Tak poďme na to.
Výška grantu.
Toto je prvá „pecka“. Výška grantu je 200 tisíc euro. Pre slovenskú neziskovku, ktorá má za sebou päť rokov fungovania s malým rozpočtom, je toto úžasná správa. Úžasná správa č. 2 je tá, že peniaze sme už naozaj dostali. Takže nie spätné prefinancovanie, hľadanie preklenovacích možností, odsúvanie platieb. Wow.
Proces získania grantu – teda ako sa nám to vlastne podarilo.
S ľuďmi z Googlu sme spolupracovali dlhšie, máme za sebou zopár menších spoločných projektov a myslím, že dlhodobo sledovali, čo robíme, ako to robíme a aké máme výsledky.
Granty od Google.org sú špecifické v tom, že nie sú bežne vypisované ako granty iných organizácií. Google.org nemá pobočky v jednotlivých krajinách, preto sa spolieha na svojich ľudí a ich znalosť miestnej neziskovej sféry. Práve oni nás oslovili, či nemáme chuť podať si grant. Mali sme vtedy za sebou viacero spoločných diskusií o Aj TY v IT, o vzdelávaní na Slovensku, o motivovaní dievčat a priznávam, že na túto výzvu som už dlhšie čakala.
Naša ambasádorka Petra Cross, ktorá pracuje pre Google:
Výnimočne príjemné písanie grantu
Grant sme teda podali. Písala som už veľa grantov. Veľa, verte mi. Ak by som rátala hodiny a dni, ktoré som ich písaním strávila, bolo by to obrovské číslo. Toto bol jeden z tých, ktoré sa písali samé. Verte mi. ☺ Grant pre Google píšete s Google. Teda váš kontaktný človek sa snaží pomôcť čo najviac – svojimi vstupmi, nápadmi, usmerneniami. Toto je veľmi vzácny jav.
Potom uplynula nejaká doba, kedy mi z Googlu zavolali, že sme prešli cez prvé kolo. Wow. Je to dobré, či je to bežné? V tomto prípade to znamenalo výraznejšie dopracovanie projektu, jeho vyšperkovanie, doplnenie čísel, aktivít, veľa konkrétností.
A potom prešla ďalšia doba, keď mi zavolali opäť s tým, že sme grant dostali. Fíha. To iba takto? Žiadne fanfáry a oficiálne maily a listy? V tejto fáze som sa trocha zľakla, lebo sme nakoniec dostali aj tie oficiálne maily, s takým nič-nehovoriacim textom v zmysle: rozhodli sme sa, že vás podporíme, ale ešte si musíme preveriť viacero informácií o vašej organizácii.
Najsmutnejšie na tom je, že sme sa teda ani nemohli tešiť. Lebo stále tam viselo nejaké „preverovanie organizácie“ a ja som sa bála vypustiť prvú vlnu emócií, aby som to nezakliala.
Fáza číslo tri prišla, keď som raz ráno na našom účte našla nový zostatok. Tak tomuto sa hovorí dostať grant. A mohli sme sa tešiť.
Čo budeme vrámci grantu robiť?
Keď sme AJ Ty v IT zakladali (v roku 2012), moja predstava ideálneho sveta bola môcť priniesť IT čo najbližšie k čo najväčšiemu počtu dievčat. Aby každá kočka, keď sa ráno zobudí s pocitom, že sa chce učiť programovať, mohla nájsť blízko miesto, kde ju to naučíme. A presne toto sme napísali do projektu.
Grant je určený na nasledovné veci:
Prácu so stredoškoláčkami v dvoch formách:
Naše motivačné workshopy, nazývame ich „zapaľovacie“, kedy sa snažíme dievčatá podchytiť, namotivovať a prebudiť v nich zvedavosť. Ukázať im, že IT nie je taká príšerná nuda a zároveň že to nie je raketová veda, teda ju môžu zvládnuť.
Odbornejšie, hlbšie workshopy, cez ktoré chceme naučiť dievčatá používať a pracovať v konkrétnom jazyku, na konkrétnych projektoch. Budú trvať dlhšie ako iba jedno doobedie a ich výstupom by malo byť nie iba nadšenie z IT ale nadšenie spojené s vedomosťou.
Prácu s rodičmi – aby sa nám nestávalo, že informatiku zavrhnú iba preto, že o tejto oblasti nič nevedia.
Pomoc pre pedagógov – aby ich hodiny informatiky boli dostatočne zaujímavé, aby pritiahli a zaujali všetkých študentov.
Zopár rád a postrehov na záver
Vyzerá to asi veľmi jednoducho. Napriek tomu sú v tom celé roky práce, kým sme sa dostali tam, kde sme a stále máme čo zlepšovať. Tu je zopár postrehov, ktorými sa riadime.
1. Verte tomu, čo robíte a robte to s nadšením a radosťou. AJ Ty v IT fungovalo (a stále funguje) päť rokov čisto na nadšení ľudí, ktorí ho tvoria. V podstate bez zdrojov, resp. so zdrojmi, ktoré pokryli iba náklady na projekty, ale nebolo z nich možné zaplatiť ľudí. Myslím, že práve v tomto tkvie časť úspechu Aj TY v IT. A zároveň to bol faktor, ktorý náš rozvoj veľmi brzdil.
2. Ak viete problém pomenovať, skúste nájsť aj riešenie. My vieme, že je problém motivovať dievčatá k technike, preto hľadáme riešenia, ako to môžeme zmeniť. Slovensko sa stáva krajinou prázdnych rečí, kde všetci hovoríme o tom, čo nejde a nefunguje, ale málokto sa snaží zmeniť to (česť výnimkám samozrejme).
3. Aj jednotlivec môže zachrániť svet. Ale ak potrebujete komunitu, ozvite sa nám. Budeme radi.