Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Ako ste sa dostali do IT? Študovali ste IT alebo Vás k technológiám priviedol život?

Študovala som environmentalistiku a chémiu na Prírodovedeckej Fakulte Univerzity Komenského, avšak témou mojej diplomovej práce bolo dištančné vzdelávanie, dnes viac známe ako e-learning. Až po ukončení štúdia som začala pracovať v IBM a od spravovania dát som sa prepracovala ku kognitívnym technológiám.

Čomu sa v práci venujete?

Už tretí rok riadim oddelenie pre kognitívne technológie v IBM, kde sa zameriavame na agilný vývoj kognitívnych riešení pre iné IBM oddelenia na základe ich požiadaviek. To znamená, že naši kolegovia sú pre nás zároveň klienti. Potrebujeme rozumieť, na čom pracujú, aké dáta používajú a s akými problémami sa na dennej báze stretávajú, aby sme mohli navrhnúť, ako im technológie pomôžu tie najhorúcejšie problémy riešiť. A na základe návrhov riešení potom robíme vývoj a implementáciu. Do veľkej miery tomuto procesu predchádza experimentovanie s najnovšími IBM technológiami, ale aj s technológiami, ktoré sú dostupné na trhu. Je to jeden z aspektov mojej práce, ktorý je pre mňa veľmi atraktívny. Druhým je prezentovanie našich riešení na konferenciách v rôznych kútoch sveta a s tým spojené cestovanie a diskusie s našimi externými klientmi.

Sú nejaké veci, ktoré vás vedia v práci nahnevať?:)

Nejaké sa určite nájdu, tak to v živote chodí. Ale radšej moju energiu investujem do vecí, ktoré prinesú hodnotu.

Čo Vám na IT vyhovuje v jednej vete najviac?

Že je to nekonečný priestor na tvorenie nových vecí. A že funguje na logike

Stretli ste sa s predsudkami voči ženám v IT?

Zatiaľ nie. Naopak, skôr sa stretávam s pozitívnymi reakciami a ohlasmi. A nielen na Slovensku. Celosvetovo v IT sfére pracujú vo veľkej väčšine muži, čiže ženy v IT sú vítané.

Z pohľadu manažéra je dobré mať rôznorodý tím a som rada, že sa mi darí, aby v mojom tíme mali ženy vždy solídne zastúpenie, aj keď profil vývojárov kognitívnych aplikácii nie je na našom trhu bežný. Dávam priestor aj študentkám technických odborov – programátorkám, ktorých téma umelej inteligencie a strojové učenie fascinuje. V mojom tíme majú priestor naučiť sa pracovať s najnovšími technológiami, ktoré IBM v tejto sfére ponuka, ako je napr. Watson a Bluemix.

Čomu by ste sa venovali, ak by to nebolo práve IT?

Ak by som vyhrala milión, tak by som sa venovala cestovaniu, spoznávaniu nových kultúr a gastronómii. A ak nie? Tak architektúre a interiérovému dizajnu.