedomosti dnes odovzdáva ďalej ako lektorka.
Hlavným cieľom súťaže je motivovať dievčatá na základných školách k objavovaniu sveta technológií prostredníctvom hier, príbehov a animácií vytvorených v programovacom jazyku Scratch. Do ôsmeho ročníka prihlásilo spolu 42 individuálnych súťažiacich a 9 tímov dievčat.
V organizácii Aj Ty v IT sme sa rozhodli osláviť deň detí netradične, a to vzdelávaním. Po celom Slovensku pripravujeme workshopy s micro:bitom, ktoré prebehnú na siedmich školách od Bratislavy
Veronika Pizano do Aj Ty v IT nastúpila v roku 2018 ako projektová manažérka pre cieľovú skupinu dospelých žien, v roku 2022 sa stala riaditeľkou organizačných procesov (COO). V súčasnosti má plné ruky práce s novým ocenením Žena v IT, o ktorom nám viac prezradila v rozhovore.
Európska rada pre inovácie a Výkonná agentúra pre malé a stredné podnikanie zaradila Aj Ty v IT medzi svetovo najlepšie príklady dobrej praxe s najvyšším prínosom pre jednotlivca. Vyberali zo 47 aktivít v 36 krajinách.
Girl’s Day už po jedenásty raz otvára stredoškoláčkam dvere ku kariére v tomto sektore.
Krajina plná inšpirácie a navyše miesto s najvyššou rodovou rovnosťou, taký je Island. Druhý aprílový týždeň sme sa tam vybrali v trojici – Kristína Kolníková, Petra Kotuliaková a Veronika Pizano, aby sme sa o jeho kvalitách presvedčili na vlastné oči.
V rámci národného projektu Zručnosti pre trh práce, začali úrady práce opäť poskytovať finančné príspevky na podporu rekvalifikácie uchádzačov o zamestnanie.
Aj Ty v IT po prvý raz na Slovensku ocení ženy za ich zásluhy v IT sektore, nominovať tú svoju môžete už dnes. Slávnostné odovzdávanie ocenenia Žena v IT sa uskutoční 10. októbra 2024 v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sme sa v Bruseli zúčastnili panelu „Women in Digital“, organizovaného Európskou komisiou, za účasti komisára Thierryho Bretona aj europoslankyne Liny Gálvez Muñoz. Po prvý raz v histórii našej organizácie sme tak prezentovali našu misiu a príklady dobrej praxe na najvyššej európskej úrovni.
Termín uplatnenia možnosti darovať 2 % z daní sa blíži a my sme pri tej príležitosti vyspovedali našu riaditeľku Petru Kotuliakovú, aby prezradila, čo považuje za najväčšie úspechy Aj Ty v IT v roku 2023, aj víziu pre ten aktuálny.
Medzinárodný deň žien je deň, ktorý nám pripomína, že sme silné, odvážne a schopné dosiahnuť čokoľvek si stanovíme. Ale nájsť tú správnu rovnováhu medzi komfortom a rizikom môže byť náročné.
Ste učiteľka alebo učiteľ informatiky, digitálna koordinátorka či digitálny koordinátor na základnej alebo strednej škole? Práve pre vás sme pripravili náš nový program systematického a certifikovaného vzdelávania.
Zabezpečiť prístup dievčat k IT vzdelávaniu je pre nás v našich aktivitách kľúčové. Sme veľmi radi, že aj vďaka podpore Nadácie ČSOB, nového partnera hardvérovej knižnice TechLib, zabezpečíme dievčatám na celom Slovensku prístup k IT vzdelávaniu bez bariér – geografických i ekonomických.
Po testovačke s online micro:bit vianočnými workshopmi pre vás spúšťame aj 4 – týždňové kurzy s micro:bitom pre začiatočníčky i pokročilé, na ktorých sa stretneme vždy raz do týždňa na 2 hodiny.
Vďaka tomuto projektu, ktorý podporuje UniCredit Foundation a UniCredit Bank, pomáhame dievčatám nielen v zlepšovaní ich soft skills, ale aj v nadobúdaní technických zručností.
Informačné technológie nás obklopujú v každej oblasti života, zvyšujú konkurencieschopnosť štátov, organizácií, ale aj jednotlivcov. Ak chceme udržať krok s dobou, je nevyhnutné osvojiť si digitálne zručnosti. Zlepšia naše uplatnenie na trhu práce a zefektívnia aj jej vykonávanie.
Súťaž v kreatívnom programovaní dievčat vo veku 8 – 15 rokov, v ktorej môžu získať nielen nové zručnosti, zabaviť sa, ale dokonca aj niečo vyhrať.
Zostavte si vlastný tím, prizvite si na mentorovanie vášho obľúbeného učiteľa či učiteľku a poďte skúsiť postaviť micro:bit projekt, ktorý ohúri porotu.
Prečo sme pristúpili k zvýšeniu cien kurzov pre dospelé ženy
Z našich predchádzajúcich skúseností sme pre vás pripravili odpovede na najčastejšie kladené otázky o akadémiách, ktoré dostávame od ucházačiek. Aké akadémie Aj Ty v IT ponúka? Máme niekoľko akadémií zameraných
Čo môžete očakávať? Odhalíme tajomstvá výučby umelej inteligencie od A po Z: Kde začať, s akými nástrojmi a ako efektívne učiť.
Ako sme posilňovali digitálnu gramotnosť učiteľstva aj ich žiačok a žiakov.
V roku 2022 sme po dvojročnej pandemickej prestávke usporiadali dopoludnie tvorivého programovania pre dievčatá Scratchaton a záujem oň predčil naše očakávania. Pridali sme preto ďalšie mesto a v novembri sa tak môžete tešiť aj na jeho košickú edíciu.
Obhliadnutie za druhým ročníkom jedinej IT konferencie na Slovensku oslovujúcej aj oslavujúcej ženy
Najúčinnejším nástrojom v boji proti stereotypom je vzdelávanie. Platí to dvojnásobne, ak máte dobrého sparinga. Tešíme sa, že sme takého našli v Nadácii Orange.
Digitálne zručnosti sú už teraz nevyhnutné a budú hrať stále väčšiu úlohu v našich životoch. Pre budúcnosť našich detí to znamená, že čím lepšie budú mať digitálne zručnosti, tým lepšia
Lucia žila 10 rokov v Londýne, kde absolvovala IT kurzy pre Windows Networks MCSE. Od roku 2005 pracovala v Londýne pre medzinárodné IT recruitment firmy, kde získala detailný prehľad o tom, ako IT svet, firmy a ľudia v ňom fungujú. Má medzinárodné skúsenosti z oblasti IT headhuntingu a zároveň prehľad o rôznych častiach IT odvetvia. Od roku 2010 vedie vlastnú firmu na Slovensku a vyhľadáva IT špecialistov pre medzinárodné firmy s rôznym zameraním. Lucia stretáva skvelé a úspešné ženy v IT a pomáha Aj Ty v IT motivovať dievčatá skutočnými príbehmi žien, ktoré už v IT svete fungujú. Zároveň prináša reálny prehľad IT možností pre ženy a dievčatá. Je tiež členkou predstavenstva Aj Ty v IT.
Online kurzy pre najmladšie dievčatá boli v uplynulom školskom roku veľmi obľúbené, a tak sme s radosťou pripravili ďalšie aj v tomto školskom roku.
V dnešnom digitálnom veku, keď technológie prenikajú do všetkých sfér života, je nesmierne dôležité učiť deti nielen klasickým znalostiam, ale aj novým digitálnym zručnostiam, ktoré im otvoria spektrum možností a pomôžu im pripraviť sa na budúcnosť.
Voľné hodiny informatiky, znižovanie nárokov na pomalších študentov a študentky či dokonca ich oddelenie od štúdia a orientácia iba na tých, ktorým informatika ide. Aj takto vyzerá aktuálna výučba informatiky na stredných školách na Slovensku. Odhalil to kvalitatívny prieskum, ktorý na prelome rokov 2022 a 2023 pre organizáciu Aj Ty v IT realizovala s podporou spoločnosti Slovak Telekom agentúra Krajinka.
Ako namotivovať deti a školy, ktoré ešte nepoznajú alebo nepracujú s micro:bitom? Čo zaujme stredoškoláčky natoľko, že si budú chcieť s nami niečo nakódiť? A ako zaujať dievčatá, ktoré už v minulosti s micro:bitom pracovali, ale chceme ich pošťuchnúť, aby pokračovali ďalej?
Kristínu Kolníkovú už počas štúdia na Fakulte manažmentu UK stiahol svet IT, a tak sa začala vzdelávať pomocou rôznych kurzov. To ju priviedlo k Aj Ty v IT, ktoré sa jej páčilo najmä pre to, ako inšpiruje a ženy, aby sa nebáli do IT vstúpiť a búra predsudky o ich pôsobení žien v tomto sektore. Keď sa dozvedela o otvorenej pozícii projektovej manažérky, nezaváhala preto ani chvíľu a prihlásila do výberového konania. Od leta 2022 zastrešuje v Aj Ty v IT aktivity pre dospelé ženy.
Pre naše najmladšie sme v tomto školskom roku zorganizovali vyše 130 podujatí, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 1350 dievčat.
Bezpečnosť na internete je mimoriadne dôležitá téma, čo Aj Ty v IT v spolupráci so spoločnosťou ESET viedlo pred tromi rokmi k rozbehnutiu projektu Security Girl. Odborníci tu vzdelávajú stredoškoláčky, ktoré sa neskôr stávajú bezpečnostnými ambasádorkami vo svojich komunitách, pričom už stihli vyškoliť viac ako 1200 ľudí.
Radi by sme sa s vami podelili o úžasné zážitky a výsledky, ktoré sme dosiahli počas nedávno ukončenej sezóny našich Aj Ty v IT Coding Clubs, kurzov špeciálne navrhnutých pre stredoškoláčky, ktoré chcú získavať vedomosti a skúsenosti v oblasti informačných technológií.
Naša súťaž Scratch Match ukončila v sobotu 27. mája svoj siedmy ročník a potvrdila, že mladé Slovenky vedia pretaviť svoju kreativitu do zaujímavých počítačových hier či rozprávok.
Ponúkame vám ďalší z rozhovorov v našej komunite na Discorde, tentokrát s Ivanou Šmondrkovou zo spoločnosti Microsoft. Dozviete sa v ňom, čo Ivanu priviedlo do IT, prečo ju najviac bavia práve dáta, ako aj kde hľadá vo svojej práci inšpiráciu.
Dva víkendy na prelome zimy a jari sme si v rámci projektu ENTER vyhradili pre stredoškoláčky. Piatkové popoludnie a soboty sme trávili spoločným aplikovaním znalostí o elektrických obvodoch a programovaním do rozličných svietiach, blikajúcich a hrajúcich módnych doplnkov a hračiek. A bola to zábava!
A keď tu už máme okrúhle výročie, je dobrá príležitosť si trochu zabilancovať.
2 % nie sú iba číslo, dokážu totiž plniť sny. Napríklad tie dievčenské, o ich lepšej budúcnosti. Aj Vaše 2 % majú túto silu. Venujte nám ich!
Katarína Dubovcová pracuje ako scrum masterka v spoločnosti Takeda. Vyštudovala psychológiu a jej cesta do IT viedla cez marketing. Ako vyzerá život scrum masterky prezradila v komunitnom rozhovore na Discorde a my ho radi s vami zdieľame.
Z európskych prieskumov vyplýva, že až tretina slovenských detí zažila kyberšikanu a viac ako tretina sa na internete bavila s cudzími ľuďmi, ktorých poznala len zo sociálnych sietí. Až 17 % z nich sa pritom s nimi dokonca stretla! Veľkú pozornosť tiež zaznamenal český dokument Barbory Chalupovej a Víta Klusáka V síti, ktorý rozprúdil celospoločenskú diskusiu o nástrahách sexuálnych predátorov na sieťach. Tri dospelé herečky, vydávajúce sa za dvanásťročné dievčatá v ňom počas 10 natáčacích dní sexuálne obťažovalo takmer dva a pol tisíc mužov.
Po minuloročnom úspechu Tech fashion kurzu, prinášame jeho kondenzovanú víkendovú podobu formou hackathonu. Dievčatá čaká programovanie micro:bitu, zapájanie elektrických obvodov aj šitie vodidovu niťou!
Aj Ty v IT Coding clubs sú miestom pravidelných stretnutí dievčat vo veku 15-19 rokov, ktoré láka svet moderných technológií. S novým školským rokom sme im priniesli novú štruktúru a rozvíjame ich s podporou nového partnera – Orange Slovensko.
Súťaž je určená pre dievčatá vo veku 8 – 15 rokov a môžu v nej získať nielen nové zručnosti, zážitky a kontakty, ale aj zistiť, že dokážu zvládnuť oveľa viac, ako si mysleli a dokonca tiež vyhrať zaujímavé ceny!
V slovenskom školstve pôsobí množstvo nadšených učiteliek a učiteľov a tešíme sa, že s naším projektom TECHLIB im pomáhame v tom, aby mohli rozvíjať svoje vlastné nápady a projekty.
Napriek tomu, že hackathony vo mne vzbudzovali rešpekt, vždy boli pre mňa aj podujatiami pre ostrieľaných vývojárov a nadupaných ajťákov, ktorí majú „more“ času. Nič pre zamestnanú matku troch detí a začínajúcu, aj keď nadšenú analytičku.
Kurz je pripravený tak, aby vás postupne previedol základnými termínmi a znalosťami zo sveta IT.
Za nami je Scratchaton a pred nami čo nevidieť súťaž v kreatívnom programovaní Scratch Match. Využite prázdniny a naučte sa s nami pár nových Scratch kúskov.
Orientácia v moderných technológiách je samozrejmou súčasťou zručností absolventov a absolventiek stredných i vysokých škôl, no nie všetci majú rovnaký prístup k vzdelávaniu a informačným zdrojom. Čím skôr sa prispôsobia novej digitálnej realite, tým lepšiu budúcnosť budú mať aj na pracovnom trhu. To si uvedomili aj v spoločnosti IBM, a preto založili SkillsBuild.
Mohol by si sa nám predstaviť? Čo a kde učíš? Aké rôzne aktivity pre svojich žiakov organizuješ? Volám sa Róbert Szekula a vyštudoval som učiteľstvo, kombináciu matematika – informatika. Učím
Aj bez predchádzajúcich skúseností s programovaním vás naučíme vytvárať hry v ROBLOX Studiu.
V spolupráci s Junior Achievement Slovensko a Accenture, sme dňa 8.11.2022 v Bratislave pripravili prezenčné školenie Ozobotov pre budúcich Digitálnych koordinátorov, ktorými budú práve učitelia z rôznych škôl z rôznych
Chceli sme stráviť deň s našimi najmladšími, ich rodičmi a Scratchom. Tak sme vymysleli Scratchaton, lebo pre túto vekovú skupinu to bol malý hackaton, alebo pokojne aj maratón. Po dvoch koronových rokoch sa vraciame s obľúbeným formátom. Nenechajte si ho ujsť!
Ako vyzeral tohtoročný Django Girls? Prečítajte si v novom blogu, ako ho prežívala jedna z účastníčok.
Ministerstvo školstva uznáva naše kurzy ako doplnkové vzdelávanie, ktoré ti môže pomôcť získať štipendium na slovenskej vysokej škole. Vďaka certifikátu za Aj Ty v IT Coding Club sa tvoje šance na získanie štipendia zvýšia.
Sme späť s naším programom ambasádoriek bezpečnosti Security Girl! Keďže najlepšie na inšpiráciu slúži reálna skúsenosť, vyspovedali sme pre Vás najaktívnejšiu Security Girl, Luciu Malíkovú. Dozviete sa, prečo sa rozhodla získané vedomosti odovzdávať ďalej aj čo jej program prináša.
Až 60 stredoškoláčok z celého Slovenska navštívilo v rámci nášho programu Spoznaj IT faCOOLty vysoké školy technického zamerania. Spolu s mentorkami absolvovali viac ako 100 stretnutí, na ktorých sa dozvedeli presne to, čo ich o štúdiu zaujímalo. S novým akademických rokom program opäť otvárame, prihlásiť sa môžete už dnes. Naviac, vďaka jeho úspechom s ním mierime tiež do Švajčiarska a do Nemecka!
S Takedou sme sa prvýkrát stretli v novembri 2021. O ich príchode na Slovensko bolo už dávnejšie rozhodnuté a spolu sme začali diskutovať o ich predstave diverzity v organizácii. Príjemne nás potešilo početné zastúpenie žien v strategickom tíme, ktorý stál pri založení slovenskej pobočky.
Už je to 10 rokov čo motivujeme a podporujeme dievčatá a ženy v ich záujme o IT sektor na Slovenku. Našimi aktivitami sa snažíme narúšať spoločenské stereotypy o ženách v IT, budovať komunitu a posilňovať postavenie
Vojna na Ukrajine trvá už viac ako 6 mesiacov. Ľudia z Ukrajiny, ktorí prišli na Slovensko, sa tu postupne usádzajú a zariaďujú si život. Chceme prispieť svojou trochou a pomôcť 15 ženám z Ukrajiny rekvalifikovať sa na softvérové testerky.
Kurzami a workshopmi Aj Ty v IT prešlo do dnešného dňa 25 tisíc žien a dievčat. Tieto výsledky sme dosiahli aj vďaka celoročnej pomoci a podpore vás, učiteliek a učiteľov. Radi by sme sa vám preto poďakovali tým, čo vieme robiť najlepšie – a to sériou bezplatných (nielen) letných online workshopov.
Ráno sa zobudím, spravím si kávu, vezmem svoj kufor na kolieskach plný micro:bitov a všakovakých potrebností, vyzdvihnem lektora a vyrazíme spolu na cestu. Niekedy ideme ešte za tmy, ak je od nás škola ďalej a my chceme začať hneď prvou hodinou. Veľmi nás však teší, že sme sa túto jar mohli s projektom ENTER opäť vrátiť aj fyzicky na školy. A tak odvtedy pravidelne cestujeme a Slovensko sme už zbrázdili naozaj od západu na východ aj z juhu na sever!
Porota celoslovenskej súťaže Scratch Match 2022 už po šiesty raz ocenila nádejné programátorky vo veku 8-15 rokov. Medzi ocenenými nechýbala ani aplikácia učiaca názvy častí našej kostry, hry o recyklovaní alebo pre viac paralelných hráčov.
Keď sme boli vo februári 2020 v Prahe na konferencii Microsoft Ignite Tour, ešte sme netušili, že to bude na viac ako dva roky naša posledná zahraničná konferencia, na ktorej sa zúčastníme. O to viac nás teší, že tá nasledujúca bola práve veľká European Women in Tech v Amsterdame.
Hurá, tak sa to podarilo a ty si získala nový job. Všetka tá snaha sa vyplatila. Užívaš si momenty šťastia a si na seba právom pyšná. Ale čo ak tento pocit pohody trvá len do momentu, kým do práce reálne nastúpiš?
Kurz spustený len v júni 2021 zaznamenal dôležitý míľnik, keď ním prešla v poradí tisíca účastníčka. Tvorí súčasť rovnomenného projektu, ktorý sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou Microsoft s cieľom pomôcť ženám na materskej a rodičovskej dovolenke, alebo tesne po nej, s návratom do práce. Dnes sa ho už zúčastňujú ženy v rôznych životných situáciách.
Zabezpečiť prístup dievčat k IT vzdelávaniu je pre nás v našich aktivitách kľúčové. Spolu s prístupom však často kráča ruka v ruke aj potreba odstraňovať bariéry – a to nielen psychologické, ako sú predsudky či nepochopenie okolia, ale aj fyzické. V Aj Ty v IT sme sa to rozhodli zmeniť.
Najmladšie dievčatá, opäť máte v lete šancu objaviť krásu technológií, presvedčiť sa, že nie sú zložité a už vôbec nie nuda. V sérii bezplatných dopoludňajších workshopov Creativity is my middle name – TECH for Girls! uplatníte svoju fantáziu a zároveň sa aj niečo nové naučíte.
Už po deviaty raz sa uskutočnilo podujatie GIRL´S DAY, ktoré od roku 2014 na Slovensku zastrešuje Aj Ty v IT. Jeho cieľom je prepájať IT firmy a organizácie so stredoškoláčkami a motivovať ich tak k štúdiu informatiky, kariére v IT, ako aj k systematickému zlepšovaniu digitálnych zručností.
Je tu opäť jar a s ňou aj stálica nášho programu pre stredoškoláčky Aj Ty v IT Coding Clubs, s ktorými sa môžeš naskillovať v bioinformatike, sociálnych médiách i sieťarine.
Alexandra Bátoryová pôsobí na bratislavskom Gymnáziu L. Sáru a na aktivitách Aj Ty v IT sa so svojimi študentkami zúčastňuje už od jeho vzniku. Pri príležitosti Medzinárodného dňa učiteľov, sme ju pre vás vyspovedali.
Nedávno som riešila menší technický problém, pri ktorom som sa pomerne na dlho zasekla. Skúšala som niekoľko návodov, ale nič mi nefungovalo. Viete, čo mi nakoniec pomohlo? Napísať otázku do tímu.
Tento rozhovor začal tak, že si mi raz poslala mail, v ktorom si nám ďakovala nielen za kurz, ale aj za to, že sme v teba verili. Potrebovala si podporiť a to si v Aj Ty v IT našla.
Čo znamená správať sa bezpečne na nete? Spýtali sme sa naslovo vzatého odborníka
Tentokrát o našich lektoroch a lektorkách a ich zanietenej práci nad rámec bežných kurzov.
Vyskúšaj si ako prvá, ako sa dá technológia kreatívne prepojiť s módou!
Ako ambasádorky bezpečnosti budú pôsobiť na svojich školách a v komunitách.
Je tu opäť stálica nášho programu pre stredoškoláčky Aj Ty v IT Coding Clubs, ktorá pre pretrvávajúcu pandémickú situáciu zostáva v online režime.
Štartujeme v poradí už šiesty ročník súťaže v kreatívnom programovaní dievčat vo veku 8-15 rokov SCRATCH MATCH.
Aj Ty v IT vstupuje do nového roka 2022 jubilejne, pripomína si 10. výročie svojho založenia. Aká bola uplynulá dekáda a čo nás čaká ďalej?
Čo darovať žene, na ktorej vám záleží? Každoročná vianočná dilema, ktorá môže skončiť znova odložená v poličke, alebo ÚPLNE INAK. Darujte príležitosť! S poukazom na kurz u nás totiž darujete nielen vzdelanie a praktickú zručnosť, ale aj príležitosť na kariérnu zmenu.
Vysielame náš ENTER tím po celom Slovensku, aby vám pomohol s prípravou na microbitovú olympiádu.
„Keď sú dievčatá v skupine samé, sú vždy aktívnejšie.“
O Aj Ty v IT som sa dozvedela v maturitnom ročníku v čase, keď som sa rozhodovala o svojich ďalších krokoch a výbere vysokej školy. Občianske združenie práve svojím programom Spoznaj IT faCOOLty ponúkalo možnosť stráviť jeden
Svetlana Filipová je jednou z našich prvých účastníčok programu DigiWomen. Do programu vstúpila bez predchádzajúcich referencií len na základe vlastnej chuti zlepšiť si digitálne zručnosti počas rodičovskej dovolenky. A pre všetky z vás, ktoré nad programom uvažujete, sme sa ju rozhodli krátko vyspovedať pri káve.
Martina vyštudovala teoretickú fyziku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky na Univerzite Komenského v Bratislave, po skončení vysokej školy sa však rozhodla venovať IT.
Po pilotnej fáze projektu máme prvých 5 stredoškoláčok, ktoré od septembra začínajú fungovať ako bezpečnostné spojky vo svojej komunite. A keďže sa nám projekt osvedčil, spúšťame zároveň jeho prvý ročník, ktorý do sveta vyšle už 45 ambasádoriek kyberbezpečnosti.
Už tradične sme pre vás pripravili horúcu jeseň plnú vzdelávania. Stredoškoláčky sa však môžu zvlášť tešiť na október nabitý workshopmi programovania.
Marcela vyštudovala odbor Bezpečnosť informačných systémov na Fakulte elektrotechniky a informatiky na STU v Bratislave. Má skúsenosti s auditmi informačnej bezpečnosti v bankových inštitúciách, s riadením rizík a overovania súladu so štandardmi informačnej bezpečnosti.
Mária je absolventkou jednej z našich posledných testerských akadémií, ktoré už prebiehali online. A keďže najlepšou cestou, ako sa o kurze a jeho výhodách dozvedieť viac, je opýtať sa priamo účastníčok, rozhodli sme sa ju pre vás vyspovedať.
Keď sme s Aj T v IT v roku 2012 začínali, analyzovali sme, prečo dievčatá neštudujú na IT fakultách. V tej dobe ich na troch technologicky zameraných fakultách na Slovensku študovalo len 3 až 5 % z celkového počtu študentov. Dôvod bol jednoduchý a nie prekvapivý – strach. Obávali sa totiž náročnosti štúdia informatiky, priebehu výučby, prioritne mužského prostredia na školách, pedagógov, alebo jednoducho toho, či na škole zapadnú.
Zuzka má 36 rokov a už trinásty rok pracuje v oblasti systémovej integrácie pre spoločnosť Accenture. Odbor IT neštudovala, pozícia IT analytičky v Accenture bol jej prvý full-time job po škole. Počas kariéry si však na IT projektoch vyskúšala viaceré role: funkčná / technická analytička, biznis konzultantka, testerka, test manažérka, školiteľka, architektka dátovej migrácie, PMO, projektová manažérka. Je vydatá, má dvojročného synčeka, miluje cestovanie, spoločnosť a stretnutia s priateľmi. No a tiež je to bývalá tanečnica, ktorá popri IT kariére dlhé roky aktívne pôsobila vo folklórnom súbore.
Tento rok sme to na Medzinárodný deň detí poriadne roztočili! Naše kolegyne a kolega z Košíc, Banskej Bystrice a z Bratislavy sa rozbehli s projektom ENTER do troch základných škôl, aby si 85 detí mohlo poriadne užiť svoj deň. Ďalších 12 sa spolu s rodičmi nadchýnalo možnosťami micro:bitu na online workshope. A hoci v čase konania hralo Slovensko dôležitý zápas na Majstrovstvách sveta v hokeji, deti si vybrali micro:bit!
Porota celoslovenskej súťaže Scratch Match 2021 už po piaty raz ocenila nádejné programátorky vo veku 8-15 rokov. Medzi ocenenými nechýbajú hry podporujúce finančnú gramotnosť, učenie sa strojopisu či s vesmírnou tematikou. Do piateho ročníka súťaže sa zapojilo spolu 92 dievčat so 68 projektami, čo je o celú tretinu viac projektov aj dievčat viac ako minulý rok. Súťažiť mohli individuálne alebo v tímoch v staršej a mladšej kategórii. Pre pandemickú situáciu porota posudzovala projekty online a rovnakou formou zverejnila aj výsledky.
Pred niekoľkými mesiacmi sme zistili, že mnohé z našich aktivít sa naozaj nevrátia do pôvodných koľají tak skoro, ako sme všetci na začiatku pandémie dúfali. Museli sme sa zamyslieť nad tým, ako zostať čo najbližšie k dievčatám a zároveň si udržať líniu, ktorú sme roky nastavovali. Zamerali sme sa preto na priestor, kde IT najviac žije. Veď prečo ísť hlavou proti múru, keď je celý svet online? A tak vznikla idea preniesť naše pravidelné stretnutia dievčenských podporných skupín do virtutuálneho sveta a zrodil sa program Girls Code online, ktorý podporil Fond SK-NIC.
Alex je nadšenkyňa PROJEKTOVÉHO RIADENIA a všetkého, čo s ním súvisí. S radosťou a entuziazmom sa delí o svoje „best practice“, či už v oblasti mäkkých zručností, ako aj rôznych oblastí projektového cyklu s dôrazom na diverzitu a podporu žien. Ponúkame výber toho najlepšieho z rozhovoru s ňou, ktorý sa uskutočnil v našej komunite.
Keď sme na jeseň roku 2019 organizovali bratislavskú edíciu populárneho ženského meet-upu Frida Talks Tech, verili sme, že sa opäť stretneme na jar v Košiciach a na jeseň opäť v Bratislave. Pandémia trochu zamiešala naše karty a zamávala s plánmi. My sme sa však rozhodli jej už neustúpiť a zorganizovať Fridu napriek všetkému ONLINE.
Slovenčina rozoznáva štyri vzory v ženskom rode: žena, ulica, dlaň a kosť. Pamätáte si ešte? Vedeli potrápiť nejedného školáka či školáčku, ale najmä cudzincov, ktorí sa náš jazyk snažia naučiť. Avšak existuje ešte jeden dôležitý ženský vzor, zrozumiteľný aj bez jazykových bariér. Tým vzorom je MAMA.
Čo sa skrýva za Django Girls, ako sa stať ich súčasťou a čo má umelecké stolárstvo spoločné s IT? Prečítajte si blog od absolventky Women Tester Academy Márie Procházkovej.
Bežala som cez les a rozmýšľala nad prichádzajúcim marcom, MDŽ a množstvom aktivít, ktoré nás v tomto mesiaci čakajú. Stáva sa totiž synonymom mesiaca žien. A hoci vzťah k ôsmemu marcu majú ženy rôzny, práve teraz sa o ne viac ako inokedy zaujímajú médiá aj verejný a súkromný priestor.
Ako maturantka som bola presvedčená, že mi patrí svet. „Jasné, že pôjdem na vysokú,“ bola odpoveď komukoľvek, kto sa zaujímal o moje ďalšie plány. Mala som dobré známky, škola ma bavila, a tak to bolo jasné. Na prijímacie skúšky som išla s úsmevom, avšak vytriezvenie prišlo už počas testov – matika zo strednej ekonomickej školy jednoducho nestačila. Trpké sklamanie, veľa sĺz aj otázok, ako sa to vôbec mohlo stať.
Google prináša na Slovensko a do Českej republiky nový vzdelávací program. Záujemkyne sa môžu prihlásiť a získať štipendium na absolvovanie kurzov v štyroch rôznych oblastiach.
Už tri týždne spolu oslavujeme mesiac diverzity. Stretávame sa na diskusiách, workshopoch, kurzoch, počujete nás viac aj z éteru. Marec má však aj oveľa pragmatickejší a menej veselý prívlastok – je tiež mesiacom daňových priznaní a ten sa nás, občianskych združení, dotýka rovnako intenzívne.
V tomto roku sme pocítili zvýšený záujem o naše akadémie. Na Women Tester Academy (WTA), ktorá má kapacitu 20 účastníčok, sa hlásilo trikrát viac záujemkyň. Na Women Data (WDA) Academy, ktorá má kapacitu 25 účastníčok, sa hlásilo dvakrát viac záujemkyň. Na WDA, ktorá prebieha ako videokurz, sme dokázali tento záujem pokryť a zvýšili sme kapacitu, ale na WTA sme museli robiť výber a bolo nám ťažko, keď sme 40 ženám museli napísať, že v tomto kole na nich nevyšlo.
Sme presvedčení, že svet IT je pre ženy rovnako prívetivý ako akákoľvek iná oblasť. Prekážky, ktoré spôsobujú, že dnes iba 13 percent žien pracuje v IT sa však dajú prekonávať len spoločne. Po takmer deväť ročnej práci vieme, že to ide, svet sa mení a ukazuje nám nové možnosti, ako situáciu zlepšovať. Jednou z nich je budovanie silnej a podpornej komunity. Poď #ajtysnami!
Často na Slovensku hovoríme o neobjavenom ženskom potenciále. Jeho dôkazom je aj rastúci záujem o naše vlajkové re-skillingové ženské akadémie Women Tester Academy (WTA) a Women Data Academy (WDA), ktorý sa za posledný rok ztrojnásobil. Prichádzajú za nami najčastejšie ženy, ktorých okolie, škola alebo rodičia nasmerovali do oblastí reflektujúcich skôr zaužívané stereotypy ako predstavy a schopnosti ich samotných. A tak prichádzajú na naše kurzy so silnou motiváciou rozvinúť to, čo mali voľakedy rady – logické hádanky, riešenia problémov, matematické úlohy.
Na začiatku roka 2020 sme mali jasné plány – uskutočniť naše ustálené akadémie, vytvoriť jednu novú, uskutočniť workshopy, umožniť novým lektorkám a lektorom, aby lektorovali zabehané aj nové témy, zorganizovať aspoň dve Fridy, pripraviť záverečné podujatia akadémií, skonsolidovať vzdelávací program pre dospelé ženy.
„Hej ty tam“, vyvolala v triede jedno z mojich detí pani učiteľka. Keď prišlo domov, posťažovalo sa mi aj s dôvetkom, že ich týmto oslovením vyvoláva celkom pravidelne. Najskôr ma to ako mamu pobúrilo. Skúsila som sa však na celú situáciu pozrieť očami spomínanej učiteľky.
alebo ako sme navnadili deti na programovanie aj cez online workshopy
Moja cesta k lektorovaniu IT kurzov pre ženy a dievčatá
O nedostatku dievčat a žien v IT sektore sa začalo v poslednom období viac diskutovať. Teší nás, že sa apeluje na vychádzajúce štatistiky a poukazuje na príčiny nedostatočného zastúpenia žien. V celej diskusii nám však ako organizácii chýbal jeden podstatný element – MUŽI.
V roku 2018 sme celkom po prvý raz organizovali Women Data Academy (WDA), a keďže sú dáta aj ľudia, ktorí s nimi vedia pracovať, cenným artiklom tiež v poisťovníctve, celkom prirodzene sa naše cesty pretli s bratislavskou pobočkou Zurich Insurance.
Girl´s Day očami projektovej manažérky.: zákulisie, trapasy aj plány do budúcnosti.
Štartuje skvelý vzdelávací projekt, ktorý podporí digitálne vzdelávanie detí na Slovensku!
Stať sa mamou je nádherné a dôležité, je to však náročné po fyzickej i psychickej stránke. Celoživotne. Je to totiž rola, ktorú nejde odložiť alebo na chvíľu niekde zaparkovať. Niekedy je veľmi ťažké zosúladiť ju s inými aspektami života. My prinášame slovenským ženám pomoc, ako ju zladiť a neprísť o kariérne možnosti, v podobe nového projektu.
Z posledných európskych prieskumov vyplýva, že až tretina slovenských detí zažila kyberšikanu a viac ako tretina sa na internete bavila s cudzími ľuďmi, ktorých poznala len zo sociálnych sietí. Až 17 % z nich sa pritom s nimi dokonca stretla! Veľkú pozornosť tiež nedávno zaznamenal český dokument Barbory Chalupovej a Víta Klusáka V síti, ktorý rozprúdil celospoločenskú diskusiu o nástrahách sexuálnych predátorov na sieťach. Tri dospelé herečky, vydávajúce se za dvanásťročné dievčatá v ňom počas 10 natáčacích dní sexuálne obtažovalo takmer dva a pol tisíc mužov.
Neviem si predstaviť, ako by sme zvládli karanténu bez internetu. Hoci trávim takmer 24 hodín doma, pomáha mi necítiť sa izolovaná. S fyzioterapeutkou napríklad cvičím online. Pridala dokonca aj silové cvičenia, aby naše telá celkom neotupeli. Moje knižné kluby sa tiež stretávajú virtuálne a najnovšie sa tímovo zúčastňujeme online knižných kvízov. Soboty s manželom trávime pri všeobecno-vedomostných online kvízoch, ktoré organizuje partia nadšených ľudí. A uplynulý štvrtok sme dokonca urobili knižno-filmovú diskusiu s Kurníkom, pre ktorý príležitostne píšem. Bez internetu by som toto všetko nemala a hoci by som zrejme o čosi viac času venovala knihám, priateľky a priatelia by mi chýbali.
Keď nás situácia pred mesiacom donútila zo dňa na deň preškrtať naše aktivity, zostali sme na chvíľu zamrznuté. Rokmi vyladené organizačné procesy zrazu neboli použiteľné a my sme, podobne ako mnoho ďalších, museli čeliť novej výzve – online výuke.
Už po siedmy raz si na Slovensku pripomíname Medzinárodný deň žien v IT, vo svete známy aj ako International Girls in ICT Day.
Začiatkom marca sme mali parádny rozpis všetkých workshopov, naprieč našimi vekovými skupinami a naprieč Slovenskom. Zo dňa na deň zostal náš kalendár biely, všetky akcie išli do depozitu. Slovíčko online na nás začalo skákať ako veľký výkričník. Už ste ma dávno mali mať! A tak sme začali písať novú kapitolu Aj Ty v IT.
Páči sa vám micro:bit, ale už vám nestačí blokové programovanie a radi by ste skúsili niečo náročnejšie? Je čas vyskúšať MicroPython! Z pohodlia vášho domu alebo školy hneď v štyroch našich video návodoch.
Neuveriteľných 1085 dievčat sa v rokoch 2018 – 2019 zúčastnilo aspoň jedného z našich 84 stretnutí Coding Clubs v siedmych slovenských mestách. Projekt sme rozbehli vďaka dvojročnému grantu od firmy Google.org a stal sa pevnou súčasťou našej ponuky vzdelávania pre stredoškoláčky. Preto sme sa rozhodli pokračovať v organizovaní klubov aj naďalej.
Už tretíkrát organizovalo Aj Ty v IT spolu s Martinom Majlingom z FlowBakery workshop pre ženy, ktoré zaujíma UX a chceli by sa mu venovať.
V rámci nadväzovania cezhraničnej spolupráce sme zavítali do nórskeho mesta Steinkjer a absolvovali pracovný deň so zástupkyňami organizácie KUN.
Aj Ty v IT vyrástlo a mení logo. Aký bol vývoj nášho loga? Prečo sme sa rozhodli ho zmeniť? A o čom všetkom je to naše nové logo?
Zuzana Tkáčová získala minulý rok ocenenie Učiteľka Slovenska. Ako vnímaš potrebu IT zručností do budúcnosti jednotlivca? Žijeme v 21.storočí, v ktorom IT zručnosti hrajú kľúčovú úlohu v mnohých oblastiach – každodenná komunikácia, nákupy, práca, kontakt s úradmi, získavanie informácií.
Tento článok pôvodne vyšiel na autorovom blogu: zadobrodruzstvom.blogspot.com Minulý rok v jari sa Aj Ty v IT podarilo získať grant od Googlu, ktorý umožnil posunúť organizáciu aktivít na iný level. Jedným
Celý tím Aj Ty v IT vám zo srdca želá krásne prežitie vianočných sviatkov. Pripravili sme si pre Vás dva darčeky.
Dve bratislavské školy a spolu takmer 30 dievčat, to bola tohtoročná výzva pre generálneho riaditeľa Microsoft ČR a SR Rudolfa Urbánka. Celosvetová inicatíva Hodina kódu – Hour of Code v rámci týždňa vzdelávania a informatiky (3. – 9. decembra 2018) sa viedla v tématike #minecraft.
Nie každý deň sa nájdu ľudia, ktorí sa rozhodnú Venovať Vedomosti len tak. Z radosti, lásky k technológiám a s pocitom „sharing is caring“. U nás v Aj Ty v IT máme
AJ Ty v IT dostalo parádny grant od Google.org. Grant vo výške, ktorá nám umožňuje dýchať zhlboka, riešiť podstatné veci, rozvinúť to, čo sme chceli vždy rozvíjať. Dostala som viacero otázok, ako sa nám to podarilo? A tiež viacero „výziev“, aby som o tom napísala.
Bude karma, ktorú som počas doterajšieho života nazhromaždila, dostatočná na to, aby som sa dostala na jednodňový workshop, kde ma zadarmo naučia základy programovania? To bola otázka, ktorú som sa
Môže dievča z jazykového gymnázia a s titulom z humanitných vied pracovať v IT biznise? Môže. A keď to šlo mne, zvládneš to aj ty.
Ženy pracujúce v IT oblasti majú častokrát nálepku „chlapské alebo tvrdé“.
Keď sme spúšťali Aj Ty v IT, zameriavali sme sa hlavne na stredoškoláčky. Čas pokročil, my máme programy aj pre mladšie dievčatá a zároveň rozbiehame aktivity aj pre tie „staršie“. Veľa z nich sa nás totiž pýta, či aj im vieme pomôcť vstúpiť do IT sveta.
Kto vidí, čo si pozerám na internete, prečo vidím reklamy, a aký profil majú o mne vytvorené veľké IT spoločnosti?
Ako som krúžok založil, a ako dievčatá majú rady matematiku počas práce na krúžku. A prečo to je kľúčom k tomu, aby sa neskôr mohli venovať technologickým smerom.
Môžem ísť študovať IT aj keď neviem programovať? Túto otázku som si kládla pred 6 rokmi. Bola som v treťom ročníku na gymnáziu a rozhodovala som sa, čo ďalej. V tomto ročníku sme si mali vybrať naše budúce zameranie a podľa toho si aj semináre a maturitné predmety. Bola som taký nevyhradený človek, vedela som z každého niečo, no v ničom som nebola naozaj vynikajúca. Nemala som od malička vysnívané povolanie ako lekár, právnik alebo učiteľ, a tak som na to šla logicky.
O workshope Django Girls Bratislava som sa dozvedela od organizátorov medzinárodnej konferencie PyCon, ktorá sa konala minulý rok po prvýkrát na Slovensku a ktorá zhromažďuje nadšencov programovacieho jazyka Python. Nevedela som
Je to vcelku jednoduché, no vyžaduje to dlhodobú prácu už na základných školách. Hlavne na matematike.
Vláda, neziskovky alebo aj novinári sa z času na čas zamýšľajú nad tým, ako dostať Slovákov zo zahraničia domov. Presne rok dozadu som stála aj ja pred dilemou, či zostať doma na Slovensku alebo odísť do zahraničia. Keďže teraz žijem v Londýne, asi tušíte, ako som sa rozhodla.
Najčastejšia otázka, ktorú dostávam od stredoškoláčok je: „Zvládnem to?“.
„Mentoring je skvelý v tom, že Ťa nemá záujem pripútať k fakulte so sľubom, že jej ostaneš verný. Dôležité je to, aby človek, našiel to, čo v živote hľadá.“
Slovensko je moderná krajina, kde je rovnosť medzi mužmi a ženami na pomerne vysokej úrovni. Sú však sféry spoločenského života, kde sú rozdiely medzi ich vnímaním ešte stále veľmi výrazné. A práve IT je jedna z nich.
Na Slovensku sa často stretávam s nápaditými profilmi – pozostávajú z pol strany textu v slovenčine, kde sa skvie informácia o ukončení denného vysokoškolského štúdia technického smeru a informácie o letných brigádach zo zahraničia. Po úvodnom zaplesaní teda moja personalistická duša rovno aj zaplače, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Prečítajte si akých.
Školstvo v dnešnej dobe zažíva veľkú krízu. Nestíha držať krok s rýchlo sa meniacim svetom, novými trendmi a adaptovať sa na zmeny v pracovnom trhu. Vyučovacie osnovy sa menia príliš pomaly a nie sú v súlade s tempom pokroku. A pozrime sa, ako mobilné zariadenia, smartfóny či tablety zmenili svet za menej ako 10 rokov. To však nie je koniec. O chvíľku bude školská lavica pripojená na internet.
Chcel som to zistiť tým, že som viedol workshopy o vývoji webu na stredných školách. A snáď sa mi IT pre nich podarilo ešte viac zatraktívniť.
Informatika je na školách vysoko podceňovaný predmet. To vytvára hneď niekoľko problémov. Študenti nie sú dostatočne pripravení na prácu s technológiami, ako aj to, že ženy nechcú študovať IT.
Než sa bližšie dostaneme k týmto problémom, povedzme si, čo ich zapríčiňuje.
Veľa firiem chce rýchle riešenie. Našťastie sú aj také, ktoré vedia, že musia investovať trochu svojho času, aby to riešenie vôbec prišlo. „Váš projekt je super! Radi by sme sa
Maturovala som v roku 2008. O 8 rokov neskôr som sa na strednú školu vrátila, aby som sa stretla s dievčatami a diskutovala s nimi o možnostiach, ktoré majú v oblasti informačných technológií.
Väčšina dievčat na stredných školách, hlavne mimo veľkých miest, nemá okolo seba dostatok IT odborníkov. S informatikou sa stretnú na strednej škole, kde sa naučia formátovanie dokumentov, čo je to vírus a nejaké všeobecné základy algoritmického myslenia. Keďže aj napriek hodinám informatiky zaostávajú za chalanmi, ktorí sa počítačom venujú pravidelne, na seminár z programovania v 3. alebo 4. ročníku strednej školy sa radšej ani neprihlásia. Veď čo keď je to ťažké a ony neprejdú?
Pred nástupom do prvého ročníka mnohým z nás neraz ušla slzička potu pri myšlienke na vysokoškolskú, ale hlavne tú FIITkársku matiku. „Idem predsa na FIIT-ku, to nebude med lízať, určite ma to prefacká hneď v prvom týždni!” Aj takéto myšlienky som mala. Ja osobne matiku zbožňujem, ale bála som sa, že moja vášeň pre ňu nebude stačiť a postupne sa vytratí. Prázdniny sa pominuli a prišiel ten deň, keď som nastúpila prvýkrát do školy. Tak sa skúsme pozrieť na to, ako som prežila ja svoj prvý semester na škole spolu aj s matikou.
Aj Ty v IT sa venujem už tretí rok. Malý lokálny projekt na bratislavskej FIIT-ke sme rozbehli, keď mala fakulta dlhodobo 3 % študentiek. Ach. A stav sa nezlepšoval.
Povráva sa, že štúdium informatiky je ťažké, nekonečné a pre dievča neštandardné a veľakrát neúspešné. Ale prečo? Prečo mať stále nejaké predsudky? Prečo by aj to nežnejšie pohlavie nemohlo študovať v technickej sfére?