Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Čím ste chceli byť, na základnej a strednej škole? Napadlo Vám, že sa v dospelosti budete venovať IT? 

Nenapadlo, ale už v štvrtej triede na základnej škole som sa prihlásila do triedy so zameraním na matematiku a prírodovedné predmety a odvtedy sa to so mnou nejako viezlo (smiech). Nikdy ma nebavilo memorovanie poučiek, a tak bolo jasné, že právnička zo mňa nebude. V matematike stačí pochopiť princíp raz a už ho nezabudnete.

 

Aká bola Vaša cesta do sveta IT? Študovali ste IT alebo Vás k technológiám priviedol život?

Bola to viac menej náhoda.  Na vysokú školu som sa na radu spolužiakov hlásila na geodéziu, no až počas štúdia som zistila aký komplexný vedný odbor to skutočne je: od pozemných cez družicové merania Zeme až po astronómiu. Aby boli merania presné, človek musí pochopiť všetky matematické a fyzikálne princípy za tým, ako aj 3D priestor ako taký. Keď som potom videla ponuku v Capturing Reality a široké uplatnenie, ktoré má tento softvér v geodézii, hneď som vedela, že je to niečo, čo ma bude baviť. A tak som po doktorandskom štúdiu celkom prirodzene presedlala z fyzikálnej geodézie na fotogrametriu.

Ako sa k Vašemu rozhodnutiu postavila Vaša rodina a okolie?

Rodičia ma v podstate vždy nechali rozhodovať samú za seba a robiť to, čo ma napĺňa. Hoci je niekedy ťažké vysvetliť  im, čo vlastne robíme, vidia naše úspechy v médiách a myslím si, že sú veľmi pyšní.

 

V čom teda spočíva jadro Vašej práce?

Naša firma, Capturing Reality, vyvíja fotogrametrický softvér RealityCapture, ktorý umožňuje vytvárať 3D modely z bežných fotografií, prípadne laserových skenov. Za softvérom stojí inteligentný algoritmus, ktorý dokáže spracovávať dáta desaťkrát rýchlejšie a je účinný aj pre vytváranie virtuálnej reality. Softvér má široké uplatnenie: od herného a filmového priemyslu cez zachovanie kultúrneho dedičstva a archeológiu až po stavebný priemysel, poľnohospodárstvo či architektúru. Ja pracujem ako vedúca oddelenia technickej podpory. V praxi to zahŕňa  riešenia bežných problémov a požiadaviek zákazníkov, testovanie nových verzií softvéru až po pomoc so skriptami a automatizáciou procesov. Takže sem tam mám aj trochu toho jednoduchého programovania (smiech). Navyše robím workshopy a tutoriály. A keď sa nájde trocha času, rada si vytvorím vlastný 3D model. Tým, že každodenne komunikujem zo zákazníkmi, dostávajú sa ku mne niekedy naozaj neskutočne zaujímavé a inovatívne projekty.

 

V čom Vám práca v IT vyhovuje a aké výhody Vám tento sektor priniesol?

Technológie sú budúcnosť a IT sektor sa neskutočne rýchlo vyvíja a napreduje. Človek si dnes ani nevie predstaviť, aké uplatnenie si tu v budúcnosti bude môcť nájsť, aké budú jeho možnosti. Mne osobne IT sektor a naša firma ponúka to, že sa môžem učiť od skutočných kapacít v oblasti počítačového videnia a strojového učenia.

Aký je pomer mužov a žien vo Vašej firme?

V mojom tíme sú samí muži, ale celkovo je vo firme asi tretina žien, z toho sú dve programátorky. Myslím si, že na IT firmu je to dosť veľké percento, keď vezmem do úvahy, že sektoru stále výrazne dominujú muži. Takže keby nejaká čitateľka mala záujem, nech sa nám určite ozve, zamestancov hľadáme stále! Ak ovláda C++ o to lepšie.

 

Stretli ste sa ako žena na Vašej pozícií v IT s nejakými predsudkami?

Nie, našťastie nikdy. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že v IT sektore je dopyt po šikovných a inteligentných ľuďoch bez ohľadu na pohlavie.

 

Myslíte si, že by malo byť v IT viac žien?

Určite si myslím, že by sa ženy nemali báť takýchto pracovných pozícií len preto, že by pracovali v prevažne mužskom kolektíve.  Dôležité je, aby ich tá práca napĺňala a posúvala vpred. A v neposlednom rade v každom mužskom kolektíve je vždy aspoň jeden ženský pohľad prínosný. Je veľmi ťažké už v mladosti sa rozhodnúť kam budú kariérne kroky smerovať, ale keďže v dnešnej dobe existujú rôzne školenia a workshopy, určite by to mali dievčatá a ženy skúsiť  a zistiť o čom to vlastné celé je, lebo naozaj je to veľmi zaujímavý sektor. Ja osobne som veľmi rada, že ako geodetka som „aj ja v IT“.