Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Zuzka pracuje v IT už viac než 10 rokov. Za tento čas prešla rôznymi pozíciami v rozličných IT firmách a krajinách. Pred tromi rokmi spolu s dlhoročnými priateľmi a bývalými kolegami založila startup CherryPeak v Košiciach. Rada sa v živote posúva, pracuje na zaujímavých projektoch s inšpiratívnymi ľuďmi a prináša niečo hodnotné. Keby si mala opäť vybrať kariérnu cestu, IT by bolo opäť jej voľbou.

Spomínaš si ešte, čo ťa priviedlo k IT? Mala si v tom jasno odmalička?

Haha, nie. Mnohých ľudí do IT priviedli počítačové hry, ale ja som vedela hrať len Crash Bandicoot, aj to ma bavilo len polhodinu. Predstavovala som si prácu pre cool firmu ako manažérka s vlastnou kanceláriou. IT mi dávalo najväčší zmysel, keďže ma bavila matematika a informatika, hoci som doma nikdy nič neprogramovala.

Bol pri tvojich začiatkoch v IT niekto, kto ťa inšpiroval, kto bol tvojím vzorom?

V IT pracuje veľa šikovných a múdrych ľudí, čo ma doteraz inšpiruje. Pamätám si však moju prvú stáž v Siemense v Nemecku, kde som pracovala na oddelení vyvíjajúcom softvér pre PET CT. Môj šéf bol odborníkom na tejto úrovni, čo ma veľmi motivovalo, a dodnes sme v kontakte. Odvtedy stretávam nových ľudí z celého sveta, ktorí majú drive a vedomosti v rôznych oblastiach, čo je neustále veľmi osviežujúce a inšpirujúce. S týmto prístupom sa snažíme rozvíjať aj CherryPeak, aby ľudia mohli pracovať na cool projektoch a zároveň rásť.

Prečo sa venuješ práve tejto oblasti?

Okrem pôsobenia v CherryPeaku som stále aj SRE developerkou. Možno to neznie sexi, ale v skutočnosti je to veľmi cool. Skúsim vysvetliť prečo. SRE je ako byť mechanikom v boxovom tíme na pretekoch formuly jeden – stará sa o to, aby systémy fungovali hladko a boli pripravené na všetky výzvy. Táto práca mi umožňuje riešiť problémy a okamžite vidieť následky mojej práce, čo je veľmi uspokojujúce. Keď je „auto“ poškodené a SRE ho opäť spojazdní, celý tím Ferrari je vďačný.

Táto rola ma oveľa viac napĺňa, najmä v porovnaní s rolou release manažérky, kde som bola skôr prekážkou, ktorá bránila ľuďom vykonávať ich prácu. O tom som však napísala iný blog – https://www.cherrypeak.eu/blog/7eb55e0a-0d74-494b-9172-4989e379d974.

Pred tromi rokmi som so spolužiakmi a s kolegami založila CherryPeak, kde vyvíjame softvér pre klientov a tvoríme vlastné produkty. Jedným z našich produktov sú Meishi.cards, kde prepájame fyzické vizitky s AR hologramami, aby si užívatelia mohli vytvoriť prvý dojem aj pomocou nahrávky hologramu. Táto oblasť ma napĺňa, pretože mám možnosť rozvíjať svoje netechnické „JA“, realizovať svoje vlastné nápady, tvoriť niečo nové, zbierať skúsenosti so všetkým, čo vlastný biznis prináša, a budovať niečo zmysluplné a užitočné.

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Rada začínam deň dobrou kávou a z času na čas si užívam benefit práce na diaľku, aj keď väčšinu času som viac produktívna v officee s mojimi kolegami. V súčasnosti sú na každom rohu pekné kaviarne. Momentálne sa nachádzam v Južnej Afrike a takmer každá druhá kaviareň je plná freelancerov, ktorí pracujú popri vychutnávaní malého snacku. Niektoré kaviarne majú dokonca malé kabínky, kde ľudia môžu mať svoje mítingy.

Môj pracovný deň je veľmi aktívny, ale tak to mám rada. Páčia sa mi dni, keď mám dosť energie na to, aby som zvládla množstvo úloh. Občas by sa hodilo, keby mal deň viac hodín. Keďže moja práca vyžaduje veľa mentálneho sústredenia, šport je pre mňa najlepší spôsob, ako si oddýchnuť a prepnúť kontext. Hodina behu alebo bicyklovania aspoň trikrát do týždňa je pre mňa spôsob, ako uvoľniť nahromadený stres a energiu.


Na ktorý úspech si najviac pyšná?

Mám veľa úspechov, na ktoré som pyšná sama pre seba. 🙂 Niektoré z nich sú úplne maličké, ale všetci vieme, aké ťažké je niekedy dokončiť, čo si zaumienime. Čo sa týka pracovnej sféry, som určite hrdá na to, že som si najprv našla prácu v zahraničí a neskôr dokázala zmeniť rolu z developerky na release manažérku a potom som opäť začala odznova ako SRE. Najviac som však pyšná na náš CherryPeak a na to, že mám možnosť stále rozvíjať niečo v mojich rodných Košiciach a spolupracovať tam so šikovnými ľuďmi.

Musela si alebo musíš ako žena v IT čeliť nejakým ťažkostiam či predsudkom? Máš nejaký recept na ich prekonávanie?

Musím povedať, že možno som mala šťastie, ale nespomínam si na žiadnu negatívnu skúsenosť len preto, že som žena, a to za vyše desať rokov práce v IT vo viacerých firmách.

Práve naopak, myslím si, že pre ženy je to v IT oveľa jednoduchšie ako v iných oblastiach, napríklad v bankovníctve, politike či predaji. Verím, že je to oveľa väčšia fair play. V IT ľudí zaujíma najmä výsledok tvojej práce. Preto si myslím, že firmy vyžadujú veľa technických kôl na pohovoroch – zaujíma ich, aký prínos môžeš mať pre firmu. A ak ukážeš, že si šikovnejšia, kreatívnejšia, flexibilnejšia, nemyslím si, že pohlavie ich odradí. Nevravím, že to bolo jednoduché v začiatkoch, najmä vybudovanie si sebavedomia, ale nemyslím si, že to bolo ťažšie ako v iných oblastiach.

Čím je podľa teba dôležitá účasť ženy v IT tímoch?

Účasť žien v IT tímoch prináša rôznorodosť nápadov, názorov a perspektív, čo je podľa mňa v IT sektore nesmierne dôležité. Ale nejde len o ženy – je to aj o rôznorodosti kultúrnej, vekovej a celkového zloženia tímu. Pracujem v tíme, ktorý tvoria ľudia z rôznych krajín – od Brazílie, Uruguaja, Talianska až po Singapur. To, že sa na rovnaký problém alebo výzvu pozeráme rôznymi pohľadmi, nám umožňuje nájsť lepšie riešenia.

Aj v CherryPeaku napríklad podporujeme a dávame priestor ľuďom, ktorí v IT nikdy predtým nepracovali. Moja dobrá kamarátka pracovala ako účtovníčka a chcela začať pracovať ako manuálna testerka, ale nemala žiadne skúsenosti a nemohla si dovoliť kurzy. Vzali sme ju pod svoje krídla, a keďže v CherryPeaku vyvíjame systém na správu fakturácie, je tou správnou osobou, ktorá nám pomáha systém otestovať a poskytuje reálny pohľad na to, čo by mal systém obsahovať.

Čo by si odkázala dievčatám či ženám, ktoré uvažujú o štúdiu a práci v IT, no stále pochybujú?

IT je skvelý odbor, ktorý otvára dvere do sveta aj do života. Existujú povolania, ktoré sú obmedzujúce. Napríklad byť parfumérkou alebo venovať sa výskumu netopierov je veľmi zaujímavé, ale znamená to, že si svoju cestu zužuješ na obmedzený počet pracovných miest a krajín, kde sa tieto veci dajú robiť.

Byť v IT pre mňa znamená slobodu, flexibilitu a neobmedzený počet možností, či už ide o neustále zlepšovanie sa, alebo zmenu pozície. Nechceš byť developerka? Môžeš byť manažérka. Chceš byť developerka pracujúca pre Siemens a vyvíjať špičkové medicínske zariadenia? Môžeš. Prestanú ťa tieto projekty baviť a chceš pracovať na projekte pre filmový alebo herný priemysel? Môžeš!

Zároveň si myslím, že IT prináša stabilitu v oblasti pracovných príležitostí. Kdekoľvek budeš, prácu si nájdeš. Máš doma dieťa alebo chceš jednoducho pracovať menej? Každá druhá firma ponúka 50-, 60- alebo 70-percentný pracovný úväzok. Chceš mať zaujímavú prácu už počas štúdia? Firmy budú rady, že ťa môžu zamestnať, a ty získaš možnosť nadobudnúť reálne skúsenosti už veľmi skoro, možno dokonca dobehneš to, čo ti chýbalo počas štúdia na univerzite, a zároveň si dobre zarobíš. Proste win-win 🙂