Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Simona vyštudovala aplikovanú matematiku a aktuálne pôsobí ako konzultantka v oblasti dátovej analytiky v spoločnosti Deloitte. Voľný čas trávi rada v prírode alebo pri čítaní dobrej knihy - väčšinou psychologického a biznis zamerania.

Prečo práve táto oblasť, ktorej sa venuješ? 

Počas školy som brigádovala vo viacerých firmách na rôznych pozíciach, ale žiadna mi nesadla tak, ako konzulting. Vyhovuje mi tento typ práce, pretože nie je stereotypná. Pracujeme na rôznorodých projektoch, a tak v pomerne krátkom čase sa človek vie naučiť veľmi veľa. Môže pozorovať ako funguje finančná inštitucia, čo obnáša proces spájania dvoch bánk, ako funguje energetická spoločnosť alebo ako sa implementuje nový informačný systém. Pre mňa – skôr generalistku ako špecialistku – je to maximálne vyhovujúce. Takisto pre každého absolventa alebo absolventku, ktorí nevedia úplne čomu by sa chceli venovať, je to skvelá možnosť ako si  vyskúšať viacero projektov a zistiť čo je pre nich to pravé orechové.

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Uprednostňujem prácu z kancelárie, takže niečo po ôsmej prichádzam do officu, 8:30 máme stand-up, či už s klientom alebo interný, následne kávička, kde sa doladia úlohy, čo sa prebrali na meetingu (samozrejme sa preberú aj nepracovné témy) a potom sa ide naplno pracovať. Mojou náplňou je predovšetkým analýza dát v Power BI, ktorej predchádza príprava dát v Power Query, komunikácia s ostatnými členmi tímu o predbežných výsledkoch a príprava prezentácie pre klienta, kde sa vie človek veľmi pekne vyhrať v PowerPointe. Takže prácu náročnú na premýšľanie strieda aj kreatívna zložka s vizualizačnými nástrojmi. V určitých fázach projektu treba pracovať viac a dlhšie, ale určite sa dá ustriehnuť zdravý pomer medzi prácou a voľným časom. 

Musela si alebo musíš ako žena v IT čeliť nejakým prekážkam či predsudkom? Máš nejaký recept na ich prekonávanie?

Hm, nenazvala by som to prekážkami, ale áno mám skúsenosť, že som cítila nejaké predsudky. Možno to bolo iba tým, že ešte nemám toľko skúseností, čo na jednej strane chápem, no na druhej stále tvrdím, že každý vie niečím priespieť k vyriešeniu problému. Aj keď človek nemá takú „industry knowledge“ (znalosť daného typu odvetvia), môže sa napríklad spýtať podnetné otázky, pri ktorých si klient povie – “aha, takto som sa na to nepozrel”, “toto mi nenapadlo”. To je vlastne aj úloha nás konzultantov, priniesť iný pohľad, postaviť nové hypotézy, ktoré potom zanalyzujeme a zvalidujeme. Všetko závisí samozrejme od projektu. Recept je podľa mňa neustále sa vzdelávať a byť najlepší v tom, čo robím. Vtedy sa asi ľahšie búrajú aj takéto predsudky. Keby som mala byť špecifická pre ženy, povedala by som, že sa netreba báť ostať ženou. Nepotrebujeme sa “doťahovať” na mužov a byť “drsné”, aby sme sa presadili v mužskom svete. Práve naopak – šarm, charizma, schopnosť spájať ľudí a ľudskosť sú naše silné stránky, ktorými vieme zabezpečiť rovnováhu aj v biznise.

Čím je podľa teba dôležitá účasť ženy v IT tímoch?

Ako som už naznačila vyššie, presne naše vlastnosti. Skromne si myslím, že my ženy sme viac zorganizované a štruktúrované a máme dobrý time management, obzvlásť ženy-matky. Samozrejme, že môžeme vidieť tieto vlastnosti aj u mužov, ale ženy budú vedieť lepšie, o čom hovorím (smiech). A tiež mám pocit, že ženy sú viac vnímavé, a preto vedia identifikovať lepšie, čo v danom tíme chýba a túto medzeru vyplniť – či už je to projektový manažment, dôraz na detaily alebo iba mierne postrčenie správnym smerom.

Čo by sme podľa teba mali robiť, aby dievčatá nestrácali záujem o IT?

Osvetu. Ženy musia viac vravieť o svojich príbehoch a podporovať tak ďalšie ženy. Som veľmi rada, že som mohla naviesť svoju sestru k štúdiu IT. Nie je to ľahké, ale snažím sa ju podporiť a časom zapájať do komunít, kde bude cítiť ešte väčšiu podporu.

Čo by si odkázala dievčatám i ženám, ktoré uvažujú o štúdiu a práci v IT, no stále pochybujú?

Aby sa nebáli. Strach je dobrý sluha, ale zlý pán a väčšinou najväčší nepriateľ našich túžob.