Čím ste chceli byť, na základnej či strednej škole? Napadlo Vám, že sa v dospelosti budete venovať IT?
Ani vo sne by mi nenapadlo, že sa niekedy v živote budem venovať IT. Ja sa dokonca nepovažujem ani za veľmi technického človeka. Ale jak sa hovorí, kde sa chce, tam sa dá. Som ten typ, ktorý sa učí „learning by testing“, otázkami a odpoveďami, čiže u nás v office ticho nie je.
A čím som chcela byť? Učiteľkou, myslím, že pre dievča nič nezvyčajné, skôr naopak. Pamätám si, že som niekoľkokrát dostala učiteľský zápisník, deti boli plyšové hračky a najradšej som rozdávala päťky. Chvalabohu, že som od tejto profesie upustila.
Aká bola Vaša cesta do sveta IT? Študovali ste IT alebo Vás k technológiám priviedol život?
Z predošlej odpovede je jasné, že do IT sveta ma priviedol život. Po škole (študovala som slovenčinu a literatúru) som začala pracovať vo full-servisovej agentúre ako Office Manager. Súčasťou mojej práce bolo napĺňať webstránky, postavené na našom vlastnom CMS (Content Management System), obsahom. Tým to celé začalo. Po pol roku som začala testovať frontend a po cca roku aj backend. Počas ďalšieho roka aj rôzne interné systémy pre companies ako napríklad Curaprox. Každý jeden projekt som vnímala ako svoje dieťa, avšak len v dočasnej starostlivosti (projekt prišiel a odišiel). Po čase som vedela, že by som chcela pracovať vo firme, ktorá vyvíja svoj vlastný produkt. A tiež som potrebovala zmenu a vlastné dieťa. A tak som sa dostala do Slido.
Ako Vás vo Vašom rozhodnutí ísť študovať IT alebo v IT pôsobiť podporovala/odrádzala rodina a okolie?
Od malička som samostatná jednotka (tuším aj túto prezývku som si vymyslela sama). Rodičia sa so mnou nikdy neučili ani nikdy nehrali, lebo som to nepotrebovala. Nedávno som sa pýtala kolegu, prečo sa ma nikdy neopýta nič osobné alebo niečo, čo ho zaujíma. Jeho odpoveď bola „lebo viem, že mi povieš všetko, čo chceš sama od seba.“ A mal teda veľkú pravdu. Chcem tým povedať, že som sa nikdy s rodinou a okolím neradila o tom, čo chcem a mám robiť. Iba som im vyložila karty na stôl a urobila si po svojom. A zatiaľ mi to našťastie vždy vyšlo. Každopádne ma vždy vo všetkom podporovali a tešili sa z každého malého kroku pre ľudstvo no veľkého pre mňa. Ak sa s niekým radím, tak je to moja mamka a teta, najväčšie životné opory a kolegovia, lebo vedia, o čo ide.
Povedzte nám niečo o Vašej práci, čomu sa venujete?
U nás v Slido sa venujem testovaniu integrácií. Máme napríklad integráciu so Slackom a najnovšie pracujeme na integrácii s Google Slides. Vlastne práve cez Google Slides som sa dostala do Integration teamu. Okrem toho my, ako QA, pomáhame nášmu customer care tímu, ktorý denno-denne rieši nielen otázky, ale aj rôzne technické problémy našich klientov. Klobúk dole pred nimi! Keďže nie som v Slido ešte ani rok, tak sa stále oťukávam. Mám však rôzne plány do budúcna, hlavne čo sa týka komunikácie medzi produktom a success tímom.
Niečo o spoločnosti, v ktorej pracujete.
Slido je webová aplikácia, ktorá pomáha zlepšovať interakciu medzi spíkrami a publikom na konferenciách, eventoch a interných meetingoch. Chytiť do rúk mikrofón a opýtať sa spíkra otázku nie je veru pre každého. Navyše to v rámci Q&A zaberá pomerne dosť veľa času. Slido je easy way to ask questions.
V čom Vám práca v IT sektore vyhovuje? Resp. aké výhody tento sektor ponúka, špeciálne Vám?
Každý deň sa naučím niečo nové. Každý deň musím zapájať všetky mozgové závity. Každý deň mám príležitosť robiť so skvelými ľuďmi, ktorých baví robiť to, čo robia a je to cítiť.
Okrem toho je výhodou, že môžem robiť teoreticky odkiaľkoľvek. Na tieto otázky odpovedám napríklad z Bali, kde máme jeden z tímov. Pre QA je to pomerne náročné, ak je niekto z nás „remote“ v inej časovej zóne, ale pre toho jedného človeka je to neuveriteľná skúsenosť a obohatenie. Navyše, ja som veľmi spoločenský človek, a preto som rada, že mám príležitosť spoznať ľudí z regiónov. A nielen po pracovnej stránke. Ak niekoho poznáš osobne, robí sa ti s ním oveľa lepšie.
Objaví sa v kolektíve, v ktorom pracujete aj nejaká kvetinka alebo je to prevažne mužský kolektív?
Ja neznášam stereotypy, a nielen preto, že s varením nie som zrovna kamarát, jak sa hovorí. Ale je pravda, že IT svet stále patrí a podľa mňa ešte dlho aj bude patriť mužom. Ale práve to dáva nám „IT ženám“ príležitosť vyniknúť. Potom je už na každej z nás, ako to využije. A myslím, že žiadnej žene nevadí robiť medzi chlapmi, práve naopak.