Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Jej cesta do IT bola svojská, no napriek tomu veľmi prirodzená. Po magisterskom štúdiu kulturológie sa postupne posúvala od kultúry smerom k IT, keď sa po práci kultúrnej referentky a divadelnej manažérky zamestnala v medzinárodnej spoločnosti predávajúcej vstupenky Interticket.sk. Od roku 2019 pracuje ako testerka v Tatra banke, kde začala najskôr ako systémová testerka a v súčasnosti pracuje v tíme mobilnej aplikácie.

Spomínaš si ešte, čo ťa priviedlo k IT? Mala si v tom jasno od malička?

V detstve som sa točila aj okolo techniky ako analógová disco dj-ka a zdatná používateľka trojice hifi-video-pc, schopná drobných laických opráv. Bolo to pre mňa úplne prirodzené.
Na gymnáziu som však inklinovala skôr k spoločenským témam a rozhodla som sa seriózne to aj študovať. Bolo pre mňa dôležitejšie snažiť sa lepšie chápať, ako vlastne funguje človek v spoločnosti – v aspektoch kultúrnych, spoločenských či historických…
Obrat potom nastal, keď sa mi tieto dva svety pracovne spojili. Pracovala som pre spoločnosť predávajúcu vstupenky na kultúrne podujatia. Z veľkej časti je to oblasť s IT riešeniami a veľa technologického sa na mňa začalo doslova lepiť.

 

Bol pri tvojich začiatkoch v IT niekto, kto ťa inšpiroval, kto bol tvojím vzorom?

Veľkou inšpiráciou je mi moja vlastná zvedavosť (smiech). Ak niečo nefunguje, chcem zistiť prečo je to tak a čo s tým môžem urobiť. V čase môjho prerodu na naozajstnú IT-čkárku som si to ešte celkom neuvedomovala, ale veľmi ma inšpiroval lektor Martin Škarbala alias Furby (z kurzu Women Tester Academy). Najmä štýl jeho vtipného, odľahčeného lektorstva.  Je tak dobrý, že keď niečo prezentujem alebo zaúčam ja, spätne odhaľujem aj jeho vplyv.

 

Prečo práve testovanie?

Testovanie je oblasť, do ktorej som sa dostala plynule. Keď som robila podporu aktivít a produktov okolo nákupu a kontroly vstupeniek a niečo prípadne nefungovalo, odhaľovala som tým nedostatky a videla aj náznaky, ako a kde by sa malo niečo zlepšiť. Zistila som, že mi na výsledku a používateľskom komforte záleží a že ma baví byť niekde medzi identifikovaním problémov a ich riešením. A presne tento medzi-priestor som našla v testovaní.
Ďalším štúdiom som svoje vedomosti už len povýšila na odbornejšiu úroveň a získať oficiálnu testerskú pozíciu.

 

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Či mám práve home-office alebo som na pracovisku, každý deň začínam drobnou administratívou a rekapituláciou, čo som predošlý deň nestihla a čo by som ideálne chcela dnes posunúť či dokončiť.
Každý deň začína agilným tímovým mítingom, kde sa dozviem, čo má v pláne zvyšok tímu. Na pláne dňa je potom samotné testovanie v rámci projektov, kontrola už opravených chýb či iné typy testovania, ktoré je potrebné vykonať.
Testovanie sa strieda s projektovými mítingami, konzultáciami, obedíkmi a kávičkami 🙂

 

Na ktorý svoj úspech si najviac pyšná?

Som vďačná za možnosť preškoliť sa a zmeniť profesiu. Som rada, že som sa pri tom trafila do toho, čo ma baví a že sa mi v tom darí.

Úplne najviac hrdá som za schopnosť zvládnuť technický, logistický a personálny manažment predaja a kontroly vstupeniek na väčších divadelných festivaloch. Je to niečo, na čo budem ešte veľmi dlho spomínať.
Podľa ohlasov, skúseností a ocenení od kolegov a kolegýň v Tatra banke mi okrem testovania ide dobre aj oblasť lektorovania a podpory. Dostala som príležitosť pracovať na projektoch či aktivitách, počas ktorých som postupne prekonala svoju nevôľu a strach z obecenstva (live a veľa očí a uší naraz) a získala väčšiu istotu v spôsobe, ako sa deliť o znalosti či konzultovať v širšom zábere.

 

Musela si alebo musíš ako žena v IT čeliť nejakým ťažkostiam či predsudkom? Máš nejaký recept na ich prekonávanie?

Stretla som sa s tým, že slovné spojenie „pracujem v IT oblasti“ mi v bežnej konverzácii nestačí na ilustráciu, že naozaj oficiálne pracujem na IT oddelení s IT nástrojmi, slovníkom a prípadne programujem.
Je možné, že aj toto je výsledkom bežného klišé. Žiaľ, ešte aj mne, keď sa povie „práca v IT“, napadne v prvom rade programátor-muž a nič iné. Pritom je to oveľa širšia oblasť a žien v nej pribúda.
Predsudky sú vo všeobecnosti ešte prítomné v našej spoločnosti. Je to o tom, čo si – aj individuálne alebo kolektívne – vieme a nevieme predstaviť a čo nám ako prvé prichádza na um.

Možno mi naozaj kedysi na um neprišlo prihlásiť sa na technickú školu, lebo som vo svojom okolí nepoznala pozitívny príklad – ženu, pracujúci v tejto oblasti. Ak aj niektoré mali titul inžinierky, v tejto oblasti nepracovali. Podľa mňa máme k dispozícií minimálne dva recepty, ktoré idú ruka v ruke: pozitívne príklady a dobré pracovné výsledky.
Téma rodovej rovnosti je mi blízka. Myslím si, že obraty a otvorenosť v našom myslení sú prospešné pre celú spoločnosť aj individuálne vzťahy.

 

V čom práca v IT sektore vyhovuje tebe konkrétne? Aké benefity ti ponúka tento sektor?
IT sektor pre mňa znamená najmä stabilitu. V mojom prípade to vnímam hlavne v kontexte porovnania s prácou v oblasti kultúry a neziskových organizácií, kde je to veľmi dobrodružné, často dobrovoľnícke a hlavne existenčne nevyspytateľné.

 

Čím je podľa teba dôležitá účasť ženy v IT tímoch?

Ja to vnímam psychologicky – ak dbáme o použiteľnosť nejakej služby či produktu, v ideálnom prípade by sa už na tvorbe mali podieľať aj ženy, môžu mať iné životné skúsenosti, návyky a potreby. Zároveň sa účasťou žien postupne vytvárajú pozitívne príklady It-čkáriek a meníme tak nemožné na minimálne predstaviteľné.

 

Čo by sme podľa teba mali robiť, aby dievčatá nestrácali záujem o IT?
Podľa mňa by každé dieťa, nielen dievčatá, malo mať príležitosť zažiť rôzne aktivity – od varenia cez šport, divadlo až po programovanie, aby vnímalo, že je to možné a zistilo, či ho to baví. Vy v Aj Ty v IT robíte práve tieto vzdelávacie aktivity na školách rôznych stupňov a zároveň prezentujete práve mnou spomínané pozitívne príklady.
A robíte to podľa mňa veľmi dobre.

 

Čo by si odkázala dievčatám alebo ženám, ktoré uvažujú o štúdiu a práci v IT, no stále pochybujú?

Vycíťte alebo si vyskúšajte, či vás naozaj oblasť IT baví. Nemusíte nevyhnutne chcieť programovať. Stačí podľa mňa iba zvedavosť: túžba po skúmaní, ako to funguje, prípadne ako sa technológie postupom času menia a čo by mohlo byť lepšie. Ak toto máte, určite to skúste!