Vyhľadať
Close this search box.
blog-physics (1)

Čo hovorí čerstvá prváčka na matiku na FIIT‐ke?

Pred nástupom do prvého ročníka mnohým z nás neraz ušla slzička potu pri myšlienke na vysokoškolskú, ale hlavne tú FIIT­kársku matiku. „Idem predsa na FIIT-ku, to nebude med lízať, určite ma to prefacká hneď v prvom týždni!” Aj takéto myšlienky som mala. Ja osobne matiku zbožňujem, ale bála som sa, že moja vášeň pre ňu nebude stačiť a postupne sa vytratí. Prázdniny sa pominuli a prišiel ten deň, keď som nastúpila prvýkrát do školy. Tak sa skúsme pozrieť na to, ako som prežila ja svoj prvý semester na škole spolu aj s matikou.

Ako som v škole začala?

Ako prváci sme začínali o týždeň skôr, ako začínal oficiálne semester. Mali sme takzvaný úvod do štúdia, kde sme mali dokopy 20 hodín matiky, ktorú sme si opakovali iba zo strednej. Žiadna hrôza, úplne jednoduché opakovaníčko, čo ma iba tak naštartovalo naspäť na školský systém po tých 4 mesiacoch prázdnin.

Diskrétne vtípky

Dobre, úvod za mnou, oficiálne štartuje semester. Pozriem rozvrh a tam dva druhy matiky:

  • algebra a diskrétna matematika,
  • matematická analýza.

Hm, algebra a diskrétna matika? Čo si tam budeme šuškať z uška do uška? No uvidíme. Tak teda prvá prednáška z algebry a začali sme brať matice. Super! O tom som už počula, to ma potešilo, jediné sklamanie – žiadne šuškanie neprišlo. ☺ Ako tak semester išiel a algebra tiež, tak som zistila, že to už asi v živote neuvidím. 🙂 Jediné, čo malo pre mňa za celý semester z algebry zmysel, boli tie matice hneď na začiatku a potom kombinatorika.

Tak teraz sa asi pýtate, čo tá analýza?

Analýza bola zase naopak z môjho pohľadu úplne perfektná! Ja som mala vynikajúci základ zo strednej, pre mňa nové učivá boli iba 2 za celý semester, a to konvergentnosť / divergentnosť nekonečných radov (áno, je to podľa mňa rovnaká divnosť, ako to znie :D) a integrály a aj tie už som zo strednej poznala, len nie do takej hĺbky.

Polovicou úspechu je neflákať dochádzku

Aj napriek tejto skutočnosti, že som vlastne skoro všetko už poznala, som chodila na každú jednu prednášku. Aj keď si možno hovoríte, že načo, určite sa to oplatí aspoň kvôli nášmu perfektnému prednášajúcemu pánovi docentovi Markovi! Úžasný človek s neskutočným humorom. Na jeho prednáškach som sa dokázala perfektne zabaviť.

Koniec dobrý, všetko dobré

A tak teda prešiel celý semester, s ňou aj obe matiky a Dominička stále bez ujmy na zdraví pôsobí na škole. Skúšky už mám taktiež obe za sebou a obe som prešla na prvý pokus. Ako vidíte, ten strašiak menom matika vlastne vôbec nie je taký hrozný. Jediné, čo mi stačilo, bolo nič nepodceniť, chodiť poctivo na prednášky aj na cvičenia a rátať podľa potreby. Podľa potreby? No to je dovtedy, pokým som nemala pocit, že už mi to ide alebo pokým sa mi ešte chcelo. ☺

Tak dúfam, že som vás aspoň trošku upokojila a dodala vám odhodlanie pred prvým ročníkom alebo výberom školy. Držím palce a verím, že aj vy to zvládnete ľavou zadnou!

Dominika