Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

10. decembra 1815 sa narodila prvá programátorka a zakladateľka počítačovej vedy ADA LOVELACE. Bola dcérou slávneho anglického básnika Lorda Byrona a dokázala nezvyčajným spôsobom skombinovať svoju vášeň k matematike a záľubu k poézii.
Jej život poznamenal odchod otca od rodiny v ranom detstve a úsilie mamy urobiť všetko preto, aby sa jej dcéra vybrala cestou, čo najvzdialenejšou od literatúry a poézie – cestou prírodných vied. Avšak práve slávne meno pomohlo Ade ekonomicky sa zabezpečiť, čím sa mohla venovať svojej vášni k matematike.
Aj za svoj krátky život (zomrela ako 36 ročná), dokázala toho veľa – napríklad prispieť ku vzniku „analytického počítacieho stroja“. Veľké uznanie vyslovil Ade o storočie neskôr aj Alan Turing, ktorý označil jej poznámky za významnú inšpiráciu pri jeho vlastnej práci, v ktorej nadviazal na jej mechanický počítač už elektronickým.
S cieľom podporiť rolu žien v prírodných vedách, technike a matematike vyhlásili na jej počest 13. október medzinárodným DŇOM ADY LOVELACE. Rovnako po nej pomenovali tiež prvého ultra – realistického robota schopného kresliť objekty i ľudí, Ai-DA.
Ženy sú v IT od jeho počiatkov, s nami môžeš pokračovať AJ TY!