ENTER Hackathon: Vodivé, či nevodivé?
V polovici novembra sme v priestoroch UNISPACE FEI STU v Bratislave privítali mladé bádateľky na hackathone s témou vodivosť. Naša misia? Odpovedať na otázky: Vedie vzduch elektrinu? A čo voda? Na úvod sme sa zahrali – triedili sme predmety na „vodivé“ a „nevodivé“. Ale ako zistiť, či sme hádali správne?
S pomocou lektorky Zuzky Liptákovej si dievčatá vyrobili jednoduchý „skúšač“ vodivosti a s nadšením testovali rôzne materiály. Po úspešnom overovaní našich hypotéz sme sa pustili do tvorby – každá účastníčka si vytvorila vlastný improvizovaný hudobný nástroj naprogramovaný cez micro:bit. Nechýbala ani svietiaca pohľadnica, ktorá nám pripomenula blížiacu sa sviatočnú atmosféru.
Podujatie bolo plné radosti z objavovania, tímovej spolupráce a nefalšovaného nadšenia pre vedu. Dievčatá si odniesli nielen vlastnoručne vyrobené projekty, ale aj nové poznatky a chuť skúmať svet okolo seba.
ENTER Hackathon: Vytvor si vlastnú hru
Krátko po prvom sme pokračovali ďalším ENTER Hackathonon, tentokrát s témou Vytvor si vlastnú hru. Opäť sme stavili na kreativitu a dievčatám sme ukázali ako si s pomocou prepojenia Scratchu a micro:bitu môžu vytvárať vlastné hry a herné prostredia.
Hry sme však chceli posunúť na vyššiu úroveň, pustili sme sa aj do výroby vlastného herného ovládača. Napriek všetkému nadšeniu sa nám ho však nepodarilo dokončiť. Odniesli sme si však dôležitú lekciu, a to, že aj neúspech je súčasťou cesty a práve cez neho sa učíme prekonávať výzvy.
Atmosféra na obidvoch hackathonoch bola fantastická: plná smiechu, kreativity a objavovania. Dievčatá si odniesli nové skúsenosti, ktoré môžu byť prvým krokom na ich ceste do sveta IT.
Vďaka za podporu
Tieto podujatia by neboli možné bez podpory Nadačného fondu Slovak Telekom pri Nadácii Pontis, za čo im srdečne ďakujeme. Vďaka ich pomoci môžeme dievčatám ukazovať, že technológie sú dostupné pre každého, kto má chuť tvoriť a objavovať.
Sme nesmierne hrdé na všetky naše účastníčky, ktoré sa neváhali ponoriť do neznáma a objavovať nové možnosti. A s potešením môžeme povedať, že za tieto dva hackathony sme mali príležitosť inšpirovať 25 dievčat, ktoré sa nebáli čeliť výzvam a objavovať svet technológií. Tešíme sa na ďalšie stretnutia, kde budeme opäť spoločne vytvárať a učiť sa niečo nové!
Máte doma malú objaviteľku? Sledujte naše podujatia na webstránke alebo sociálnych sieťach a pridajte sa k nám na ďalších hackathonoch alebo workshopoch.