Vyhľadať
Close this search box.
blog-kolnikova-1

Projektová manažérka Kristína Kolníková: Vďaka Aj Ty v IT sa mi otvorili nové dvere, o ktorých som ani nevedela

Kristínu Kolníkovú už počas štúdia na Fakulte manažmentu UK stiahol svet IT, a tak sa začala vzdelávať pomocou rôznych kurzov. To ju priviedlo k Aj Ty v IT, ktoré sa jej páčilo najmä pre to, ako inšpiruje a ženy, aby sa nebáli do IT vstúpiť a búra predsudky o ich pôsobení žien v tomto sektore. Keď sa dozvedela o otvorenej pozícii projektovej manažérky, nezaváhala preto ani chvíľu a prihlásila do výberového konania. Od leta 2022 zastrešuje v Aj Ty v IT aktivity pre dospelé ženy.

Kristína, v Aj Ty v IT sa venuješ projektom pre dospelé ženy. Aká bola tvoja cesta do tímu? Čomu si sa venovala predtým?

Pred Aj Ty v IT som študovala na vysokej škole, konkrétne management a ekonómiu so zameraním na personálny manažment.  Moje pracovné skúsenosti teda nie sú až také obsiahle, ale pracovala som popri škole ako brigádnička, na finančnom oddelení. Pôsobila  som tiež ako asistentka IT manažéra v banke a myslím si, že práve tam som začala premýšľať nad IT.

Absolvovala si niekoľko kurzov Aj Ty v IT. Čo bolo tvojou hlavnou motiváciou?

Mám úspešne zvládnuté akadémie WTA ,WSA ,WSQLA a WDA a niekoľko kurzov. Cítila som, že sa potrebujem realizovať a zistila som, že oblasť IT je oveľa širšia, ako som si myslela. Taktiež som sa ako končiaca študentka chcela naučiť niečo viac, aby som sa mohla lepšie uplatniť na trhu práce.

Ktorý z kurzov ťa najviac oslovil? Ktorý by si odporučila?

Pre každého je samozrejme vhodný iný kurz. Aj teraz ženám odporúčam vybrať si kurz v oblasti, ktorá by ich bavila, napĺňala a mali motiváciu sa v nej realizovať a učiť. Mňa veľmi oslovil testing a WDA. Nakoniec to ale vyhral testing, ktorý som si vyskúšala na pár mesiacov aj v praxi.

Ako si to prežívala ako účastníčka kurzu či akadémie? Bolo to pre teba náročné? Spoznala si ostatné účastníčky?

Spoznávanie ostatných účastníčok je podľa mňa veľká výhoda. Stretnú sa tam účastníčky, ktoré majú väčšinou rovnaký cieľ a podobné problémy.  Môžete si navzájom pomáhať, diskutovať, ktorá ako urobila domácu úlohu a zdieľať postrehy, napríklad z pohovorov. Vznikajú potom aj pekné kamarátstva, ktoré máme dodnes. Určite by som poradila účastníčkam, aby sa nebáli pýtať a diskutovať na Discorde.  Ja som si na seba „ušila búdu“, keď som robila obe tieto akadémie (WTA aj WDA) naraz. Priznám sa, nebolo to ľahké, ale dá sa to zvládnuť pri dobrom time managemente a pomoci rodiny. Nedá mi nespomenúť lektorov, ktorí boli vždy ochotní pomôcť.

Ako si vtedy vnímala Aj Ty v IT?

Aj Ty v IT bola pre mňa úplná bomba. Otvorili sa mi nové dvere, o ktorých som ani nevedela. Ako som už spomínala, myslela som si, že IT je iba o programovaní. Až potom som zistila, aká široká táto oblasť je, a myslím si, že každý si tu vie prísť na svoje. Aj Ty v IT mi dodalo sebavedomie, aby som aj ja mohla byť v IT. Doteraz spomínam na rôzne workshopy, ktoré sme mali popri akadémiách. Pri týchto kurzoch dostanete nielen teóriu, ale aj tú softskilovú časť. Využila som všetky možnosti akéhokoľvek vzdelávania, ktorý kurz ponúkal a zobrala som si z toho čo sa dalo.

Dnes už organizuješ kurzy a akadémie, ktorých si sa sama zúčastnila. Ako to vnímaš z tejto strany?

Je to perfektné, no niekedy náročné na čas. Ako účastníčka kurzov som si ani nepomyslela, koľko práce je za jedným kurzom. Samozrejme nie iba mojej práce ako projekťáčky, ale aj ostatných ľudí z tímu. Vždy ma poteší, keď sa mi po kurze účastníčky ozvú, že sa im kurz páčil, alebo si našli prácu, a my ako Aj Ty v IT sme v tom mohli dopomôcť. Tiež ma tešia rôzny príbehy žien, ktoré som si za tento krátky čas mohla vypočuť či prečítať.

Ako vyzerá tvoj pracovný deň?

Môj pracovný deň pozostáva z rôznych foriem práce. Začínam s „to-do listom“, aby som nezabudla na dôležité veci v ten deň. Môžem vymenovať niektoré činnosti, ktoré robím väčšinou každý deň. Každý deň potrebujem skontrolovať technickú podporu, aby boli večer všetky kurzy v poriadku otvorené. Nasledujú kontrola novoregistrovaných účastníčok, posielanie mailov o platbe, kontrola platieb za kurzy. Každý deň príde desiatka mailov s rôznymi otázkami od záujemkýň o kurz, alebo ich účastníčok, tiež správy o zmenách v harmonogramoch, emaily od lektorov, tímové emaily alebo nové ponuky.

Počas dňa sa tiež venujem vytváraniu podujatí na web a registračných formulárov, dohadovaniu s lektormi, vymýšľaniu nových kurzov a workshopov. Pripravujem newsletter, pripravujem sa na kurz a večer zase nasleduje otváranie kurzov. Je toho ešte oveľa viac. Sú dni, ktoré sú napríklad plné stretnutí a telefonátov, ale sú aj také, ako napríklad dnes, kedy sa idem vzdelávať na konferenciu.

Kika, čo aktuálne pripravuješ?

Aktuálne pripravujem kurzy do nového roka a pomaly uzatváram kurzy, ktoré bežia. Veľmi sa teším, že rozbieham aj kurzy na nové témy, konkrétne budeme mať kurz k základom Javy a môžem prezradiť aj druhý kurz, a to Women IT Academy. Môj ďalší malý projekt je priblížiť ženám IT pozície, ale to Vám nechám ako prekvapenie.

Čo ťa najviac prekvapilo na práci v Aj Ty v IT?

Už ako absolventka som vedela, že Aj Ty v IT má veľkú komunitu, no má ju aj medzi kolegami. Prekvapenie bol prístup tímu.  Každý bol od začiatku otvorený pomôcť a mám kolegov, od ktorých sa mám čo učiť.