Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Barbara pochádza v malého mesta na východe Slovenska, ale vďaka IT precestovala svet. Vyštudovala Global Business Management na Univerzite v Augsburgu a MIB na Queen`s University v Kanade, venovala sa robotike a umelej inteligencii. Dnes pracuje vo firme Takeda v Bratislave na user-friendly aplikáciách, ktoré zlepšujú efektivitu a dostupnosť liekov. Aj na Slovensku vieme totiž robiť svetové IT.

Spomínaš si ešte, čo Ťa priviedlo k IT? Mala si v tom jasno od malička?

Pôvodne som sa chcela stať tlmočníčkou. Bavili ma cudzie jazyky a chcela som spoznávať nové kultúry, nových ľudí, cestovať – aj keď táto predstava má ďaleko od skutočnej práce tlmočníka. S odstupom času si ale hovorím, že „našťastie“ ma na štúdium tlmočníctva nepriali. Pri výbere zamerania by sme sa mali pozerať nie na dnešný pracovný trh, ale uvažovať dopredu – štúdium trvá roky. Mnoho pozícií, ktoré ešte pred pár rokmi boli lukratívne, sa kvôli zmenám v spoločnosti a vývoju moderných technológií nadobro stráca.

Moja cesta do IT sa mi otvárala postupne. V rámci štúdia som pracovala ako výskumná asistentka na Fakulte informačných systémov, kde som robila vlastný výskum, začala som programovať a venovať sa e-commerce. Finálne rozhodnutie som spravila po exkurzii do jednej automobilky. Kvôli výskumu, na ktorom som pracovala, som bola pozvaná na zákulisnú prehliadku fabriky, od lisovania plechov až po hotové auto. Vidieť stovky obrovských robotov v akcii a najmodernejšie technológie pracujúce s úžasnou presnosťou ma skutočne ohromil. Do jedného mesiaca som sa už uchádzala o svoje prvé miesto – v robotike.

Bol pri Tvojich začiatkoch v IT niekto, kto Ťa inšpiroval, kto bol Tvojím vzorom?
V prvom rade ma inšpirovala mamina, ktorá ma naučila nebáť sa byť v niečom dobrá. My ženy vieme, že sme silné a že dokážeme veľké veci, ale niekedy si neveríme a chceme ľahšie zapadnúť. Postupne som si aj ja vďaka podpore kolegýň a priateliek v IT uvedomila, že mám na to dosiahnuť čokoľvek si zaumienim.

Prečo práve Digital Experience?
Digital Experience je pomerne nová téma, aj keď je tu s nami na každom kroku interakcie s digitálnymi produktmi. Ak si predstavíme napríklad kuriéra, ktorý dodáva lieky, farmaceuta, ktorý ich objednáva pre nemocnicu, a zamestnanca, ktorý prijíma objednávku – každá z interakcií je iná. Navyše, každý používateľ má inú digitálnu zručnosť, znalosti a aj svoje vlastné problémy. Našou prácou je navrhnúť aplikáciu tak, aby sa používatelia nemuseli učiť pracovať s ňou, ale aby mohli čo najlepšie využiť svoj čas. Vďaka lepšej digital experience sa môže kuriér venovať bezpečnej preprave a farmaceut zasa pacientovi a konzultácii s lekárom. Zároveň, keďže sa venujeme zdraviu, je veľmi dôležité, aby aplikácia spĺňala legálne i kvalitatívne požiadavky, a aby bola bezpečná.

Ako vyzerá Tvoj bežný pracovný deň?
Nikdy nezačína pred deviatou. Veľa času trávim na meetingoch a calloch, keďže som zodpovedná za rozhodnutia v rámci programu, musím byť prítomná pri riešení problémov a zároveň sa snažím udržiavať dobré vzťahy so zákazníkmi. Často prezentujem zákazníkom naše produkty, predstavujem náš program a dokonca píšem články o našich produktoch. Rada pracujem s ľuďmi a pomáham im porozumieť, ako môžu naše technológie zlepšiť práve ich prácu.

Keď mám voľnejší deň, uprednostňujem prácu v kancelárii. Využijem čas na obed či kávu s kolegami a tvorbu nových nápadov. Keď mám veľa online stretnutí, zostávam radšej na home office a telefonujem v papučiach a teplákoch.

Na ktorý Tvoj úspech si najviac pyšná?

Za najväčší úspech považujem udelenie titulu Keyplayer – Kľúčový hráč roka 2021. Toto ocenenie je udeľované na základe peer nominácie ľuďom, ktorí pracujú férovo, konštruktívne a sú dôležitým prínosom pre firmu. V IT som si uvedomila, aké dôležité je byť súčasťou tímu a aký skvelý pocit má človek, keď môže prispieť tým, v čom je dobrý, k spoločnému cieľu. O to viac si vážim takéto ocenenie práve od kolegov.

Musela si alebo musíš ako žena v IT čeliť nejakým ťažkostiam či predsudkom? Máš nejaký recept na ich prekonávanie?
IT našťastie združuje ľudí, ktorí sú moderní, inteligentní a zvyknutí pracovať v tíme – znie to jednoducho, ale niekedy stačí tak málo, aby sme vedeli spolupracovať slušne a so vzájomným rešpektom. V IT sa meriame podľa kvality práce, takže každý môže ukázať, čo dokáže a očakávať rovnocennosť. Ak sa obávaš diskriminácie, skutočne odporúčam technické smery, kde za seba hovoria výsledky a nie príslušnosť v „pánskom klube“.

Keďže sa dlhšie pohybujem na vedúcich pozíciách, či už vo vedení projektov alebo vlastného tímu, stretla som sa aj s ľuďmi, ktorí nie sú zvyknutí mať za šéfku ženu, najmä mladšiu. V tom prípade je najdôležitejšie budovať hneď od začiatku dôveru. Ukázať skúsenosti, robiť pevné a transparentné rozhodnutia a najmä podporovať svoj tím v každom smere.

V čom práca v IT sektore vyhovuje Tebe konkrétne? Aké benefity Ti ponúka tento sektor?
Najväčším benefitom je flexibilita. Máme pohyblivý pracovný čas a možnosť prepínať medzi prácou v kancelárii a z domu, čo umožňuje skĺbiť prácu s koníčkami aj rodinou.

V IT sa môžeš celý život učiť a zmeniť zameranie kedykoľvek, keď chceš vyskúšať niečo nové. Nudí ma stereotyp a preto mi vyhovuje, že náš program vytvára rôzne aplikácie, takže vždy pracujeme na rozlúsknutí nového problému a spolupracujeme s inými ľuďmi, vďaka čomu neustále rastieme. Každé ukončenie projektu je potom malou oslavou.

Samozrejme, spomeniem aj platové ohodnotenie, ktoré je veľmi dobré v porovnaní s inými profesiami. Firmy sa snažia udržať si kvalitných ľudí a ponúkajú eventy a benefity na pracovisku ako sú masáže, jedlo, videohry či dovolenku navyše.

Čím je podľa Teba dôležitá účasť ženy v IT tímoch?

Dnes už vieme, že diverzifikované tímy pracujú lepšie – majú viac nápadov a viac konštruktívnych riešení vďaka tomu, že každý má iný pohľad a iné skúsenosti. Nie nadarmo sa hovorí „Čím viac hláv, tým viac rozumu“.

V IT je žien stále viac a je dôležité, aby sme si navzájom pomáhali, radili si a mentorovali sa. Navyše máme šarm a empatiu, ktorá do biznisu prináša pochopenie, dobrú spoluprácu a riešenie konfliktov. Nehovoriac o našom povestnom multitaskingu.

Čo by sme podľa Teba mali robiť, aby dievčatá nestrácali záujem o IT?

Som rada, že existujú programy ako Aj Ty v IT ukazujúce skutočné ženy, ktoré môžu inšpirovať budúce líderky v IT. Je dôležité dať budúcim programátorkám a manažérkam zdravú sebadôveru a informácie.

Rovnako by som túto osvetu posunula aj rodičom a učiteľom, aby vedeli, že IT nie je nič strašidelné a technika nie je len pre chlapcov.

Čo by si odkázala dievčatám či ženám, ktoré uvažujú o štúdiu a práci v IT, no stále pochybujú?

Poď do toho! Určite to zvládneš a my Ti pomôžeme.