Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Nikola Gálová vyštudovala aplikovanú informatiku na UKF v Nitre a už popri štúdiu brigádovala na IT pozícii. Práve táto príležitosť, ktorej sa chopila, odštartovala jej kariéru v IT, kde pôsobí už 10 rokov. Aktuálne pracuje ako freelance Java developer so špecializáciou na vývoj webových systémov.

Spomínaš si ešte, čo ťa priviedlo k IT? Mala si v tom jasno odmalička?

Povedala by som, že v určitom smere áno. Dnes nie je nič neobvyklé na tom, keď sa už nemluvňatá hrajú s mobilmi a tabletmi, vyrastajú s nimi a je to pre ne prirodzené. Keď som bola ja ešte malé dievča, neboli smartfóny a boli ste radi, ak ste vôbec mali počítač. Mala som to šťastie, že som mala prístup k počítaču už od útleho veku. Možno práve tam vzniklo moje nadšenie pre výpočtovú techniku a túžba vedieť, ako funguje. Mojím snom bolo raz vedieť napísať svoj vlastný program. K tomu som sa však dostala až o veľa rokov neskôr. Programovanie ma vždy lákalo, no nikdy som sa to neodhodlala naučiť sama od seba. Možno to bolo obmedzenými zdrojmi, keďže spočiatku internet nebol taký dostupný ako dnes. Veľkú rolu však zohrali predsudky spoločnosti, nedostatok sebadôvery a pochyby, či by som to zvládla. S programovaním som začala až na strednej škole na predmete informatiky, keď som bola definitívne rozhodnutá, že do toho idem.

 

Prečo sa venuješ práve tejto oblasti? 

Ciest, ktorými som sa mohla vydať, bolo naozaj veľa, keďže IT je veľmi rozsiahle odvetvie. Ako som spomínala, vedieť písať vlastné programy bolo mojím cieľom už odmala, cesta programátorky bola teda jasná. Skutočné programovanie som sa naučila až na vysokej škole. Tam som dostala základy z viacerých oblastí IT, no k srdcu najbližšie mi bolo programovanie v Jave. 

K webovým systémom som sa dostala práve počas mojej prvej brigády v IT, a keďže sa mi to zapáčilo, zostala som pri tejto oblasti a zdokonaľujem sa v nej dodnes. Webové systémy môžeme implementovať v rôznych technológiách a tie sa už líšia v závislosti od spoločnosti. Priznávam, že výber špecifických technológií, s ktorými pracujem, nie je výhradne otázka mojich preferencií. Ovplyvňujú ho aktuálne možnosti a dopyt trhu práce. Človek sa musí vedieť adaptovať a byť flexibilný, pretože technológie v IT sa neustále vyvíjajú a trendy vo vývoji sa menia, zvyšok je už na preferenciách. V každom prípade, rada sa učím nové veci a prijímam nové výzvy.

 

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Začínam pracovať obvykle okolo šiestej-siedmej ráno. V týchto hodinách je môj mozog najproduktívnejší a intenzívne pracujem na pridelených úlohách. Pracujeme v scrume a úlohy si plánujeme na dvojtýždňové obdobia, tzv. iterácie. Vždy teda viem, na čom mám pracovať, a roboty je dosť, čo je skvelé. O 9.00 sa pripájam na standup míting, kde každý člen tímu zhrnie, na čom pracoval predošlý deň, v čom sa posunul a kde si zase nevie dať rady, a následne spomenie, na čom bude pracovať v daný deň. Potom ďalej pokračujem v práci. Väčšina dní je pokojná a implementujem softvérové požiadavky, sem-tam nejaký ten míting, či už to je plánovanie alebo zhrnutie iterácie, prezentovanie nových implementovaných požiadaviek, alebo porada k riešeniu problému. V tíme máme skvelé vzťahy, navzájom si radíme a pomáhame, všetci máme predsa rovnaký cieľ, a to na konci dodať funkčné a kvalitné riešenie. 

Povaha mojich denných úloh závisí aj od fázy projektu. Na začiatku je to implementácia nových požiadaviek, neskôr je to podieľanie sa na príprave testovacích prostredí a spolupráca pri nasadení aplikácií. Neodmysliteľnou činnosťou programátora je oprava bugov, pre niektorých možno nepríjemný typ úloh, no pre mňa výzva prísť chybe na kĺb a vyriešiť ju. 

Pracovný čas je do určitej miery flexibilný, teda nie je problém si cez deň vybaviť urgentné súkromné záležitosti a pokračovať v práci neskôr. Vždy sa však snažím byť zastihnuteľná počas dňa, keď je väčšina kolegov online, pretože často musíme v tíme spolupracovať.

Deň však nakoniec končím vždy rovnako – commit, push (veľmi zjednodušene povedané príkazy na odzálohovanie kódu na server) a vypnúť PC.

 

Na ktorý svoj úspech si najviac pyšná?

Najdôležitejšie je pre mňa vykonávať zmysluplnú a kvalitnú prácu. Preto za veľký úspech v mojej kariére považujem prácu pre jednu z najinovatívnejších bánk Európy. Bankové prostredie vyžaduje vysokú mieru spoľahlivosti a zabezpečenia vyvíjaných systémov, navyše kladie dôraz na inovatívnosť svojich riešení. Preto som pyšná, že dnes pracujem už na treťom projekte pre túto banku.

 

Musela si alebo musíš ako žena v IT čeliť nejakým ťažkostiam či predsudkom? Máš nejaký recept na ich prekonávanie?

Ešte aj v súčasnosti, keď niekomu poviem, že som programátorka, stretávam sa s prekvapenými tvárami a odpoveďami ako „veď to je chlapská robota“ alebo „také žieňa a programátorka“. Tí ľudia to nemyslia zle, no bola by som rada, keby sme už vedeli predísť podobným predsudkom a stereotypom. Osobne verím, že každý má šancu uspieť v IT, ak má záujem a odhodlanie učiť sa, a to bez ohľadu na pohlavie. 

V profesijnom svete je to však iné. Bola som v niekoľkých tímoch a firmách a kolegovia ma vždy podporovali. Je pravda, že na začiatku kariéry som bojovala s veľkou neistotou, bola som ešte tá mladá juniorka a jediná žena v tíme. No časom, ako som naberala skúsenosti, stala som sa plnohodnotným členom tímu a predsudky som už neriešila. Dnes však nevnímam, že by sme my ženy boli v tíme vnímané inak pre naše pohlavie. Dokazuje to aj viacero mojich kolegýň, o ktorých nikto nepochybuje a sú rešpektovanými profesionálkami.

Nemyslím si, že v IT svete sú nejakí neprajníci, práve naopak, ľudia sú veľmi ochotní poradiť každému začiatočníkovi. Myslím, že strach z predsudkov nás niekedy diskriminuje viac ako skutočná realita. Ak vy budete poznať svoju hodnotu, aj okolie vás bude rešpektovať. Určite sa nájdu aj tí s predsudkami, no nedajte sa odradiť a choďte si za svojím cieľom.

 

V čom práca v IT sektore vyhovuje tebe konkrétne? Aké benefity ti ponúka tento sektor?

Práca v IT je nekonečná cesta učenia sa a udržiavania kroku s novými technológiami. Určite to nie je monotónna práca, kde by sa človek nudil. Je to pre mňa istý benefit, keď mám možnosť učiť sa nové veci a nespadnúť do stereotypu.

Obrovskou výhodou je rozhodne možnosť práce z domu. Ako programátor potrebujete len PC a pripojenie na internet, aby ste mohli „pushnúť“ svoj kód na gitový server. To prakticky dáva možnosť pracovať odkiaľkoľvek bez nutnosti relokácie. Vidím v tom benefit  jednak preto, že sa kvôli práci nemusíte nutne sťahovať, a jednak ak sa pozriete za hranice, máte na výber ešte viac pracovných ponúk. Zamestnávateľovi by sa možno tento pohľad nepáčil, no ako freelancer nemáte vždy istotu dlhodobej spolupráce s klientom. 

Vďaka práci z domu sa zlepšil aj môj time management, keďže nemusím denne dve hodiny cestovať. Flexibilita pracovného času mi zase dovoľuje vybaviť neodkladné povinnosti a potom pokračovať v práci. Na druhej strane musím poznamenať, že veľmi rada chodím z času na čas aj do office. Predsa len nie sme tí stereotypní uzavretí introverti schovaní pod kapucňou a oceníme aj príjemné stretnutia s kolegami.

 

Čo by sme podľa teba mali robiť, aby dievčatá nestrácali záujem o IT?

Myslím si, že je dôležité zamerať sa už na dievčatá v školskom, no možno už aj v predškolskom veku. Práve v ranom veku prideľujeme veciam pomyselné nálepky „chlapčenské“ a „dievčenské“. Strhnime tieto nálepky a ukážme, že IT je pre každého. Kľúčová je tu spolupráca s pedagogickou komunitou.

Staršie školáčky a študentky môžu inšpirovať už ostrieľané ítečkárky, či už formou článkov, workshopov, alebo prednášok. Zaujímavou formou je aj tzv. job shadowing, keď je študentka priamym pozorovateľom odborníčky pri jej práci.

Dospelé ženy, ktoré doposiaľ nepracovali v IT, no uvažujú o zmene kariéry, majú väčšie sklony k menšej sebadôvere, prípadne často nevedia, kde majú začať. Existujú platené produkty, ktoré sľubujú zaškolenie a následnú prácu v IT. Laik nemá šancu rozpoznať, čo má očakávať, a z výsledku môže byť sklamaný, čo ho úplne demotivuje. Navyše, investuje tak bez akejkoľvek návratnosti, pritom je dostupná hromada kvalitného a bezplatného študijného materiálu. Problém je, že začiatočník často ešte nevie, čo presne má hľadať, a nedokáže posúdiť, či je zdroj kvalitný. Preto si myslím, že je nutné posilniť informovanosť, poskytnúť poradenstvo  o dostupných vzdelávacích možnostiach a začiatočníčkam tak pomôcť nájsť tie správne kanály pre štart ich kariéry.

 

Čo by si odkázala dievčatám či ženám, ktoré uvažujú o štúdiu a práci v IT, no stále pochybujú?

Dnes už niet o čom pochybovať. Nech už vás zaujíma akákoľvek oblasť, je k dispozícií mnoho dostupných študijných zdrojov. Navyše sa počet žien v IT zvyšuje a je veľa komunít, ktoré podporujú ďalšie ženy a zdieľajú svoje vedomosti a skúsenosti. Dokonca aj množstvo firiem presadzuje ženy na technických pozíciách a podporuje ich v ďalšom vzdelávaní.

Príležitostí je neúrekom, nesmiete sa báť chopiť svojej šance. Určite na svojej ceste zažijete aj pár neúspechov, no tými si prešli všetci úspešní ľudia a nesmiete sa dať nimi odradiť ani vy. 

Ak rozmýšľate nad štúdiom IT odboru, je to podľa mňa skvelý predpoklad pre kariéru v IT. 

Zároveň musím poznamenať, že svet IT nie je len o programovaní. Ak vás láka IT, no programovanie nie je vaša šálka kávy, je množstvo iných IT pozícií, kde môžete uplatniť svoj talent. Možno máte nadanie pre inú technickú oblasť alebo je to práve váš manažérsky talent, organizačné či komunikačné schopnosti.