Spomínaš si ešte, čo ťa priviedlo k IT? Mala si v tom jasno od malička?
Vôbec som v tom nemala jasno. Ako malá som chcela byť speváčka, veterinárka, reportérka pre National Geographic a psychologička. Nakoniec som sa vydala cestou psychológie a IT si ma nejako našlo. Svet sa mení a mení sa aj trh práce. Veľa povolaní z histórie už dnes neexistuje, napríklad zažínač pouličných lámp alebo človek, ktorý ráno budil obyvateľov mesta. Jeden deň tu dané povolanie je a druhý deň príde vylepšenie a my sa musíme posunúť dalej. Verím, že podobne sa celý život mení a spoznáva aj človek. Ak to mám vztiahnuť na seba, tak vidím rozdiel v 20-ročnej a 32-ročnej Erike. Nechcela by som sa však nájsť v päťdesiatke a ľutovať, že som niečo nevyskúšala alebo nedala niečomu šancu. Ani nechcem ostávať pri niečom, čo ma už vnútorne nenapĺňa. Dlhú dobu ma napĺňa povolanie HR-istky. V práci som však mala možnosť pracovať aj na rôznych iných projektoch, zapájať sa do biznis riešení a skúsiť si aj zmenu na CX oddelenie a práve tam som sa dostala k projektom, kde sme riešili zadania s IT oddelením. Hoci vtedy som ešte ani netušila kam ma tá cesta zavedie. Najskôr som začala koketovať s UX dizajnom, no keď som pochopila, že na to nemám nadanie, hľadala som ďalej. Aj Ty v IT som mala v merítku už pár rokov a stále som sa neodhodlala, až na to prišiel ten správny čas a absolvovala som Women Tester Academy. A to mi nakoniec umožnilo vstúpiť do sveta IT.
Bol pri tvojich začiatkoch v IT niekto, kto ťa inšpiroval, kto bol tvojím vzorom?
Všetky ženy, ktoré absolvovali takýto kurz a dokázali sa uplatniť v IT. Pamätám si, ako som si raz vykračovala po ceste a v duchu si hovorím, aké je to celé náročné a či toto vôbec zvládnem a pochopím. A na to som si aj odpovedala, že keď to zvládli ony, tak to zvládnem aj ja.
Prečo práve testing?
Testing je takou vstupnou bránou do IT. Momentálne v tom vidím zmysel, veľa sa učím a mám možnosť vidieť aj iné pozície v IT, porovnať si to s tým, čo ma baví a kam by som sa chcela posunúť.
Musela si alebo musíš ako žena v IT čeliť nejakým prekážkam či predsudkom? Máš nejaký recept na ich prekonávanie?
Myslím si, že najväčšie ťažkosti mám v boji sama so sebou. Imposter syndrom je toho pekný príklad a len nedávno som sa dostala k zaujímavým článkom a pochopila som, že nie som v tom pocite sama, ale potýkajú sa s nim ľudia po celom svete. Vtedy mi pomáha vedome si pripomenúť, čím všetkým som si prešla, čo sa mi už podarilo, porovnať si ten čas, keď som iba dúfala, že sa mi niečo podarí dosiahnuť a teraz som už niekde na pol ceste alebo v cieli a idem ďalej. Tiež mi pomáha si pripomenúť, že učenie je cesta a nedá sa vedieť všetko a hneď.
V čom práca v IT sektore vyhovuje tebe konkrétne? Aké benefity ti ponúka tento sektor?
Práca v IT je veľmi časovo flexibilná, ponúka mnoho nezávislosti a benefitov, nakoľko je dopyt po zamestnancoch väčší ako je momentálna ponuka. Tiež je to z môjho pohľadu univerzálne povolanie, ktoré sa dá robiť kdekoľvek na svete.
Čím je podľa teba dôležitá účasť ženy v IT tímoch?
Účasť žien v IT tímoch je taká dôležíta ako účasť mužov v HR tímoch (smiech). Zažila som si obidve situácie. Je mnoho štúdii, ktoré potvrdzujú, že práve diverzita v tímoch vedie k väčšej produktivite a k lepším výsledkom. Vnášanie iného pohľadu na problém je z môjho pohľadu asi najväčším prínosom.
Čo by sme podľa teba mali robiť, aby dievčatá nestrácali záujem o IT?
Možno práve priniesť trochu tej vyššie spomínanej diverzity do tímov. Dievčatá a chlapci v tíme, či na workshope v pomere 1:1, kde dievčatá budú mať možnosť vidieť, že to zvládnu rovnako dobre ako chlapci.
Čo by si odkázala dievčatám či ženám, ktoré uvažujú o štúdiu a práci v IT, no stále pochybujú?
Nepochybujte, skúste. Lepšie skúsiť a zistiť, či to je niečo pre vás, alebo to určite nikdy nechcete robiť, ako neustale rozmyšlať, čo ak. Máte to vo vlastnych rukách. Chce to aj veľa trpezlivosti, učenia a nevzdávania sa, aj keď vám príde 20 zamietnutí na zaslaný životopis. Držím vám palce, lebo ak som to dala ja, dáte to aj Vy.