Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Zuzana začala svoju IT cestu po tom, čo ju neprijali na vybranú vysokú školu a dostala pracovnú ponuku z IT firmy. Vo firme si prešla viacerými pozíciami, najskôr pracovala na ekonomickom oddelení, potom riešila projektovú administratívu, až sa napokon dostala k aktuálnej pozícií projektovej manažérky.

Spomínaš si ešte, čo ťa priviedlo k IT? Mala si v tom jasno od malička?

Spomínam, aj keď to nebola jedna udalosť, ale skôr sled životných okolností. IT som neštudovala a ani som sa o tento smer nezaujímala, ak teda nepočítame hranie počítačových hier. Do IT sveta ma neskôr priviedla náhoda, keď ma neprijali na vybranú vysokú školu a dostala som ponuku z jednej IT firmy. Vtedy som si myslela, že to bude iba na rok, do nasledujúcich prijímačiek.   

Bol pri tvojich začiatkoch v IT niekto, kto ťa inšpiroval, kto bol tvojím vzorom? 

Mala som šťastie na trpezlivých ľudí, ktorí sa vedeli a najmä chceli so svojimi znalosťami podeliť. Preto nemám jeden, ale mnoho vzorov – nadšených IT špecialistov a zároveň skvelých ľudí. Práve títo kolegovia a kolegyne u nás vo firme mi umožňujú stále rásť a posúvať sa a sú mi stálou inšpiráciou.  

Prečo práve oblasť projektového manažmentu?

Od malička ma zaujímali skôr humanitné a spoločenské vedy, preto som uvažovala o štúdiu archeológie a histórie. V tom období však prišla ponuka z IT spoločnosti, ktorá ma zaujala natoľko, že som sa ju rozhodla prijať. A možno aj preto som napokon vyštudovala ekonomiku verejnej správy, manažment a priestorové plánovanie.

Vo firme som prešla viacerými pozíciami. Pracovala som na ekonomickom oddelení, stihla som dve materské dovolenky, riešila som projektovú administratívu, až som sa napokon dostala k aktuálnej pozícií. Ako projektová manažérka pracujem na rozsiahlom projekte pre zákazníka z verejnej správy, kde vediem dva projektové tímy a dennodenne sa učím niečo nové.

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Býva to dosť pestré. Niekedy je môj deň samý meeting – počnúc dennými standupmi, pravidelnými projektovými plánovaniami a prípravami na tieto stretnutia. Inokedy je to viac o intenzívnej komunikácii so zákazníkom na analytických, pripomienkovacích či akceptačných stretnutiach. Ak to zhrniem, každý deň pracujem najmä s ľuďmi, takže komunikujem, vysvetľujem, počúvam, zvažujem, radím a nechávam si poradiť.

Musela si alebo musíš ako žena v IT čeliť nejakým ťažkostiam či predsudkom? Máš nejaký recept na ich prekonávanie?

Nemôžem povedať, že som sa s predsudkami nestretla, ale nezažila som situáciu, kde by ma to, že som žena, akokoľvek limitovalo.  Nielen ženy, ale aj muži mnohokrát zažívajú nepríjemné situácie a áno, stereotypy sa objavujú niekde menej, niekde viac. Našťastie vďaka mojej povahe tieto situácie zvládam pomerne dobre a mnohokrát si ani neuvedomím, že sa v takej situácií nachádzam. 

V čom práca v IT sektore vyhovuje tebe konkrétne? Aké benefity ti ponúka tento sektor?

Dôvodov je viacero. IT je oblasť, kde sa stále niečo deje, rýchlo sa vyvíja a prichádzajú nové veci. Každý deň sa dá niečo nové naučiť. A samozrejme spomeniem aj časovú a priestorovú flexibilitu. Pracovať môžem kdekoľvek a kedykoľvek.

Čím je podľa teba dôležitá účasť ženy v IT tímoch?

Rozmanitosť je dôležitá všade, nielen v IT. Práve rozmanitosť v tímoch prináša odlišné pohľady na vec, zaručuje kreativitu a posúva veci vpred. Každý a každá z nás je individualita, ktorá má svoje silné stránky. A práve ich kumulovanie v rozmanitom kolektíve je predpokladom úspechu.

Čo by sme podľa teba mali robiť, aby dievčatá nestrácali záujem o IT?

Myslím si, že by všetci, nielen dievčatá, mali mať príležitosť vyskúšať čokoľvek. Mali by športovať, koncertovať, variť, programovať a zistiť, čo ich baví a kam budú smerovať. Pamätám si, že už na základnej škole bolo jasné, komu ide matematika, fyzika alebo kto má talent na šport. Tak ako podpora rodičov, tak aj podpora pedagógov je v tomto prípade kľúčová. 

Čo by si odkázala dievčatám či ženám, ktoré uvažujú o štúdiu a práci v IT, no stále pochybujú?

Chcem veriť tomu, že v dnešnej dobe už dievčatá nepochybujú. Keď ich práca v IT sfére priťahuje, jednoznačne to treba skúsiť, netreba sa báť. A navyše, rozhodnutie o kariérnom smerovaní nie je nemenný fakt.