Ako ste sa dostali do IT? Študovali ste IT alebo Vás k technológiám priviedol život?
Neštudovala som IT. V čase keď som sa rozhodovala pre vysokú školu, mala som podanú prihlášku na 5 rôznych škôl, pretože som vtedy nemala vôbec jasno, čo vlastne chcem študovať a robiť po ukončení štúdia. Nakoniec som vyštudovala Medzinárodný obchod na Obchodnej fakulte EU v Bratislave.
K technológiám ma potom priviedla až moja prvá a doteraz trvajúca práca v Accenture. Keď som nastupovala, nemala som ani poriadnu predstavu, čím sa Accenture zaoberá. Vhupla som do toho rovnými nohami. Hneď prvý projekt bol veľmi zaujímavý. Implemetácia SAP programu pre zaisťovne. Zaúčal ma taliansky kolega, hľadali sme chyby a analyzovali príčiny s českými vývojármi v jazyku ABAP, projekt riadil poľský manažér a aplikáciu sme dodávali pre rumunskú dcérsku pobočku 🙂 Vtedy som objavila IT…ďalej to už išlo takmer samo 😉
Čomu sa v práci venujete?
Vo svojej súčasnej roli Test manažéra mám na starosti naplánovanie rôznych typov testov, otestovanie a následné získanie akceptácie od biznis užívateľov dodávaného riešenia (aktuálne to je aplikácia pre vyhodnocovanie rizík klienta a predaj kreditných kariet dodávaná pre amerického telekomunikačného operátora).
Denne komunikujem s naším “Infra” tímom (tím, ktorý má na starosti prípravu testovacích prostredí, nasadzovanie balíkov s kódom) a vývojovým tímom, keď riešime opravy chýb a nasadzovanie týchto opráv na testovacie prostredia. Pomáham svojim kolegom testerom v tíme, keď sa na mňa obrátia v prípade, že si nevedia dať rady. Spolu sa pozrieme do špecifikácie a zamyslíme sa, ako najlepšie otestovať danú funkčnosť, prípadne ako nasimulovať špecifické prípady, pripraviť tzv. mocky.
Častokrát je to aj o predvídaní potenciálnych problémov a snahe dopredu im buď predísť alebo vymyslieť náhradné riešenie. Komunikácia s biznis užívateľmi vie byť aj dosť náročná, ale keď si človek vybuduje dobré vzťahy, tak sa omnoho ľahšie komunikuje – druhá strana je otvorenejšia pre náhradné riešenie a nebude zanovito trvať na svojej pôvodnej požiadavke.
Som presvedčená o tom, že kvalita aplikácie dodávanej pre koncových užívateľov vo veľkej miere závisí od kvalitných testov. Vždy sa preto snažím testerov viesť k tomu, aby sa zamýšľali nad testovaným riešením, pozerali sa na to z pohľadu užívateľov a povzbudzujem ich k tomu, aby dávali podnety na zlepšenia a hľadali prípadné medzery v špecifikácii (pretože som sa ešte nestretla s nepriestrelnou špecifikáciou;) )
Za 10 rokov v Accenture som mala možnosť prejsť si rôznymi rolami – od testera, biznis analytika, koordinátora užívateľských akceptačných testov až po test manažéra prevažne na projektoch vo sfére bankovníctva. Práca to bola vždy pestrá a bola výzvou.
Robila som ale aj napr. koordinátora pre migráciu dátového centra jednej chorvátskej pobočky do centralizovaného dátového centra materskej spoločnosti v Nemecku. To bol projekt čisto o infraštruktúre. Ale boli sme výborný projektový tím a zvládli sme to perfektne a spomínam na ten projekt ako na jeden z najlepších, napriek tomu, že začiatky boli ukrutne ťažké (veď uznajte, že je celkom výzvou sedieť na telefóne a snažiť sa zachytiť “risks, issues and next steps” z debaty, ktorá sa točí okolo diskových polí, virtuálnych serverov, storage-ov, SAN, DMZ, AIX apod., navyše v podaní chorvátskej, maďarskej, talianskej či rumunskej angličtiny… :).
Sú nejaké veci, ktoré vás vedia v práci nahnevať?:)
Ak ma v práci niečo nahnevá, tak sú to skôr ľudia než veci. Ľudia, ktorí sa len „vezú“ a nedá sa na nich spoľahnúť v kritických fázach projektu. Ale to je tiež súčasťou (asi každej) práce a aspoň si môžem potrénovať sociálne zručnosti a schopnosť zachovať si chladnú hlavu.
Čo Vám na IT vyhovuje v jednej vete najviac?
Exaktnosť a rôznorodosť. Každý deň sa niečo nové naučím a žiadny deň nie je rovnaký, vždy je čo riešiť. Zároveň je pre mňa veľmi zaujímavé vidieť “z prvej ruky” ako fungujú napr. aplikácie ktoré používajú pracovníci na pobočkách banky, čo sa deje na pozadí, keď zadáme platbu v internet bankingu. A v súčasnosti, keď všade okolo nás “lietajú“ pojmy ako umelá inteligencia, virtuálna realita, big data, blockchain, či cloud, som naozaj zvedavá a teším sa na každý ďalší projekt.
Stretli ste sa s predsudkami voči ženám v IT?
S predsudkami voči ženám v IT som sa veľmi nestretla. Mala som šťastie na prácu v dobrých kolektívoch, kde sme sa vždy veľa navzájom naučili. Je faktom, že som väčšinou úzko pracovala s vývojárskymi tímami, v ktorých prevažovali práve páni. Ale tí naozaj vždy ochotne vysvetlili a vytrvale odpovedali na všetky moje možné i nemožné otázky. A to ma posúvalo vpred. Veď aj oni boli radi, že majú ženy v tíme.
Skôr som sa však stretla práve so strachom žien z IT. Alebo to bol skôr nedostatok sebadôvery, že by IT mohli zvládnuť. Vidím to aj aktuálne u nás na projekte, kde sme do testovacieho tímu prijali mladú kolegyňu, ktorej hlavné obavy pramenili z “príliš technického“ kontextu, technických nástrojov a SQL scriptov. Prvé dni boli o tom, presvedčiť ju, že to určite zvládne a všetko potrebné ju radi naučíme. A ak som to zvládla ja a ani po 10 rokoch som to nevzdala, tak to určite zvládne aj ona…
Čomu by ste sa venovali, ak by to nebolo práve IT
Výrobe mydla a kozmetiky. To by ma bavilo – trošku tej alchýmie a výskumu 🙂 Ale asi by som skôr či neskôr aj tak „zabŕdla“ aj do IT. Tomu sa už nevyhnem – mňa bavia čísla, analytika a logika. Ten pocit, keď človek nájde chybu a po hlbšej analýze pomôže odhaliť root cause (príčinu chyby) je pre mňa osobne na nezaplatenie a napĺňa ma spokojnosťou. Teraz, keď už mám na starosti tím a mladých ľudí pod sebou, tak rovnaký pocit zadosťučinenia pociťujem, keď vidím ako mi členovia tímu rastú pred očami, zlepšujú sa, baví ich to a nakoniec prídu proaktívne s novými vecami sami a naučia niečo oni mňa.