Môžeš sa nám predstaviť – odkiaľ si, čo si študovala?
Som zo stredného Slovenska z Liptova a takmer celý život som sa venovala kreatívnym a umeleckým odborom – od výtvarného umenia po dizajn. Vždy ma bavilo tvorivo pracovať či už pomocou PC – formy, alebo nie.
V akej oblasti si sa pohybovala pred kariérou v IT?
Predtým som pracovala v rôznych oblastiach, hlavne v službách – od brigád po čašníčku a hotelierstvo. Pre mňa ako introverta to nebolo ideálne, pretože som sa často cítila vyčerpaná z neustáleho kontaktu s ľuďmi.
Čo ťa motivovalo k zmene kariéry?
Najväčšou motiváciou pre zmenu kariéry bola asi kombinácia pocitu stagnácie a túžby po zmysluplnejšej práci. V predchádzajúcej pozícii som sa cítila, akoby som len prechádzala dennodennou rutinou bez skutočného cieľa alebo vášne. Chýbala mi výzva a pocit, že moja práca niečo mení – nielen pre mňa, ale aj pre ostatných. Nuda však bola určite katalyzátorom, keďže som ostala po úraze doma.
Čo ťa motivovalo prihlásiť sa na kurz Women Tester Academy? Prečo si si vybrala práve testing?
Moja motivácia prihlásiť sa na kurz Women Tester Academy vzišla z kombinácie praktických dôvodov a túžby nájsť kariérnu cestu, ktorá by mi sedela. Keď som skúšala programovanie (HTML, CSS a neskôr JavaScript), bolo to fascinujúce, ale zároveň som narazila na bariéry, ktoré ma trochu odradili. JavaScript bol pre mňa náročný a uvedomila som si, že programovanie v tejto forme možno nie je presne to, čo by ma napĺňalo dlhodobo.
Testing mi prišiel ako dostupnejšia a menej intimidujúca cesta do sveta IT, kde sa môžem postupne učiť a rásť bez toho, aby som sa cítila zahltená.
Ako hodnotíš obsah kurzu? Ktoré témy boli pre teba najprínosnejšie?
Poskytol mi solídny základ pre vstup do sveta testovania. Najviac som si užila praktické úlohy, ktoré mi umožnili okamžite aplikovať teóriu v praxi. To bolo pre mňa kľúčové, pretože som sa tak mohla naučiť, ako testovať reálne scenáre, a pochopiť, čo všetko obnáša práca testera.
Ďalšou obrovskou výhodou boli témy o automatizovanom testovaní. Naučila som sa základy automatizácie, čo mi otvorilo nové možnosti a prekvapivo ma to celkom chytilo.
Mala si už pred kurzom skúsenosti s testingom alebo IT?
Nie, pred kurzom som nemala žiadne skúsenosti s testingom ani s IT. Všetky moje počítačové zručnosti boli na úrovni bežného používateľa – práca s textovými editormi, prehliadanie internetu a podobné každodenné činnosti.
Ako si získala svoju prvú prácu ako junior testerka? Pomohol ti kurz pri hľadaní zamestnania?
Svoju prvú prácu ako junior testerka som získala práve vďaka tomu, že som sa prihlásila na kurz Women Tester Academy, ktorý mi dal nielen potrebné znalosti, ale aj odvahu skúsiť túto zmenu. Bez kurzu by som sa pravdepodobne do IT ani neponorila.
Počas pohovorov sa ma niekoľkokrát pýtali na to, čo sme sa na kurze učili, a zručnosti, ktoré som sa tam naučila, som hneď využila pri testovacom projekte. Kurz mi teda neposkytol len teoretické základy, ale aj praktické skúsenosti, ktoré boli kľúčové pre úspech pri hľadaní práce.
Okrem toho som aktívne vyhľadávala príležitosti na portáloch Profesia a LinkedIn, kde som našla množstvo ponúk pre začiatočníkov v IT. Tento portál mi pomohol získať prehľad o trhu práce a nájsť si prvú pracovnú príležitosť.
Aké boli tvoje prvé dojmy z práce? Bolo niečo, čo ťa prekvapilo?
Moje prvé dojmy z práce boli dosť intenzívne. Na začiatku to bol hlavne stres, pretože všetko bolo nové – nielen samotný systém, ktorý som musela pochopiť, ale aj celá táto nová kariérna cesta.
Potrebovala som veľa času a úsilia, aby som sa zorientovala, a často som musela ponocovať, aby som stíhala všetko, čo si práca vyžadovala.
Čo ma prekvapilo, bolo, ako rýchlo sa človek dokáže prispôsobiť. Po mesiaci alebo dvoch som sa už cítila oveľa sebavedomejšie a všetko začalo byť v pohode.
Ako vyzeral tvoj onboarding v novej firme? Aké úlohy si dostala ako prvé?
Môj onboarding v novej firme bol celkom príjemný a postupný. Na začiatku to boli asi dve-tri hodiny ukazovania, ako veci vo firme fungujú – od procesov po tímovú dynamiku. Potom nasledovalo niekoľko dní nastavovania systémov a profilov, aby som mala všetko pripravené na prácu.
Ako prvé úlohy som dostala písanie dokumentácie a menšie tasky, ktoré mi pomohli získať prehľad o projekte. Pamätám si, že úplne prvý task, ktorý som testovala, bolo stránkovanie.
Aké nástroje a technológie denne používaš v práci?
V práci používam rôzne nástroje a technológie, ktoré mi pomáhajú byť efektívna. Každý deň pracujem v VSCode – skoro na všetko. S tímom komunikujem cez Slack a na správu verzií kódu používam GitLab.
A keď ma už nebaví celý deň sedieť, jednoducho sa postavím za žehliacu dosku a mám z toho dokonalý standing desk.
Čo by si odporučila niekomu, kto sa chce stať testerkou/testerom, ale nemá predchádzajúce IT skúsenosti?
Ak sa chceš stať testerkou/testerom a nemáš predchádzajúce IT skúsenosti, kurz je skvelý štart. Je to ako „starter pack“ – poskytne ti základné znalosti a sebavedomie. Ale nezastavuj sa len pri jednom zdroji.
Využi LinkedIn Learning, kde nájdeš množstvo kurzov, často aj zadarmo. YouTube je tiež pokladnica – nájdeš tam návody, tipy a triky.
Pamätaj, že nič sa nedá naučiť z jedného zdroja. A ani naraz, potrebuješ čas. Sprav si čas na zmenu.
Ako sa ďalej vzdelávaš v oblasti testingu? Sú nejaké kurzy, knihy alebo zdroje, ktoré by si odporučila?
Momentálne ma najviac učí práca – každodenné úlohy a projekty sú pre mňa skvelou príležitosťou na zdokonaľovanie sa. Zároveň sa trochu „flákam“ a skúšam nové veci – napríklad Figma ma zaujala ako nástroj na dizajn a prototypovanie, čo je pre mňa príjemná zmena.
Do budúcna mám naplánovaný kurz Cypressu v Aj Ty v IT, na ktorý sa veľmi teším. Cypress je podľa mňa budúcnosť automatizovaného testovania, a tak sa nemôžem dočkať, kedy sa ho naučím a využijem v praxi.
Čo by si odporučila ženám, ktoré uvažujú nad zmenou kariéry do IT, ale váhajú?
Veľa ľudí váha z rôznych dôvodov – či už je to strach zo zmeny, obavy z nedostatku skúseností, alebo pocit, že IT je príliš technická oblasť. Ale pravdou je, že práca sa dá nájsť v tomto odbore, ak máš motiváciu a chuť učiť sa.
Ak je pre teba dôvodom váhania strach, že to nezvládneš, uvedom si, že naučiť sa dá všetko. Začni malými krokmi – skús kurzy, prečítaj si články, pozri návody na YouTube. A hlavne skúšaj! Nemusíš byť expertka hneď, stačí začať a postupne sa zlepšovať.
Odporúčam ti veriť si a nedať sa odradiť počiatočnými ťažkosťami. IT je oblasť, kde sa môžeš neustále učiť a rásť, a ak máš záujem a vytrvalosť, určite to zvládneš.
Keby si sa mohla vrátiť v čase na začiatok kurzu, urobila by si niečo inak?
Keby som sa mohla vrátiť v čase na začiatok kurzu, asi by som sa viac venovala networkingu. Počas kurzu som sa sústredila hlavne na učenie sa technológií a zručností, čo bolo dôležité, ale teraz vidím, že spojenia s ľuďmi sú rovnako kľúčové. Viac komunikovať s ostatnými účastníkmi, pýtať sa na ich skúsenosti a budovať kontakty by mi pomohlo nielen počas kurzu, ale aj pri hľadaní práce.
Aj tento príbeh sa stal za pomoci partnera Lenovo Slovakia.