Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Zuzana Košutzká je lekárka, neurologička a vedkyňa na 2. neurologickej klinike Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Taktiež je riaditeľka softvérového startupu Neuroconsan.

Aký je Tvoj vzťah k IT?

Na začiatku to bolo so mnou a IT veľmi komplikované, cestu k sebe sme si hľadali dlhšie. Keďže môj otec robil s technológiami, ja som ich a priori odmietala. To rozhodlo aj pri výbere vysokej školy, kde som sa rozhodla pre medicínu. Samotné technológie si ma však našli o čosi neskôr, keď som bola po vysokej škole na stáži v Londýne. Mala som tam fantastickú profesorku, ktorá mi ukázala extrémne benefity technológii – v tom čase prišiel totiž na trh nový senzor na meranie pohybu, ktorý sme testovali a vylepšovali.

 

Tam si prišla na nápad spájať technológie s medicínou?

Myslím si, že tam to začalo, no neprišla som na to úplne sama. S mojím tútorom Peťom Valkovičom máme radi nové veci a chceli sme robiť na Slovensku niečo inovatívne. Je to pre nás taký oddych, úplne iný svet ako rutinná medicína. Vďaka tomu sa mi podarilo nájsť rovnováhu medzi konzervatívnym a progresívnym prostredím.

 

Ako si Ty osobne začala chápať softvér, hardvér alebo spomínanú umelú inteligenciu?

Mala som šťastie na veľmi trpezlivých ľudí okolo seba a okrem toho je zvedavosť jednou z mojich osobných charakteristík. Všetko som si hneď potrebovala zistiť a načítať. A priznávam – som aj závislá od vyhľadávania informácií na internete.

 

Vyzerá to, že Ti vyhovuje samoštúdium. Absolvovala aj nejaké IT kurzy? Prípadne si mala nejakých mentorov?

Samoštúdium mi vyhovuje celkom určite. Urobila som si aj nejaké kurzy na Coursere, ale tie ma až tak nebavili. Prehrabávanie sa voľne dostupnými informáciami na webe je pre mňa tou najlepšou školou. A čo sa týka mentorov, tak veľmi výrazným mi bol a aj je náš Chief Technology Officer.

 

Je podpora okolia dôležitá pri napredovaní a ako by mala vyzerať? Čo pomáha Tebe?

Určite, podnetné a inšpiratívne prostredie je pre rast veľmi dôležité. Osobne mi napríklad nie je veľmi blízka súťaživosť a taká brutálna rivalita v tímoch. Pre mňa nie je správnou motiváciou „chcem byť lepší ako ten druhý“, ale skôr robiť veci pre vyššie ciele. Myslím si, že prostredie, v ktorom sa pohybujem, je v tomto smere veľmi fajn, aspoň zatiaľ sa mi to tak javí.

 

Cítiš, že sa okolie k Tebe správa inak, keď si sa ako žena pustila do technológii, než by sa povedzme správalo k mužovi?

V tomto rozdiel veľmi nepociťujem. Ľudia rýchlo zistia, či viete robiť to, čo robíte, alebo nie – a to je to podstatné. Pohlavie tu nezohráva žiadnu úlohu.

 

Čím sa pri práci s technológiami odlišujú ženy od mužov? Je tam podľa Teba rozdiel?

Myslím si, že ženy sú oveľa viac empatickejšie a dokážu technológiu urobiť viac user friendly. Vieme sa často rýchlejšie pozrieť na vec zo stránky používateľa a vďaka tomu si uvedomiť, čo môže používateľ potrebovať a čo je preňho zbytočné.

 

Vieš nám priblížiť o čo konkrétne v Tvojej spoločnosti Neuroconsan ide?

Vyvíjame technologickú platformu, ktorou chceme zlepšiť manažment neurologických ochorení – technicky vzaté jedná sa o softvér na meranie digitálnych biomarkerov (napr. reč, chôdza), ktoré sú nahrávané a párované v databáze. Senzorom pozorujeme to, čo je ľudským okom neviditeľné a môže pomôcť v lepšom rozhodovaní. Vďaka tomu sú presnejšou a skoršou diagnostikou robené lepšie rozhodnutia o spôsobe liečby.

 

Nebude to časom tak, že technológie prevezmú diagnostickú a analytickú časť medicíny? Hlavne s príchodom umelej inteligencie.

Osobne sa domnievam, že technológia bude mať dôležitú podpornú úlohu v rozhodovaní lekárov pri určovaní správnej diagnózy. Umelú inteligenciu používame aj my v Neuroconsane, no zatiaľ len v algoritmoch, ktoré spracúvajú biosignál.

 

Takže nepredpokladáš, že raz budeme mať doma lekára v podobe AI?

To nie. Umelá inteligencia nám určite vie pomôcť v urýchlení diagnostiky a terapie, ale nenahradí miesto lekára v diagnostickom a liečebnom procese. V tom je zastúpenej veľmi veľa alchýmie, ktorou umelá inteligencia zatiaľ nedisponuje.

 

Akú máte víziu s Tvojím startupom?

Máme víziu, že naše zariadenie bude implementované v čo najväčšom počte ambulancií praktických lekárov a neurológov. Veríme, že im to spresní a o čosi zjednoduší prácu. Svet sa vďaka tomu asi veľmi nezmení, no životy pacientov by sa o čosi mohli.