Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Simona pracuje ako aplikačná inžinierka pre ABB s.r.o., kde vytvára robotizované pracoviská. Pochádza z malej dediny na Orave a tomu, že vyštudovala pre dievčatá nie celkom typickú Strojnícku fakultu vďačí najmä rodičom, ktorí ju inšpirovali a podporovali.

Tvoja cesta viedla prvotne ku konštruovaniu. Čo ťa nakoniec priviedlo k IT?
Od základnej školy ma veľmi bavila matematika a postupom času sa k nej pridala aj fyzika. Na strednej škole som z týchto dvoch predmetov úspešne zmaturovala a postupne som začala uvažovať, čo by som v budúcnosti rada robila. Moje rozhodnutie smerovalo na Strojnícku fakultu v Bratislave. Na tejto vysokej škole ma veľmi zaujali predmety ako Konštruovanie, Pružnosť a pevnosť a až neskôr na druhom stupni štúdia som sa začala zameriavať na oblasť robotiky. Vtedy som si viac menej náhodou poslala životopis do ABB, prišla som na pohovor a zobrali ma. Pomohlo mi to neskôr aj s mojou diplomovou prácou, pretože som pri nej mohla využívať vlastné praktické skúsenosti. Môj kolega bol zároveň aj mojím konzultantom. Dnes už v ABB pracujem rok a pol na pozícii aplikačnej inžinierky.


Čo pre teba znamená IT?
IT je veľmi široká oblasť, ktorá sa týka všetkých hľadísk riadenia a spracovania informácií. V IT oblasti nemusí ísť konkrétne len o čisto programovanie v softvéroch, ale aj napríklad rôzne výpočtové strediská. Ide o to, že rovnako ako programátor používa rôzne vstupné dáta a informácie, takisto aj vývojár / výpočtár používa vstupné dáta a informácie, preto sa sem zaraďujú rôzne odvetvia.

V súčasnosti IT technológie tiež využívame nielen na vykonávanie práce v zamestnaní, ale aj vo svojich domácnostiach. Technológie tak môžu mať dvojaký dopad na ľudí. Buď im pomáhajú, alebo sú od nich závislí. Ide len o to, ako sa k tomu postavia.


Ako na teba reagovalo okolie, keď si začala pracovať v IT?

Pre rodinu a priateľov, ktorí ma dobre poznajú to nebola žiadna novinka. Tým, že som vyštudovala technické zameranie, nepripadalo im to nijak prekvapivé. Avšak, kto bol prekvapení, boli niektorí kolegovia. Asi si nevedeli predstaviť, že prácu v tíme aplikačných inžinierov môže vykonávať aj žena. Tým, že pracujem v robotike, okrem programovania sa venujeme aj realizovaniu jednotlivých pracovísk, a táto časť práce je pre mňa ťažšia ako pre mužských kolegov. Niektoré veci nedokážem urobiť jednoducho preto, že nemám takú fyzickú silu. Takže uznávam, že v mojom odbore má pri realizácií mužské pohlavie navrch, ale pri počítačovej časti sme si rovnocenní.


Čo ťa v práci napĺňa?
Neustále sa učím niečomu novému, to znamená, že každým dňom získavam nové vedomosti a skúsenosti. Navštevujem tiež rôzne webináre, pozerám tutoriály a podobne.

 

Myslíš, že je dosť žien v IT na Slovensku?
Určite nie je dostatok žien v IT. V tejto oblasti stále prevládajú hlavne muži a niektorí ľudia majú stále názor, že žena v týchto technických smeroch nemá čo robiť. Avšak, taktiež je pravda, že počet žien a dievčat, ktoré sa zaujímajú o technológie sa postupne zvyšuje, a aj tu už nájdeme veľa šikovných žien.


Ako podľa teba ženy obohacujú kolektív v IT tímoch?
Každý človek zmýšľa inak. Čo znamená, že rozdiely medzi mužom a ženou, okrem pohlavia, sú aj v pohľade na danú vec. Takže žena môže priniesť iný pohľad na veci, o ktorom muži možno ani neuvažovali.

 

Ako by sme mali viesť dievčatá, aby nestrácali záujem o IT?
Vždy to závisí od človeka, čo ho baví a napĺňa, žiadny špeciálny návod na to nie je. Práca v IT nebola hneď mojím vysnívaným povolaním. Už od základnej školy ma však bavila matematika a fyzika, a tak som sa uberala týmto smerom. Samozrejme, že ako dieťa som snívala o rôznych povolaniach. Keď však prišiel posledný rok gymnázia, definitívne som sa rozhodla ísť študovať na Strojnícku fakultu. Každý sa nakoniec musí rozhodnúť sám, čomu sa chce v budúcnosti venovať a čo ho bude napĺňať.


Chcela by si, aby sa aj tvoje deti venovali IT?

Keď raz budem mať deti a oni sa rozhodnú venovať IT oblasti určite ich v tom podporím. Avšak, aj keby sa rozhodli pre inú prácu, podporím ich v tom, čo ich bude baviť a napĺňať.


Čo by si odkázala našim čitateľom?
Ísť si za svojím cieľom a nevzdať sa hneď pri prvej prekážke. Je omnoho jednoduchšie vybrať si ľahkú cestu, ale nakoniec aj tak zistíme, že cesta s prekážkami má pre nás väčšiu cenu, pretože pocit zadosťučinenia po príchode do cieľa je omnoho väčší ako pri jednoduchej ceste.