Keď som bola dieťa, objavili sa u mňa zdravotné problémy, z ktorých sa stal hendikep a ja som bola považovaná za outsidera celý život. Ja však nemám povahu na to, aby som outsiderkou aj bola. Niekedy si ale nevyberieme a do tejto polohy nás de facto dotlačí okolie. Toľko do nás hučia, že tomu jednoducho uveríme a frázy ako “to nie je pre teba”, “to nedokážeš, nezvládneš”, “a načo?” sa stanú tvojou dennou mentálnou výbavou. Pravda je ale taká, že kým neskúsiš, nevieš. A toto vnímam aj všeobecne, vo vzťahu k ženám, špecificky mamám, kedy nám vtláčajú zakorenené rodové stereotypy, aby sme stáli pri sporákoch a šúchali nohami.
Keď sa mi narodili deti – dvojičky, bolo to náročné, mala som pocit, že som oproti iným ženám neustále unavená, nie som fit a celkovo to nedávam tak, ako by som chcela . Chýbal mi implus, motivácia. A v tom mi pomohli práve kurzy Aj Ty v IT. Hlavne kurz s Federikou Plesník DigiWomen – Ako si nájsť ideálnu prácu. Jasne mi povedala: “Prečo by si mala všetko zvládať a mala byť perfektná?” Začala som si preto uvedomovať, že by som mala robiť v prvom rade niečo pre seba a nie pre okolie. A ak mám strach niečo skúsiť, lebo zlyhám, tak si mám povedať, nevyšlo to, ale nič zas tak hrozné sa nestalo, posunula som sa. A presne toto ma nakoplo!
Prečo si sa začala zaujímať práve o IT?
Otec bol ajťák a mňa vždy technológie zaujímali. Mali sme to doma a chodila som s ním aj do práce. Kábliky všade okolo ma zaujímali. Avšak bolo mi povedané, že to nie je pre dievčatá. Vás som poznala, a tak som si začala robiť prieskum, aké mám možnosti sa ďalej vzdelávať. Napokon som sa rozhodla pre bezpečnosť, ktorá ma vždy zaujímala. Bol to výborný úvod, pretože kurz ma previedol viacerými oblasťami IT. A bolo to wow! Napríklad, keď som videla, ako sa dá hacknúť kávovar, hneď na druhý deň som premýšľala, ako by som hackla televízor. (smiech)
Takže ťa to chytilo?
Veľmi ma to zaujalo, ako keby som dostala energetický nápoj a zrazu mala z nových informácií toľko energie, že som chcela skúšať stále niečo nové. Mala som hlad po vedomostiach. Hoci niekedy určité informácie aj máme, nevieme si ich len akosi upratať. No a zrazu mi to všetko začalo dávať zmysel! Takže Lektorka Marcela Zímová má na tom tiež veľký podiel.
Po workshope I am remarklable si napísala: “Už bol najvyšší čas, aby som si spomenula, kto som.”
Ten workshop bol výborný, uvedomila som si, že naozaj nie je chyba vo mne, lebo som iná. Nie je to nevýhoda, je to naopak moja veľká výhoda.
Si z Bratislavy, avšak odišla si žiť na stredné Slovensko. Ako sa ti po materskej hľadala práca?
Najprv som hľadala tu, ale veľmi rýchlo som zistila, že ako žena s dvomi deťmi a zdravotne znevýhodnená si tu prácu nenájdem. Preto som sa orientovala späť na Bratislavu a zisťovala som si, ktoré firmy ponúkajú výhodný home-office. To bolo ešte pred pandémiou. Neskôr som zistila, že napríklad aj firma s výborným renomé v oblasti rovnosti šancí a diverzity, SwissRe, mala otvorené viaceré pracovné ponuky. A tak som sa prihlásila a podarilo sa mi uspieť. Ale nastupovala som už v pandémii.
A aké máš ďalšie plány?
Pokračujem vo svojom vzdelávaní, zúčastňujem sa ďalších kurzov Aj Ty v IT. Napriklad teraz som ukončila Základy programovacieho jazyka Python, čoskoro sa mi začína Woman SQL Academy 13, ktorou určite nekončím. Budem sa snažiť získané poznatky využiť vo firme a časom sa posunúť na ďalšiu pozíciu. Baví ma to a chcem v tom pokračovať a ďalej rásť.
Za pomoc s prepisom rozhovoru ďakujeme členke našej komunity a dobrovoľníčke Martine Kusovskej.