Vyhľadať
Close this search box.

Vaša dcéra + IT
= skvelá BUDÚCNOSŤ

Milujúci rodič chce
pre svoju dcéru to najlepšie.​

Potrebujeme vašu pomoc

Úloha rodiča v živote jeho dcéry je veľmi dôležitá. Touto cestou sa snažíme ukázať aj vám, rodičom, prečo je dobré, aby vaša dcéra študovala IT.

Ako môžu rodičia a rodina pomôcť svojej dcére pri rozhodovaní sa o IT:

  • Podporte ju pri rozvoji jej digitálnych zručností (návšteva krúžkov, aktivít, programovanie v škole).
  • Rozprávajte sa o vzoroch, úspešné ženy zo sveta IT nájdete aj u nás: www.ajtyvit.sk/zeny-v-it/.
  • Diskutujte doma na tému informačných technológií a zvážte pre a proti v prípade kariéry v tomto odbore.
  • Rozmýšľajte nad profesijnou orientáciou vašej dcéry v čo najskoršom veku a povzbudzujte ju pri jej veľkých snoch o záchrane sveta. Práve s IT sa jej to môže podariť.

Prečo sa úspešné ženy rozhodli pre IT?

"IT je moderný nástroj, ktorý má uplatnenie všade vo svete, naprieč všetkými odvetviami, dnes a do budúcnosti ešte viac! Štúdium technológií preto doslova dáva slobodu a otvára dvere k obrovskému množstvu príležitostí – a naviac, je to zábava bez “bifľovania”."
Mária Virčíková
spoluzakladateľka Matsuko
"IT je super, lebo je obrovské a každá z nás, kreatívna, analytická, logická, zvedavá, hravá, vážna, ukecaná, aj tichá, si v ňom nájde presne to svoje. IT potrebuje viac žien, nech je krásne a naše."
Alexandra Guttmann
projektová a produktová manažérka

Viac úspešných žien a rozhovory s nimi nájdete na tejto našej stránke.

 

Keď bude mať vaša dcéra 25 rokov

a príde na trh práce, je veľmi pravdepodobné, že pozícia, na ktorej bude pracovať ešte dnes neexistuje.

Len niekoľko čísiel

Na Slovensku nám podľa týždenníka Trend chýba približne 10 000 IT špecialistov a špecialistiek.

V rámci Európskej únie je to až 500 000 neobsadených pracovných miest v IT oblasti, pričom každým dňom pribúdajú nové pracovné miesta.

Nárast pracovných pozícií v IT je každoročne o 3 %. Už teraz je však badateľný nedostatok odborníkov a univerzity rovnako nedokážu pripraviť dostatočné množstvo absolventov.

Z celkového predpokladaného počtu IT pracovných miest, až 226 000 z nich bude na úrovni manažmentu riadenia IT.

Aké profesie môže vaša dcéra v IT zastávať?​

Popíšeme vám štyri najčastejšie pozície, v ktorých sa dievčatá uplatňujú a cítia ako ryba vo vode.

IT manažérka

Táto pozícia je ako stvorená pre dievčatá, pretože zvládajú niekoľko úloh naraz. Dobrá IT manažérka vedie tím pracovníkov, ktorí motivuje k dosiahnutiu cieľov organizácie. Ak je vaše dcérka presvedčivá a rada komaduje ľudí okolo seba, na tejto pozícii sa bude cítiť ako ryba vo vode.

WEBOVÁ DIZAJNÉRKA

Ak si vaša dcérka rada kreslila a od mala jej to dobre myslelo, v budúcnosti z nej môžete mať úspešnú webovú dizajnérku. Každá firma dnes túži po peknom webe, a je zvyknutá dobre zaň zaplatiť.

 

TESTERKA

Všimne si vaša dcéra aj to, čo vám niekedy ujde? Trávi veľa času na internete a webových stránkach? Ak áno, tak blahoželáme! Zrejme máte doma malú testerku!
Úlohou testerky je preklikať si nové weby a zistiť, či na nich nie je niekde chyba. Nič komplikované.

PROGRAMÁTORKA

Na pohľad náročná profesia v praxi znamená, že sa musíte naučiť “programovací jazyk”. Teda poznať súbor znakov a správne ich usporiadať. Nič čo by nezvládol ktokoľvek so základmi logického myslenia a štipkou talentu. Programátori a programátorky sú na trhu mimoriadne žiadaní. Aj vďaka tomu zarábajú niekoľkonásobne viac ako je na Slovensku priemer.

IT pozícií je však omnoho viac. Aby sme v nich spravili prehľad a popísali vám ich náplň, vytvorili sme stránku s pozíciami v tomto odvetví.
Pozrite si všetky IT pozície.

Prečo by vaša dcéra mala študovať informatiku?

Existuje mnoho dôvodov a odpovedí na túto otázku.

My vám však vyberáme tie najpodstatnejšie.

Ak chce vaša dcéra robiť dobro, zachraňovať svet a pomáhať všetkým naokolo, informatika je jedinečnou možnosťou, ako sa podpísať pod krásne projekty, ktoré nám naozaj dokážu zmeniť a zachrániť svet.

Väčšina procesov v IT si vyžaduje kreativitu a spolieha sa na kreatívny prístup k práci. Vaša dcéra sa tak môže neustále rozvíjať a zároveň využívať svoje zručnosti na inovatívne riešenie výziev. Časy, kedy bola oblasť IT výhradne pre mužov, sú už dávno preč. Veď aj prvou programátorkou na svete bola práve žena – Ada Lovelace.

90 % VŠETKÝCH pracovných* pozícií bude v budúcnosti vyžadovať IT zručnosti. Informačné technológie sú nevyhnutnosťou, ak chcete, aby mala vaša dcéra perspektívnu, zaujímavú a dobre ohodnotnú prácu.

Ak sa vaša dcéra bude venovať informačných technológiám, prípadne vyštuduje informatiku, môžete si byť istí, že jej ponúknu prácu skôr, než vôbec dostane diplom. Informačné technológie (IT) umožnia vašej dcére robiť kariéru v rôznych oblastiach a smeroch.

Ak si myslíte, že práca v IT je o práci osamote, mýlite sa. Vaša dcéra bude pravdepodobne spolupracovať s kolegami na mnohých tímových projektoch, čo jej umožní byť súčasťou veľkého počtu výziev. Avšak bude mať aj dosť času na svoje vlastné aktivity a projekty. Vždy si bude môcť vybrať svoju vlastnú cestu.

Informačné technológie umožnia vašej dcére robiť kariéru v rôznych oblastiach a smeroch. Môže sa stať architektkou počítačovej site, programátorkou, analytičkou, webovou vývojárkou, správkyňou databázy a existuje mnoho ďalších pracovných pozícií, pričom netušíme, aké vzniknú v budúcnosti.

Rozhodovať sa o profesii AJ na základe platu je prirodzené a logické. Pozície v oblasti informatiky patria dlhodobo medzi najlepšie platené. Človek vraj v práci strávi 37 rokov života. Pomôžte dcére, aby mala tento čas dobre zaplatený.

Stiahnite si našu brožúru

Pripravili sme pre vás aj tlačenú verziu, brožúru, ktorú môžete dať svojim priateľom či na stretnutí rodičov. Je pre nás veľmi dôležité povedať čo najviac rodičom o výhodách a potrebe študovať IT smer.

Čo spraviť pre budúcnosť vašej dcéry?

Porozprávajte sa s ňou a spoločne nájdite najvhodnejšie riešenie

Aj Ty v IT ponúka veľa možností, ako s IT začať. Prejdime si tie, ktoré vám môžu pomôcť alebo vás naviesť, ako svojej dcére pri výbere budúceho povolania pomôcť.

 

Podujatia pre vás a vašu dcéru

Organizujeme mnohé podujatia pre najmladšie dievčatá (8 – 15 rokov), pre stredoškoláčky (15 – 19 rokov) a pre veľkáčky (19 – 99 rokov). Podujatia sú organizované po celom Slovensku v prezenčnej aj online forme. Nájdite si to svoje, ktoré vám alebo vašej dcére vyhovuje a zúčastnite sa ho. Odporúčame sa registrovať čo najskôr. Samozrejme sledujte náš web, alebo dostávajte informácie po prihlásení sa do nášho newslettra.

  

Nájdite vhodnú IT faCOOLtu

Hovorí sa, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Aby vaša dcéra teda radšej videla, ako počula (alebo čítala), fakultu kde sa IT vyučuje, vytvorili sme projekt Spoznaj IT faCOOLty. Vaša dcéra môže stráviť jeden deň na pôde IT fakulty. Spozná prostredie fakulty, vyučujúcich, môže sa zúčastniť prednášky, aká je tam atmosféra, a samozrejme, akú kávu robia v bufete. Prihlásiť sa môže tu.

Samozrejme máme pripravený aj zoznam univerzít SR na ktorých je možné študovať IT. Prezrite si univerzity, spoznajte ich možnosti a vyberte tú najvhodnejšiu. Zoznam IT univerzít.

 

Girls Day

text ku gd