Vyhľadať
Close this search box.
blog-sg2

Nový ročník Security Girl je tu!

Sme späť s naším programom ambasádoriek bezpečnosti Security Girl! Keďže najlepšie na inšpiráciu slúži reálna skúsenosť, vyspovedali sme pre Vás najaktívnejšiu Security Girl, Luciu Malíkovú. Dozviete sa, prečo sa rozhodla získané vedomosti odovzdávať ďalej aj čo jej program prináša.

Začiatok školského roka u nás patrí programu Security Girl,  ktorý pripravujeme v spolupráci s naslovovzatým odborníkom v oblasti bezpečnosti, so spoločnosťou ESET. S každým ročníkom sa snažíme naše programy ďalej rozvíjať a nebude tomu inak ani teraz. Počas druhého ročníka prehĺbime dievčatám vedomosti o IT bezpečnosti a absolvujú aj workshopy na tému „ako sa brániť kyberšikane“ s profesionálnymu psychológmi z platformy ksebe.sk.  Dievčatá sa tak naučia ako reagovať, ak niekto uplatní kyberšikanu na nich alebo ako pomôcť, ak sa o kyberšikane vo svojom okolí dozvedia.

Ak Vás projekt zaujal a chceli by ste sa dozvedieť viac, alebo rovno sa naň prihlásiť, kontaktujte projektovú manažérku Lenku na: jezik@ajtyvit.sk.

Ak ešte nie ste rozhodnuté, či sa pridať k našim ambasádorkám bezpečnosti, prečítajte si rozhovor s Luckou Malíkovou, ktorý s ňou v našej komunite na Discorde urobil náš kolega, Martin Ďurina.

Spomínaš si ako si začala s projektom Security Girl? Ako si sa o projekte dozvedela, aké boli Tvoje očakávania?

Áno, spomínam. Moja pani učiteľka Mizeráková nám dala návesť, že Aj Ty v IT robí nejaké workshopy a kvôli covidu boli online. Takže pohodka jahôdka, z domu z postele. Pozrela som si ponuku a s mojím časovým harmonogramom najviac sedeli Security Girls. Očakávania som nemala. Bolo to pre mňa skôr niečo nové. A z popisu workshopu som vedela, že sa tam zrejme niečo naučím o bezpečnosti na internete.

Zaujímala si sa aj predtým o bezpečnosť na internetes alebo Ťa náš program Security Girl zaujal rovno na prvé počutie?

Zaujalo ma to skôr na prvé počutie. Najskôr som si myslela, že pôjde o nejakú prednášku, z ktorej si niečo vezmem a dovidenia. No nejako sa stalo, že tých stretnutí cez zoom bolo viac a mňa to chytilo.

Čo ťa na programe potešilo/prekvapilo a čo nie?

Prekvapil ma hneď prvý zoom. Nebola to iba akási prednáška, pýtali sa aj nás na naše skúsenosti a pod. Takže to bolo také príjemné spoznávanie niečoho nového. Potešilo ma, že sa mi to tak nejako prirodzene darilo pochopiť a hlavne, že som sa vôbec niečo také naučila. Myslela som si totiž, že keď nie som PC gamerka, že toto mi určite nebude nikdy nič hovoriť, nebude mi to blízke.

Čím sa pre Teba stala bezpečnosť v kyberpriestore po absolvovaní školení a workshopov?

No z neznámej sa stala známejšiou. Naschvál nepíšem známa, pretože, určite sa nájde niečo, čo by prekvapilo aj mňa, niečo o čom netuším. A hlavne sa mi stala príležitosťou.

Vieš nám dať aspoň tri odporúčania, ako sa správať bezpečne v kyberpriestore?

1. Dobré heslo

2. Dôveruj, ale preveruj. To znamená, že rôzne stránky, účty si treba overiť

3. Pred tým než napíšeš číslo účtu, či karty, obzri sa. Skontroluj, či máš naozaj istotu, že je to bezpečné

Je napríklad „mYAvfa]Z,_AANs“ dobré heslo?

Dovolím si tvrdiť, že nie, pretože si ho určite bežne človek ľahko nezapamätá. Mojou radou k heslám je použiť niečo jednoduché. Napríklad mojím heslom, ktoré by bolo dosť silné, by mohla byť aj veta, fráza: Radaleziem. Je ľahko zapamätateľé a predsa nie je jednoduché na nahodné uhádnutie.

Rozhodla si sa o bezpečnosti učiť aj ostatných. Prečo?

Zaujala ma nosná myšlienka programu – aké super by bolo, keby to, čo viem ja, vedeli všetci. Keby sa každý dokázal chrániť, vedel, na čo si má dávať pozor. Neviem, či sa to úplne dá vyjadriť. Nebolo by úžasné, keď by každý vedel, že predtým, než klikne napríklad na nejakú súťaž, na prvý pohľad zistí, či je pravá alebo nie? Keby sa ľudia nedali nachytať na phishing či rôzne iné nástrahy? Predišli by mnohým nepríjemným skúsenostiam.

Chcela by si v tom pokračovať aj naďalej? V akom smere by si sa chcela rozvíjať ďalej? 

Áno, určite v tom chcem pokračovať. Pre mňa je to naozaj zábava. Svoj rozvoj si hlavne predstavujem v prehĺbení poznatkov. Chcela by som lepšie pochopiť kyberpriestor.

Ďakujem Ti veľmi pekne za rozhovor. V Aj Ty v IT vieme o Tvojej snahe a iniciatíve a veľmi si k nám prirástla. Chcem, aby si vedela, že si to veľmi vážime a často Ťa spomíname iba v dobrom.  Prajeme Ti predovšetkým veľa veľa zdravia, veľa šťastia a lásky. Ďakujeme.


REGISTRUJ SA