Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Marcela Zimová vyštudovala Fakultu Elektrotechniky a informatiky na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, odbor Informačná bezpečnosť. Už počas školy pracovala ako testerka aplikácií. Najviac ju však oslovila téma informačnej bezpečnosti, ktorej sa venuje profesionálne doteraz a školí ju aj ako naša lektorka kurzov pre dospelé ženy.

Spomínaš si, čo ťa priviedlo k IT? 

Bol to pán učiteľ Mgr. Roman Matejov v siedmej triede na základnej škole na voliteľnom krúžku Informatiky. Vtedy som si povedala, že raz budem ITčkárka. A tak aj bolo – odmaturovala som z Informatiky a dostala som sa na FEIku.

Bol aj niekto iný, kto ťa inšpiroval, bol tvojim vzorom?

Mojimi najväčšími vzormi sú moji rodičia. Od malička som prichádzala so “šialenými nápadmi” a oni ma v nich väčšinou podporili. Keď som videla ako ťažko pracujú, aby nás s mojimi súrodencami mohli naozaj vo všetkom, čo sme si zmysleli, podporiť, inšpirovalo ma to k tomu, aby som raz bola samostatná a mohla im túto podporu vrátiť. Aby na mňa mohli byť hrdí.

Zároveň mám šťastie na úžasných ľudí v mojom okolí a môjho manžela, s ktorým sme sa spoločnými silami pretĺkali výškou a dodnes ma podporuje v mojich nápadoch a vždy mi je veľkou oporou.

Čo pre teba znamená IT? 

Svet IT je veľmi obšírny. Myslím, že každý, kto sa chce dostať do IT a zaujíma sa o veci, tak si vie nájsť svoj priestor. Ja som si na základnej škole hovorila, že budem ITčkárkou a moja predstava bola, že budem skladať čo najvýkonnejšie počítače (smiech).

Na gympli nás naučili programovať a zrazu tu bola nová možnosť – vytvárať vlastné aplikácie. A na vysokej škole som si zas zhodnotila, že vytváranie aplikácií nie je moja šálka kávy, a že sa chcem zamerať na pomoc ľuďom a zvolila som si informačnú bezpečnosť. Takže aj toto už popisuje obšírnosť IT sveta – či už ide o programátorov aplikácií, administrátorov systémov, projektových manažérov, business analytikov, IT konzultantov, etických hackerov, devopsákov, špecialistov na informačnú bezpečnosť, account manažérov, atď…. Jednoducho svet IT má nekonečné možnosti a každý si vie v ňom nájsť to svoje.

Aké to bolo v tvojej prvej IT práci? 

Viem, že som mala z toho veľký stres, pretože som človek, ktorý si na seba kladie vysoké nároky. Ale ten časom opadol a už bolo dobre. Aj tam som mala veľké šťastie na parádnych ľudí v kolektíve, takže sa pracovalo ľahko.

Zmenila by si rozhodnutie pracovať v IT? 

Rozhodnutie pracovať v IT by som nemenila. Každý si tu môže nájsť to svoje, a naviac, je to trendy a odborníkov v IT je stále málo. Takže sa jedná aj  o veľmi perspektívnu oblasť.

Určite sú chvíle, kedy si nie som istá čo spraviť, prípadne ako to spraviť, ale svet IT je úžasný v tom, že sme taká komunita, ktorá nemá problém si pomôcť, poradiť a opäť sa nakopnúť na tú správnu vlnu.

Takže vidíš sa naďalej v IT?

Určite. Čo sa týka mojich plánov, tak sa chcem ešte viac venovať dobrovoľníctvu a spolupráci v oblasti šírenia povedomia o Informačnej bezpečnosti.


Čím ťa oslovila informačná bezpečnosť?

Informačná bezpečnosť v dnešnej digitálnej dobe je našou dôležitou súčasťou. To, čo je najcennejšie sme my a naše dáta – všetky naše údaje. Či už ide o osobné údaje, ktoré nám v prípade zneužitia vedia spôsobiť ujmu, alebo napríklad naše fotografie, ktoré pre nás znamenajú neoceniteľné spomienky. Svoj podiel na tom má aj nadšenie prednášajúcej RNDr. Evi Kostrecovej, PhD, ktorá na FEIke prednášala predmet Informačná bezpečnosť. Vďaka nej má úplne “chytili” témy riadenia rizík informačnej bezpečnosti, ochrany údajov a best practices. Vtedy som si povedala, že by som sa raz chcela stať audítorkou informačnej bezpečnosti.

Splnilo sa Ti to? 

Áno, táto možnosť prišla z čista jasna v poslednom ročníku, kedy mi kamoška poslala ponuku na auditorku informačnej bezpečnosti. Po dlhšej úvahe som sa rozhodla poslať svoj životopis aj s motivačným listom a po absolvovaní pohovorov sa mi podarilo získať miesto v spoločnosti Deloitte.

Naplnilo to Tvoje očakávania?

Táto práca mi dala veľmi veľa. Od začiatku som mohla aplikovať nadobudnuté vedomosti zo školy a aplikovať ich v praxi. Zároveň som mala veľa možností na rast – či už absolvovaním rôznych školení a certifikácií, získavania skúseností a cenných rád od kolegov. Pamätám si, ako som ešte na pohovore povedala, že raz by som chcela získať certifikát CISA (Certifikovaný Auditor Informačných Systémov). Vtedy mi to totiž prišlo úplne vzdialené. Musím povedať, že vďaka práci v Deloitte som o dva roky túto certifikáciu aj získala.

Teraz pôsobím ako manažérka informačnej bezpečnosti v spoločnosti Piano Software a práca má stále neuveriteľne napĺňa.


Čo konkrétne Ťa v práci napĺňa? 

Je to pocit, že robím niečo zmysluplné, že pomáham a vytváram pridanú hodnotu pre firmu a klientov. Ako manažérka informačnej bezpečnosti komunikujem s odborníkmi na rôznych pozíciách a to mi dáva pohľad na fungovanie IT “in bigger picture”. Napĺňa ma aj to, že sa od mojich kolegov každý jeden deň naučím niečo nové.

Zmenila Ťa práca v niečom?

V minulosti som bola asi viac spontánnejšia, teraz sa snažím svoj čas viac zadeliť a naplánovať. A asi tým, že pracujem s rizikami a ich manažovaním, tak tie riziká vidím všade a snažím sa im predchádzať aj v reálnom živote. A to potom uberá na spontánnosti (smiech). Každá práca mi zároveň vždy dala minimálne jedno silné priateľstvo.

Na čo si hrdá? Čo sa Ti podarilo?

Nie som zrovna z ľudí, ktorí sa radi chvália. Som hrdá, že mám prácu, ktorá ma baví a teší. Som rada, že sa mi darí dostávať informačnú bezpečnosť do povedomia – nielen našich zamestnancov, ale aj širšieho publika. Teší ma, že sa nám s Aj Ty v IT a so zmudri.sk darí aj v tejto “karanténnej dobe” dodávať kvalitné školenia, workshopy a vzdelávacie videá.

A z tej pracovnej stránky, som veľmi rada, že sa nám darí spolu s mojimi kolegami dokazovať, že naša spoločnosť berie informačnú bezpečnosť vážne, a že sú dáta našich klientov v bezpečí.

Ako sa vzdelávaš? 

Som členkou ISACA Slovensko, ktorá združuje odborníkov z oblasti informačnej bezpečnosti, takže sa vzdelávam kurzami, ktoré táto komunita poskytuje. Chodím na rôzne konferencie a pozerávam webináre.

Navyše existuje mnoho parádnych konferencií, kde sa viete stretnúť s odborníkmi v komunite a diskutovať aktuálne problémy. A takmer vždy dostanete odpoveď na vašu otázku, alebo si aspoň uvedomíte, že v tom nie ste sami.

Ako vnímaš slovenskú IT scénu? 

Ja osobne som napríklad hrdá na Fakultu elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. Myslím si, že s výučbou IT napreduje a snaží sa čoraz viac prispôsobiť potrebám spoločností a čoraz viac zapájať odborníkov z praxe.  Myslím si, že na Slovensku máme vynikajúcich odborníkov na rôzne oblasti IT. Môžme byť hrdí na to, že absolventi IT odborov z našich univerzít sú dnes úspešní v rôznych spoločnostiach. Určite môže byť Slovensko hrdé na viaceré IT firmy, ktoré boli založené u nás, na Slovensku a teraz sú známe nielen na Slovensku, ale aj vo svete.

Som rada, že sa čoraz viac dostáva do popredia aj téma žien v IT. Pretože IT už dávno nie je len čisto “mužská” záležitosť. A som rada, že keď sa príležitostne vraciam na FEIku, vidím tam študovať čoraz viac dievčat. A som šťastná, že existujú projekty ako Aj Ty v IT, ktoré robia akadémie, aby pomohli babám dostať sa do sveta IT.


Aký máš na to názor, že IT je doménou mužov?

Bolo v minulosti – predsa len od malička sa zvonku utekali hrať domov videohry skôr chlapci. Ale myslím si, že toto sa pomaličky mení. IT už dávno nie je doménou len mužov, dáva možnosť realizácie každému, kto má záujem.


Myslíš, že je dosť žien v IT na Slovensku?

Určite je pozitívne, že je trend nárastu žien v IT. Nemyslím si ale, že to je potrebné robiť nasilu. Každý by mal robiť to, čo ho baví. A každý by mal mať rovnaké možnosti dostať sa k vzdelaniu.

Myslím si, že akúkoľvek vášeň je treba podporiť. Je skvelé, že máme na Slovensku organizácie, ktoré sa snažia vytvoriť podmienky, ktoré môžu pomôcť dievčatám a ženám dostať sa do IT.

Napríklad ja, keď som si zvolila štúdium IT, bola som u nás za takého menšieho exota (smiech). A práve to, že sa dnes dostáva téma nutnosti žien v IT viac do povedomia, môže byť veľmi prínosné pre dievčatá, keď sa rozhodujú, čo ďalej v budúcnosti. Už môžu vedieť, že v tom nie sú samé a že nás je čoraz viac. A to je super! Žena už od prírody vie pracovať efektívne, rýchlo sa učí a je odhodlaná.


Ako na teba reagovalo okolie, keď si začala pracovať? 

Rodina poznala môj zámer študovať IT už dlhšie, takže pre nich to nebolo prekvapením. Zároveň však platí, že niekedy nie je vždy úplne ľahké vysvetliť rodine, čo to vlastne robím. Ale celkovo si myslím, že reakcie boli úplne normálne – nijako zvláštne.


Treba viesť dievčatá, aby nestrácali záujem o IT? 

Pri mne stačilo, že ma podporil a pochválil môj prvý učiteľ informatiky. Myslím si, že naozaj stačí odsledovať talent a keď ho niekde vidíme, že to funguje, tak ho treba využiť a podporiť čo najviac. Je potrebné šíriť povedomie, treba chodiť na školy a dať vedieť o tom, že byť programátorkou môže hociktorá baba a samozrejme aj hociktorý chalan.


Chcela by si, aby sa aj tvoje deti venovali IT?

Určite je IT zmysluplný životný smer. Tým nezatracujem iné, to vôbec. Ak niekoho bavia technológie – smelo do toho. Technológie tu budú vždy a budú sa čoraz viac vyvíjať. Vždy ma fascinuje, keď si uvedomím, že povolanie, ktoré budú vykonávať dnešné deti, ešte možno ani neexistuje.


Máš nejaku príhodu v súvislosti so ženami v IT? 

Ešte keď som robila konzultantku IT bezpečnosti bolo zaujímavé sledovať “predsudky” a pokusy skúsených administrátorov. Keď som sa spýtala nejakú technickú otázku a oni skúšali odpovedať úplne mimo tému. O to viac bol potom lepší pocit, keď som im dokázala, že sa v téme vyznám. Potom, keď to pochopili, tak sa aj atmosféra uvoľnila a vedeli sme sa rozprávať normálnejšie. (smiech). Stále platí, že ITčkári sú veľmi príjemní ľudia.


Myslíš, že ženský kód je iný?

Možno, že je ženský kód viac štrukturovanejší. Aspoň ja, keď som kódila, vždy som sa snažila mať ho pekne upravený, viditeľný, ľahko čitateľný. Myslím si, že ako ženy vieme perfektne využívať náš šiesty zmysel (našu intuíciu) – ten sa častokrát veľmi zíde pri rozhodovaní.


Čo by si na záver odkázala našim čitateľom a čitateľkám? 

Nikdy nie je neskoro urobiť zmenu. A keď vás to ťahá do IT, choďte do toho. Dnes je prístup k informáciám jednoduchý, existuje množstvo publikácií a kurzov, ktoré sú aj voľne dostupné. To, čo  je veľmi cenené nadšenie. Hlavne robte to, čo vám bude robiť radosť a čo vás bude baviť. Je normálne skúšať a hľadať si svoju cestu.

Tvoj obľúbený IT vtip?

Manželka pošle programátora nakúpiť: „Kúp 10 rožkov a ak budú mať vajíčka, kúp 30.“

Programátor príde do obchodu a hovorí: „Máte vajíčka?“

– Áno.

„Tak 30 rohlíkov poprosím.“

 

Rozhovor sme pripravili v spolupráci s našim mediálnym partnerom  robime.it.