Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Zuzka je jednou zo Sloveniek, ktoré úspešne pôsobia v zahraničí. Už ako malú ju lákali čísla a riešenie ťažkých úloh. Vyštudovala síce obchodný manažment na Univerzite Komenského a ekonómiu na Univerzite v San Franciscu, bola to však dátová analytika, pri ktorej nakoniec zakotvila. Svoje analytické a obchodné schopnosti zúročila ako dátová špecialistka vo viacerých spoločnostiach v USA. V roku 2016 nastúpila ako dátová vedkyňa do spoločnosti Facebook (dnes Meta), kde aktuálne zastáva pozíciu riaditeľky pre dátovú vedu a zákaznícku skúsenosť komunít a manažuje viac ako 30 členný tím.

Spomínaš si ešte, čo ťa priviedlo k IT? Mala si v tom jasno od malička?

Láska k dátam a číslam sa u mňa prejavovala už od malička, keď som bola najšťastnejšia práve pri riešení ťažkých problémov a hádaniek. Od 5. ročníka som sa zúčastňovala korešpondenčných seminárov ako Malynar, Matik a STROM, ktoré mi do života priniesli obrovské množstvo zábavy a úžasných priateľov naprieč celým Slovenskom. Po skončení strednej školy ma však zlákal obchodný manažment. V tom čase som sa chcela stať podnikateľkou. Počas štúdia na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského som však zistila, že vďaka môjmu analytickému a dátovo-orientovanému prístupu k riešeniu obchodných problémov, vynikám. Uvedomila som si, že toto je moja “super schopnosť”, ktorú by som chcela využívať vo svojej každodennej práci.

Prečo práve dátová veda?

Ako som už spomenula, túžila som po práci, kde by som mohla uplatniť svoju “super schopnosť”. Môžete to jednoducho definovať ako niečo, čo robíte radi, čo vám dáva energiu a v čom ste dobrí. Aj výskumy hovoria, že čím viac ľudia využívajú v zamestnaní svoje silné stránky, tým viac sú v práci angažovaní a zostávajú dlhšie pre danú spoločnosť pracovať. To, že môžem pracovať ako produktová analytička a dátová vedkyňa, a využívať pritom svoje schopnosti, považujem za veľké šťastie.

Rovnako je pre mňa veľmi dôležité, že pomáham robiť svet lepším miestom. Dátoví vedci pomáhajú vytvárať lepšie produkty, no a poslaním spoločnosti Meta je dať ľuďom možnosť budovať komunity a zbližovať tak svet. Skupiny na Facebooku sú jadrom poslania spoločnosti a mojou prácou tak priamo prispievam k budovaniu lepších komunitných produktov.

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

V mojom tíme využívame v práci kvantitatívne nástroje na hľadanie a definovanie nových príležitostí, stanovovanie cieľov a spoluprácu s partnermi z rôznych oblastí tak, aby bol dodržaný produktový plán. Skúmame, analyzujeme a agregujeme veľké súbory údajov, no a z nich následne získané výsledky pomocou intuitívnych vizualizácií sprostredkovávame širokému publiku. Navrhujeme tiež informatívne experimenty a spolupracujeme s inžiniermi na protokolovaní, monitorovaní stavu produktov a návrhu či analýze experimentov.

Ešte pred piatimi rokmi som všetko vyššie uvedené robila sama. Za posledných 5 rokov som však vybudovala tím vyše 30 dátových vedcov a vedkýň a momentálne trávim väčšinu pracovného času na stretnutiach, pričom ide o kombináciu stretnutí s ľuďmi z môjho tímu, recenzií produktov, strategických stretnutí, prehľadov metrík operácií, odčítania údajov medzi tímami či koučingových stretnutí.

V USA zvyčajne začíname pracovný deň okolo 9:00 a končíme okolo 17:00. Našťastie je väčšina našej spoločnosti na západnom pobreží, a tak nemávam stretnutia mimo tohto čaového pásma. E-maily a dokumenty, ktoré je potrebné preštudovať však často doháňam aj večer, keď sú už moje deti v posteli. Navyše, stredy sú v celej spoločnosti „dni bez stretnutí“, čo tiež umožňuje každému sústrediť sa na prácu.

Na ktorý svoj úspech si najviac pyšná?

Vzhľadom na rozsah činností spoločnosti Meta, je veľmi ťažké vybrať iba jeden. Avšak jedným z mojich najobľúbenejších projektov zostáva vedenie dátovej analytiky pri spustení reakcie Cítim s Vami pod príspevkami na Facebooku (Care) v apríli 2020. Keď na jar 2020 prišiel Covid, zrazu sa objímanie stalo niečím, čo všetci vo svete chceli urobiť, no nemohli. Pracovali sme naozaj rýchlo, aby sme vytvorili robustný testovací plán a rámec merania úspechu. Pri pohľade zvonku sa môže zdať, že pridanie takejto reakcie je jednoduchá vec, ale v skutočnosti je to mimoriadne zložité, pretože je navrhovaná pre miliardy ľudí. Projekt si vyžadoval spoluprácu naprieč oddeleniami, no aj vďaka zjednoteniu tímov jeho spustenie prebehlo hladko a reakciu Cítim s Vami používa mnoho ľudí denne aj dnes.

Musela si alebo musíš ako žena v IT čeliť nejakým ťažkostiam či predsudkom? Máš nejaký recept na ich prekonávanie?

Niekedy sa môže žena v technológiách cítiť osamelo. Počas kariéry som zažila mnoho manažérskych stretnutí, kde som bola jedinou ženou v miestnosti. Určite sa to rokmi zlepšuje, no stále nie sme tam, kde by sme mohli byť.

Mojím tajným receptom na úspech je mať okolo seba spojencov, najmä ženy, ktoré si navzájom pomáhajú rásť. Ako hovorí Sheryl Sandberg: „V pekle je špeciálne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.“ Existujúce rodové bariéry, ktorým ženy čelia, by mali viesť k vytváraniu spojenectiev a aktívnej podpore medzi ženami navzájom. Môžeme si byť navzájom mentorkami i podporovateľkami.

Tiež by som chcela zdôrazniť, že pre náš kariérny rast je dôležité mať okruh podporovateľov alebo podporovateliek. Skvelí mentori vám pomôžu premýšľať o problémoch na základe vlastných skúseností a robiť tak lepšie a informovanejšie rozhodnutia. Pomôžu vám tým zlepšiť váš výkon. Budú zastupovať vaše záujmy na miestach, kde vy nie ste. Odporučia vás na tie správne (často oveľa väčšie!) pracovné príležitosti, budú vás obhajovať a stavajúc na vášich výsledkoch a potenciále vám vďaka svojmu vplyvu otvoria množstvo nových dverí.

Osobne som získala veľmi veľa tým, že som mala v spoločnosti Meta veľa ženských, ale aj mužských sponzorov. Práve tí urýchlili moju kariéru a pomohli mi rásť. Keď sa napríklad niekde vyskytli nové príležitosti, o ktorých som ani nevedela (napríklad riadenie väčšieho tímu úplne nových produktov), odporučili ma. Stavili na mňa, pretože videli moju prácu a verili mi, že ich dokážem využiť, aj keď ja som si ešte neverila.

V čom práca v IT sektore vyhovuje tebe konkrétne? Aké benefity ti ponúka?

Milujem toto odvetvie, pretože je rýchle, moderné a môžem pracovať s množstvom šikovných ľudí. Moja vášeň pre IT vychádza aj zo skutočnosti, že nám technológie uľahčujú život. Páči sa mi aj flexibilita pracovnej doby a možnosť pracovať odkiaľkoľvek (napríklad počas covidu sme cestovali po Spojených štátoch a pracovali a s deťmi študovali na diaľku). Môžem mať úspešnú kariéru, viesť veľký tím a mať veľký vplyv, ale tiež môžem vziať svoje deti na futbalové tréningy alebo stretnutia u zubára.

Čo by sme podľa teba mali robiť, aby dievčatá nestrácali záujem o IT?

Mali by sme pokračovať v predstavovaní IT mladým dievčatám a povzbudzovať tie, ktorí majú oň záujem, aby nasledovali svoje sny. Musíme sa snažiť vytvárať také prostredie na stredných a vysokých školách, ktoré vyslovene pozýva dievčatá a ženy so záujmom študovať IT, aby ho mohli ďalej rozvíjať. Dôležité je aj mentorstvo, ktoré môže urobiť zázraky pri budovaní sebadôvery a jej premietnutí do budúcej kariéry. Prevažná väčšina úspešných žien, s ktorými som sa stretla, pripisuje práve účasť na nejakom mentorstve za dôležité pri dosiahnutí ich kariérnych cieľov a úspechu v IT.

Čo by si odkázala dievčatám či ženám, ktoré uvažujú o štúdiu a práci v IT, no stále pochybujú?

Ak to chcete vyskúšať, urobte to!

Čo by ste robili, keby ste sa nebáli?