Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Alica sa pre kariéru v IT rozhodla už počas strednej školy. Následne vyštudovala informatiku na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach a už počas posledného semestra trávila väčšinu času v Prahe, kde odvtedy žije a pracuje. V súčasnosti pôsobí ako .NET Developer v spoločnosti Panaxeo.

Spomínaš si ešte, čo ťa priviedlo k IT? Mala si v tom jasno od malička?

Od malička ma zaujímalo v podstate všetko. Mojou obľúbenou činnosťou bolo čítanie náučných kníh a encyklopédií, hlavne o prírodných vedách. Počítač ma zaujímal tiež – skúmala som, aké funkcie má a čo všetko dokáže. V škole ma najviac bavila matematika, lebo tam stačilo veci pochopiť a nemusela som sa nič učiť naspamäť.

Na gymnáziu som mala učiteľku matematiky, ktorá nám stále hovorila, že matematika je dôležitá a že máme ísť študovať technické odbory a špeciálne IT, pretože sú v nich dobré príležitosti. Tak som si povedala, prečo nie? Matematika ma baví, informatika tiež, príležitostí je veľa, platy sú dobré – jednoducho ideálna kombinácia. Bavili by ma určite aj iné odbory, ale IT bola pre mňa najlepšia kombinácia toho, čo ma baví, a zároveň dobrej perspektívy do budúcnosti.

Musela si alebo musíš ako žena v IT čeliť nejakým ťažkostiam či predsudkom? Máš nejaký recept na ich prekonávanie?

Ak hovoríme o predsudkoch zo strany mužov v IT, tak nemusela a nemusím. Možno je to aj o šťastí, ale myslím si, že predsudky si ženy mnohokrát vytvárajú sami vo svojej hlave. Raz som povedala lekárke, že pracujem v IT, a ona mi vyjadrovala obdiv a hovorila o tom, ako nerozumie počítačom. Ale veď ona prešla ešte náročnejším štúdiom a jej práca má priamy dosah na životy ľudí, to ja obdivujem ju!

Okrem toho som si vo svojom okolí všimla, že ženy sú na seba často prísnejšie a majú menej sebavedomia než muži, i keď ich schopnosti sú porovnateľné. Pamätám si moment, ešte počas štúdia, keď som pred spolužiakom fňukala, že aj keď som dobrá študentka, tak vlastne ani neviem, čo robím, a že určite nebudem použiteľná v praxi. On už vtedy pracoval a vysvetľoval mi, že kopec ľudí, čo pracuje v IT, vlastne poriadne nevie, čo robí.  Ja som mu to vtedy neverila, ale potom som prišla do praxe a zažila veľa situácií, kde sa niekto ukázal ako nie úplne kompetentný pre danú úlohu alebo rolu.

Asi by som to zhrnula tak, že IT sektor sa nerovná sektor géniov, takže ani ženy nemusia byť dokonalé, aby do toho mohli ísť.

Na ktorý svoj úspech si najviac pyšná?

Na zmenu v mojom myslení – a to súvisí aj s odpoveďou na predchádzajúcu otázku.

Uvedomujem si, že mám svoju hodnotu, ktorú firme môžem ponúknuť. Nie som najlepší programátor na svete, ale viem dobre riešiť problémy. Viem sa postaviť k problému, rozanalyzovať ho, zistiť a vykomunikovať, čo treba – a samozrejme prísť s výsledkom.

Keď idem na pohovor, tak tam nejdem len s dúfaním, že im budem dosť dobrá, ale s tým, že im mám čo ponúknuť. Ak to neocenia, tak škoda pre nich – a dobre pre mňa, lebo v takom prostredí by som sa ani ja necítila dobre.

A ešte som pyšná na to, že mám vlastný podcast!

V čom práca v IT sektore vyhovuje tebe konkrétne? Aké benefity ti ponúka tento sektor?

Neviem, či existuje iný sektor, ktorý by ponúkal toľko benefitov. To, čo inde považujú za luxus, je v IT pomaly samozrejmosťou, a firmy musia ponúkať ešte niečo navyše, aby si získali zamestnancov.

Mne osobne to vyhovuje asi vo všetkom. Robím prácu, ktorá ma zaujíma, baví a môžem pri nej využívať svoje silné stránky. Sama sa rozhodujem, odkiaľ ju robím (toto nie je samozrejmosť, ale moja firma to umožňuje). Trávim čas aj komunikáciou s ľuďmi, aj premyšľaním a písaním kódu. A za to všetko dostávam plat, na ktorý by som sa v inom odbore musela nadrieť oveľa viac, alebo by som ho ani nemala šancu dostať.

Čím je podľa teba dôležitá účasť ženy v IT tímoch?

Tým istým, ako je dôležitá účasť všetkých ďalších členov tímu. Každý člen prináša svoje schopnosti a znalosti a tím sa tak posúva k riešeniu problému. Väčšia diverzita v tíme prináša viac nápadov a zahrnúť všetky pohlavia je jeden zo spôsobov, ako ju zvýšiť.

Priznám sa, že sa mi nepáči, keď sa na túto otázku odpovedá v štýle, že “my ženy vnímame veci inak, máme lepšiu emočnú inteligenciu, môžeme lepšie pochopiť užívateľa” a pod., pretože si tým len samy na seba pletieme ďalší bič. Veľmi ľahko sa z toho môže stať ďalšie očakávanie, ktoré budeme musieť naplniť, aby sme boli dosť dobré. Prečo by sme mali nutne ako ženy prinášať niečo navyše oproti mužom, ak ide o tú istú pozíciu? Môžeme priniesť to isté, čo muži, a to stačí – všetko ostatné je bonus.

Čo by sme podľa teba mali robiť, aby dievčatá nestrácali záujem o IT?

Páči sa mi formulácia tejto otázky, pretože predpokladá, že dievčatá ten záujem majú a len ho strácajú. S týmto plne súhlasím.

Sú ľudia, ktorí sa v IT nikdy nepohybovali a hovoria dievčatám (žiačkam, dcéram), že IT nie je pre ženy, prípadne, že budú musieť byť oveľa lepšie než chlapci, aby sa presadili. Je to však len mýtus. Asi ťažko ovplyvníme rodičov, ale môžeme ovplyvňovať učiteľov, aby žiačky od IT v prvom rade neodrádzali a ešte lepšie, aby ich v záujme podporovali.

Čo by si odkázala dievčatám či ženám, ktoré uvažujú o štúdiu a práci v IT, no stále pochybujú?

Aby sa ešte raz zamysleli, prečo vlastne pochybujú a ktorých konkrétnych aspektov sa boja. Nie je to len prezlečený niektorý z mýtov, ktoré som popisovala vyššie?

Prípadne, nie sú to pochybnosti, ktoré sú prítomné aj v iných odboroch? Krok do neznáma je vždy ťažký, či už je to IT alebo iný odbor. Ak je to tento prípad, tak by som odporúčala pozrieť sa na všetky benefity, ktoré môžu v IT získať a ktoré by inde nezískali.

Potom ostáva už len posledná otázka: Čo najhoršie sa môže stať, ak to skúsim a náhodou to nevyjde? Naozaj si nemôžem dovoliť skúsiť to?