Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Čím ste chceli byť, na základnej či strednej škole? Napadlo Vám, že sa v dospelosti budete venovať IT? 🙂

Chcela som byť psychologička, pretože ma vždy zaujímalo správanie ľudí. Všetci vidíme, ako sa niekto správa, ale čo sa mu deje v hlave naozaj, je už záhada. Čím dlhšie pracujem v IT, tým viac si myslím, že tieto dve oblasti sú si vlastne veľmi podobné. Napríklad, keď príde na testovanie, pozerám sa na produkt ako na človeka, ktorý prejavuje zdravé alebo chorobné znaky, skúmam jeho reakcie na otázky, dávam návrhy, ako by sa mohol zachovať v budúcnosti… Netušila som, že by ma mohlo tak veľmi baviť niečo, o čom som pred pár rokmi ani nevedela, že existuje.

Aká bola Vaša cesta do sveta IT? Študovali ste IT alebo Vás k technológiám priviedol život?

Raz mi niekto povedal, že Linux nie je pre mňa a ja na to: No tak sa pozeraj. A tak som bojovala s príkazovým riadkom, až kým som nenadobudla dostatočné sebavedomie, čo všetko si k počítaču môžem dovoliť. Hoci som nakoniec tú psychológiu išla študovať, magistra mám z kognitívnej vedy. Moja láska k vede, kde sa mieša technika a človek, sa tu len prehĺbila. Veľmi odporúčam.

Ako Vás vo Vašom rozhodnutí ísť študovať IT alebo v IT pôsobiť podporovala/odrádzala rodina a okolie?

Názor mojich rodičov na počítače bol: “Hlavne tam nič nepoťukaj, aby sme za teba nemuseli platiť milióny.”  Teraz už robím technický servis pre celú rodinu, keď príde na hocičo spojené s PC alebo mobilmi. Cudzí im je aj koncept práce z domu, pretože to vyzerá ako by som sa len “hrala”, ale mám šťastie, že aj keď to nechápu, tak mi dávajú slobodu a plnú podporu.

Povedzte nám niečo o Vašej práci, čomu sa venujete?

Testujem Sli.do aplikáciu, konkrétne časť pre administrátorov, manažujem postup a čas, kedy má byť konkrétna verzia dostupná pre klientov. Taktiež máme ako QA veľmi úzky vzťah s Customer care oddelením, keď riešia technické problémy. Okrem toho sa snažím odovzdávať svoje získané vedomosti a skúsenosti ďalej písaním interných článkov a tréningami pre nováčikov. Veľmi mi záleží na fungovaní nášho tímu, a tak pomáham kde viem, aby som nám prácu uľahčila alebo urýchlila.

Niečo o spoločnosti, v ktorej pracujete.

Sli.do je webová aplikácia, ktorá zlepšuje interakciu medzi prednášajúcim a poslucháčmi. Zvyknem hovoriť, že je to ideálny formát pre introvertov, ktorí by inak nikdy nechytili do rúk mikrofón, aby hovorili pred davom cudzích ľudí.

V čom Vám práca v IT sektore vyhovuje? Resp. aké výhody tento sektor ponúka, špeciálne Vám?

K práci potrebujem len svoj PC, mobil a internet, čo mi dáva flexibilitu zmeniť pracovné prostredie, keď to potrebujem. Pracovný rytmus máme nastavený na čas pre synchronizovanie sa a čas na koncentrovanú prácu, takže nie som rýchlo prestimulovaná nepretržitou komunikáciou. A nadmieru mi vyhovuje priamočiare riešenie problémov a rozhodne aj druh humoru 🙂 .

Objaví sa v kolektíve, v ktorom pracujete aj nejaká kvetinka 🙂 alebo je to prevažne mužský kolektív?

V testerskom teame je to viac menej vyvážené, ale môj primárny team, kde som dedikovaná testerka je to 9:1. Milujem to, aj keď padajú komentáre ako “Dobrá práca, chlapi.” 🙂 Keď povedia ”chlapi a dáma”, začnem sa len zbytočne červenať.

Ako ŽENA na Vašej pozícií vo svete IT, stretli ste sa s nejakými predsudkami?

Nie. Je ľahké prepadnúť pocitu, že to, čo hovorím, nie je brané do úvahy alebo je posudzované iným spôsobom, pretože som žena. Avšak je oveľa väčšia šanca, že môj nápad nie je len taký dobrý. S ohľadom na moje neinformatické vzdelanie a krátke skúsenosti, je normálne, že nie každý môj návrh je geniálny a každé rozhodnutie bezchybné. Naopak, skôr vo svete pozorujem pozitívnu diskrimináciu – mať väčšiu šancu získať niečo, pretože som žena, nie preto, že som dostatočne kvalifikovaná. Taký prístup tiež nevytvára podmienky, aby boli ženy brané ako rovnocenné.

Myslíte si, že by malo byť v IT viac žien (prečo)?

Pretože je to normálne. Každý kvalitný človek v hocijakom odvetví je veľkým prínosom pre firmu aj kolektív.

V živote sa podľa mňa pohybujeme na 2 osiach – kognitívnej a emocionálnej. Všetci sa nachádzame trochu bližšie k jednej z nich a to nám dáva unikátny pohľad na svet okolo nás. Ak sa v teame objavia ľudia, ktorí sa nachádzajú bližšie k inej osi, ako zvyšok, všetci majú príležitosť rásť novým smerom. Vyhýbať sa možnosti učiť sa je evolučná nevýhoda.