Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Dagmar vyštudovala informačné technológie, mobilné komunikácie a štatistické spracovanie signálov na Viedenskej technickej univerzite, kde následne aj pôsobila vo vedeckom tíme na vývoji simulátorov technológií pre bezdrôtové siete štvrtej generácie. V spoločnostiach Frequentis a Arthur D. Little sa venovala implementáciám komplexných systémov pre armádne letectvo, štátnu správu a zdravotníctvo. V roku 2015 sa rozhodla venovať klientom v tejto sfére na vlastnú päsť a založila firmu Alistiq.

Spomínaš si ešte, čo Ťa priviedlo k IT? Mala si v tom jasno od malička?

Keď som bola malá, bola som s rodičmi niekoľko mesiacov roku 1993 v Japonsku. Tam na mňa veľmi zapôsobila elektronika – či už na zábavu alebo pri každodenných činnostiach, ktorá u nás buď ešte nebola vôbec dostupná alebo len veľmi málo rozšírená. Po tomto zážitku som sa rozhodla pre štúdium dizajnu integrovaných obvodov pre elektronické zariadenia, aby som týmto inováciám hlbšie porozumela. V tom veku som si však ešte nevedela celkom predstaviť, čo toto štúdium obnáša, a nakoniec som na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU začala študovať úplne iný odbor, a to štatistické spracovanie signálov pre ich prenos v mobilných komunikačných sieťach.

Prečo práve táto oblasť, ktorej sa venuješ?

V matematike ma najviac bavila pravdepodobnosť a štatistika, a práve na nej je založená teória informácií, ktorá je základom pre odbor mobilné komunikačné siete. S odstupom dekády od začiatku štúdia sa ukázalo, že pravdepodobnosť a štatistika je základom aj novej vzrušujúcej oblasti strojového učenia a umelej inteligencie. Fascinuje ma, že na základe takýchto matematických teórií možno vybudovať riešenia, ktoré by sa ľuďom v minulosti zdali ako mágia – či už prenos informácii „vzduchom“ medzi mobilnými zariadeniami, alebo systémy, v ktorých sa stroj rozhoduje sám na základe dát.

Na ktorý svoj úspech si najviac pyšná?

Tým, že väčšina mojich projektov boli a sú skôr celoživotnými misiami, som asi najviac pyšná na to, že som sa po rôznych čiastkových neúspechoch nezrútila ☺. Spraviť zásadnú zmenu vo fungovaní štátnej správy alebo v zdravotníctve nie je jednoduché a, paradoxne, sa to dá skôr v prostredí, kde by to človek nečakal. Napríklad keď v Kosove nastala výnimočná situácia aj v celosvetovom meradle, kedy bola kritická masa lekárov tak spokojná s centralizovaným systémom pre eHealth, ktorý sme im navrhli a obstarali, že ho v novej vláde s úplne inou predstavou používali ešte aj bez technickej podpory dodávateľa. Na ozajstný úspech, na ktorý budem pyšná, však ešte stále čakám, respektíve na ňom intenzívne pracujem.

Musela si alebo musíš ako žena v IT čeliť nejakým ťažkostiam či predsudkom? Máš nejaký recept na ich prekonávanie?
Úprimne – áno. Veľmi často sa v miestnosti plnej mužov stane, že žena je automaticky považovaná za tú na najnižšej pozícii, bez technického vzdelania. Tým pádom nie je vždy jednoduché prekonať tento prednastavený prvý dojem a prepracovať sa k slovu, ktoré má pri ťažkých diskusiách váhu. Podľa môjho názoru ženy musia stále o čosi intenzívnejšie pracovať na svojej kredibilite, portfóliu a sebavedomí pri presadzovaní svojich názorov, než muži. S viacerými ženami sme sa tiež zhodli na tom, že si na strategických stretnutiach, kde sú prítomní aj ľudia, ktorí nás nepoznajú, nemôžeme vytiahnuť zápisníky a písať, pretože sme tak automaticky označené ako zapisovateľky. Čo sa týka pracovného prostredia vo všeobecnosti, myslím si, že to je voči ženám prajné – minimálne na odborných pozíciách. V súčasnosti má už asi každý muž v IT pozitívne skúsenosti so ženami, ktoré sa vyznajú a sú veľmi šikovné.

V čom práca v IT sektore vyhovuje tebe konkrétne? Aké benefity ti ponúka tento sektor?

Vyhovujú mi najmä tie nekonečné možnosti stále sa niečo nové učiť. A to nielen v oblasti nových prístupov k spracovaniu a analýze dát či využívaniu nových technológií, ale aj v oblasti fungovania daného prostredia a ľudí, pre ktorých je riešenie určené. Tiež je veľmi motivačné aj to, koľko zásadných problémov v ľudskej spoločnosti je nevyriešených, a že k riešeniu priam každého z nich vedia prispieť informačné technológie.

Čo by si odkázala dievčatám či ženám, ktoré uvažujú o štúdiu a práci v IT, no stále pochybujú?

Štúdium a práca v IT vie dievčatám a ženám neustále otvárať nové úrovne poznania a nové možnosti sebarealizácie, ktoré si možno momentálne ani nedokážu predstaviť. Kvalitné inžinierske alebo matematické vzdelanie zároveň človeka naučí riešiť problémy a pozerať sa na ne systematicky. Tým pádom sa v kariére ani živote nikdy nestratí a vždy sa má kam posunúť. Tiež v tomto odvetví pracuje mnoho skvelých a inšpiratívnych ľudí, s ktorými je veľa zábavy – určite to teda nie je len o introvertných geekoch za počítačovou obrazovkou, ak majú náhodou niektoré dievčatá práve túto predstavu a obavu ☺.