Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Zuzana pochádza zo Žarnovice a už niekoľko rokov žije a pracuje v Londýne. Po pozícii Technical account manager v AOL a Criteon pôsobí vo Coudinary, kde sa stará o Technical Solution Engineering. Je tiež jednou z našich dlhoročných lektoriek a vedie mladé dievčatá najmä k láske k webom. Vždy keď môže, lektoruje online alebo dokonca spája s lektorovaním aj svoje návštevy Slovenska. Pri jednej z nich sme ju vyspovedali.

Čím si chcela byť na základnej či strednej škole? Napadlo Ti, že sa v dospelosti budete venovať IT?

Dlho som plánovala byť doktorkou, neskôr tlmočníčkou, keďže ma bavili jazyky. Na gymnáziu som začala chodiť na odbor informatika, kde som zistila, ze to programovanie je celkom sranda. Myslím, že tak do 16. rokov som ani netušila, čo to znamená venovať sa IT, keďže v mojom okolí som nikoho takého nepoznala. Moje vnímanie IT sa trochu zmenilo až približne 16. rokoch, ked sme si domov dali zaviesť internet.

Tvoja rodina a okolie Ťa v rozhodnutí pôsobiť v IT podporovalo alebo skôr odrádzalo?

Mamina chcela doktorku, ocino chcel právničku. Ja som však išla na deň otvorených dverí na Stavebnú fakultu na odbor Matematicko-počítacové modelovanie. Keďže som vedela programovať a aj matematika mi išla a všetci vyučujúci mi tam prišli ako milí a priatelskí ľudia, tak som sa rozhodla, že to skúsim. Potom si pamätám, že nás zobrali na obed na menučko do nejakej blízkej reštaurácie a tým ma dostali, odvtedy som nechcela o medicíne alebo práve od rodičov ani počuť (smiech).

Aká bola Tvoja cesta do IT?

Vyštudovala som bakalára na odbore Matematicko-počítačové modelovanie na STU v Bratislave a na inžinierskom štúdiu som pokračovala na FIIT STU v Bratislave. Už počas školy som mala možnosť vyskúšať si niekoľko IT brigád, vďaka ktorým som si mohla vyskúšať, čo ma v IT baví robiť a čo nie. Už pred ukončením vysokej školy som začala pracovať pre Microsoft Slovakia ako Account technology strategist. Znamená to, že som chodila k najväčším zákazníkom na Slovensku viesť diskusie o nových technológiach, pripravovala som projekty nasadzovania Microsoft produktov a pomáhala som obchodníkom v technickej oblasti.

Po viac ako 2 rokoch v Microsofte som sa rozhodla presťahovať sa do Londýna, kde momentálne pracujem ako Technical account manager pre platformu ONE by AOL. Na tejto pozícii sa starám o technické školenia nových zákazníkov, ktorí sa nachádzajú v rôznych krajinách Európy (región EMEA). Moja práca zahŕňa veľa cestovania a spoznávania nových ľudí, kultúr a technológií, čo ma veľmi baví.Okrem práce v IT sme s kamarátmi rozbehli aj start-up villo.in, kde sme navrhovali, vyrábali a predávali detský dizajnový nábytok.


Povedz nám niečo o Tvojej práci a spoločnosti, v ktorej pracuješ. Čomu sa venuješ?

Pracujem pre spoločnosť Cloudinary v Londýne, kde používame technológiu na optimalizáciu obrázkov, videí a takzvaní digital asset management, ktorý využíva umelú inteligenciu na spracovanie obrázkov a videí. Ked naši potenciálni zákazníci chcú túto technológiu vyskúšať, vtedy nastupujem ja a robím s nimi takú menšiu integráciu alebo „Proof of concept“ a vyskúšame, či všetko funguje ako má. Názov mojej pozície je Solution Engineer.


V čom Ti práca v IT sektore vyhovuje? Respektíve, aké výhody Ti tento sektor ponúka?

Kedysi by som povedala, že je to super, lebo veľa cestujem po svete kvôli práci alebo len tak pre potešenie a môžem si užívať život. To sa dosť zmenilo, keď sa nám narodilo prvé dieťa a hlavný benefit, ktorý teraz vidím je, že robím z domu a nikto nerieši, kde sa nachádzam počas pracovnej doby, keď je práca urobená.

 

Objavuje sa v Tvojom kolektíve viac žien, alebo je to prevažne mužský kolektív?

V našom tíme som jediná žena.

 

Stretla si sa ako žena v IT s predsudkami?

Na Slovensku áno, v UK veľmi nie. Ale možno sú tu ľudia len viac rezervovaní a ak nejaké predsudky majú, tak mi o nich nedávajú vedieť, pretože to zaváňa diskrimináciou.

Myslíš si, že by malo byť v IT viac žien. Ak áno, prečo?

Určite by malo byť v IT viac žien, je to výborná oblasť, kde sa dá realizovať a zároveň sa dá skĺbiť súkromný a pracovný život. Nanešťastie mnohé dievčatá už v mladom veku dostávajú rady, čomu sa majú venovať a na čo majú nadanie a na čo nie. To je častokrát kontraproduktívne, lebo niektoré dievčatá si prestali veriť v oblastiach ako napríklad informatika alebo technológie celkovo. Práve preto majú projekty ako Aj Ty v IT zmysel, aby s dievčatami niekto pracoval a búral predsudky, ktoré sú dievčatám prezentované od detstva. Veľmi pekne to napísala Melinda Gates v knižke The Moment of Lift: “ … because sometimes all that’s needed to lift women up is to stop pulling them down“.