Čím ste chceli byť, na základnej či strednej škole? Napadlo Vás, že sa v dospelosti budete venovať IT?
Chcela som byť všeličím, zaujímalo ma množstvo vecí. Spomínam si, že som sa zúčastňovala súťaží v biológii, kreslení, speve, geografii, ruskom jazyku, športovej streľbe, aj nejaká matematická tam myslím bola. Postupne som zisťovala, čo mi ide lepšie a kde jednoducho nadanie alebo dostatočný záujem nemám. Ku koncu základnej školy sa vyprofilovali dve oblasti, kde som videla svoju budúcnosť – informatika a genetika. Tieto obory nie sú tak odlišné, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, oba sa zaoberajú uchovávaním, zmenou a prenosom informácií.
V súčasnosti by som si možno vybrala štúdium bioinformatiky, vtedy bola ale ponuka študijných odborov dosť obmedzená, genetika sa študovala v Prahe, takže voľba bola potom jasná. Nakoniec, už na prihláške na gymnázium som si do kolonky pre predbežný záujem o vysokú školu napísala Elektrotechnická fakulta a tú som nakoniec aj vyštudovala.
Povedzte nám niečo o Vašej práci, čomu sa venujete?
Pracujem na pozícii Informačný architekt I. Mám na starosti časť podnikového informačného systému, ktorá zahŕňa niekoľko aplikácii a databáz a je prepojená s ďalšími časťami IS. Informačné systémy nie sú nemenné, stále vznikajú nové požiadavky na zmenu alebo doplnenie – či už z dôvodu, že to potrebujú ľudia, ktorí s nimi pracujú alebo z dôvodu technického. Pri takejto zmene posudzujem, či je vôbec uskutočniteľná a ak áno, navrhnem jedno alebo niekoľko riešení. Spolupracujem pri tom s ďalšími ľuďmi – užívateľmi, vývojármi, správcami sietí, servrov a databáz, testermi, projektovými menežérmi, ďalšími architektami ako aj so zamestnancami iných firiem.
Pokiaľ vybrané riešenie zahŕňa aj programovanie alebo prepojenie s inými systémami, väčšinou robím aj na tom. Najviac ma baví sledovať, ako sú systémy poskladané a ako navzájom komunikujú a tieto vzťahy aj nastavovať a upravovať.
Niečo o spoločnosti, v ktorej pracujete. (čím sa zaoberá?)
U.S.Steel Košice, s.r.o. asi netreba nejako špeciálne predstavovať, je to jedna z najväčších firiem na Slovensku a jej hlavnou náplňou je výroba ocele a plechov.
Málokto si ale uvedomuje, že mnohé väčšie firmy majú vlastné IT oddelenie, ktoré zodpovedá za počítače, siete i informačné systémy, ktoré sa v nich využívajú. Ide nielen o účtovné systémy, ale aj také, ktoré riadia výrobu a ich rozšírenie i význam so zvyšujúcou sa automatizáciou narastá.
Použité programy môžu byť kúpené a upravené pre potreby firmy alebo pre ňu môže niektoré programy vyvinúť na mieru práve vlastné IT oddelenie. Tam, kde firme chýbajú vlastní špecialisti, si ich môže firma objednať od špecializovaných SW firiem.
Aká bola Vaša cesta do sveta IT? Študovali ste IT alebo Vás k technológiám priviedol život?
Ako som spomenula, informatiku som vyštudovala, takže tá cesta bola dosť priamočiara.
Stretli ste sa s predsudkami voči Ako Vás vo Vašom rozhodnutí ísť študovať IT alebo v IT pôsobiť podporovala/odrádzala rodina a okolie?ženám v IT?
Rodina ma v rozhodnutí ísť študovať IT podporovala, prvý počítač mi rodičia kúpili tuším v roku 1991. Chápali, že význam IT bude narastať a s ním budú rásť aj možnosti pre uplatnenie sa, aj keď sami pracovali v úplne odlišných oblastiach.
V čom Vám práca v IT sektore vyhovuje? Resp. aké výhody tento sektor ponúka, špeciálne Vám?
Rada analyzujem a riešim problémy, takže ak mi položí niekto podobnú otázku, zvyknem odpovedať, že „nemusím kupovať krížovky a ešte mi za to platia“.
Vyhovuje mi aj, že v zlom počasí nemusím makať vonku, ale v pohodlí kancelárie 🙂
Objaví sa v kolektíve, v ktorom pracujete aj nejaká kvetinka 🙂 alebo je to prevažne mužský kolektív?
Kolektív je prevažne mužský. Ak rátam iba náš tím vrátane stážistky – študentky Informatiky, z 16 členov je 5 žien.
Ako ŽENA na Vašej pozícií vo svete IT, stretli ste sa s nejakými predsudkami?
Priamo v práci nie a nespomínam si na nič vážne ani mimo nej. Akurát tesne po skončení školy mi na pohovore do istej firmy hneď na úvod povedali, že oni ženy neberú. Čo mohlo súvisieť aj s tým, že sa predpokladala materská dovolenka, nie s tým, že šlo o IT pozíciu.
Myslíte si, že by malo byť v IT viac žien (prečo)?
Určite áno. Nemyslím tým opakované teórie o diverzite, ľudia sú podľa mňa rozdielni „kus od kusu“ a neverím na univerzálne ženské alebo mužské vlastnosti.
Prajem si ale viac žien v IT kvôli ním samým – je to perspektívna oblasť a vkročením do nej si omnoho zjednodušia život.
Čo Vás vie v práci nahnevať?
Nedostatočná komunikácia, a nielen v práci. Mnoho nedorozumení a komplikácii vzniká práve kvôli odlišnému chápaniu pojmov a úloh.
Ostáva Vám aj voľný čas? Čomu okrem IT sa venujete?
Kto si nedáva voľný čas sám, u toho si ho vypýta skôr či neskôr jeho telo, a to možno dosť nepríjemným spôsobom.
Sedavé zamestnanie kompenzujem športom, hlavne vytrvalostnými aktivitami rôzneho druhu. Behávam maratóny a ultramaratóny, časť tréningov absolvujem ako ranný beh do práce. Vyhovujú mi aj skupinové kardio cvičenia Les Mills, občas sadnem na bicykel alebo na koňa.
Z nešportových aktivít je to spoločná starostlivosť o náš rodinný „zverinec“ – psa, pár mačiek, ovce a kone.