Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Prezraď nám niečo o sebe! 

Pracujem už vyše 10 rokov v spoločnosti Accenture, v oblasti systémovej integrácie. Toho času som na materskej dovolenke s našim prvým bábom. Študovala som na Fakulte Managementu Univerzity Komenského, odbor Strategický management.

Porozprávaj nám, čo ťa priviedlo k IT?

K IT som sa dostala v podstate náhodou. V rámci  prípravy mojej diplomovej práce (téma: “Knowledgemanagement v poradenstve”) som oslovovala s dotazníkom consultingové spoločnosti pôsobiace na Slovensku. Zo spoločnosti Accenture som okrem vyplneného dotazníka dostala aj pozvánku na pohovor. Po úspešnom absolvovaní tzv. assessment centra mi ponúkli pozíciu analytika. O IT som v tom čase síce dokopy veľa nevedela, no povedala som si, že je to výzva, vyskúšam a uvidím. Vyskúšala som a“uvidela” som, že je to niečo pre mňa – práca v ktorej sa spája logika s kreativitou, náročná no zároveň aj pestrá a zaujímavá.

Aké máš plány do budúcnosti? 

Po desiatich rokoch kariéry v Accenture mám teraz pauzičku. Momentálne som totiž na materskej dovolenke so štvormesačným synčekom Filipkom. Je to krásne hoci miestami aj trošku náročné obdobie. Čas doma s malinkým si však užívam. Čo sa týka plánov do budúcnosti, najbližšou veľkou výzvou bude pre mňa návrat do práce a s tým súvisiace zladenie pracovných a rodičovských povinností. Keďže synček je zlatíčko a manžel je mojou veľkou oporou, verím, že to spoločne zvládneme k spokojnosti nás všetkých. Isto to bude náročné, no na príklade svojich kolegýň vidím, že sa to dá. 

Zmenila by si rozhodnutie pracovať v IT?

Nemenila by som. Zatiaľ som s prácou v IT veľmi spokojná. Pracujem na projektoch v oblasti systémovej integrácie. Je to zaujímavá práca v ktorej sa skĺbi logika s kreativitou a cibrí komunikačné zručnosti. Keďže neznášam rutinu, oceňujem pestrosť tohto typu práce. Každý projekt je totiž niečím iný (veľkosťou a zložením tímu, použitou technológiou, trvaním, klientským prostredím…) každý je výnimočný a s každým sa niečo nové naučím a posuniem sa dopredu.

Čo pre teba znamená IT?

IT je fascinujúci, dynamicky sa vyvíjajúci sektor, systémy ktoré navrhujeme a prinášame používateľom majú priamy dopad na kvalitu ich života, pomáhajú im robiť veci rýchlejšie, šikovnejšie, kvalitnejšie, spoľahlivejšie, či bezpečnejšie. Som rada že som jeho súčasťou.

Čo ťa napĺňa v tvojej práci?

Na práci na projektoch v oblasti systémovej integrácie sa mi páči hlavne jej pestrosť, tímovosť a to, že sa v nej pekne spája prísna logika systémov s kreativitou riešení. Výzvou je, že tento typ práce si vyžaduje flexibilitu a je náročný na udržanie si zdravej vyváženej “work-life balance”.

Ako si sa cítila vo svojej prvej IT práci? 

Na svojom prvom projekte (pobočková aplikácia veľkej slovenskej banky, hypotekárne procesy) som sa zo začiatku cítila stratene a mala som pred tým všetkým veľký rešpekt. No mala som šťastie na fantastických kolegov v tíme, pomohli mi rýchlo sa zorientovať a po krátkom čase som prišla tejto práci na chuť.

Ako sa vzdelávaš?

Vzdelávam sa priebežne, u môjho zamestnávateľa máme prepracované tréningové curriculum. Pravidelne si trénujeme hard skills aj soft skills, školíme sa aj v oblasti projektového riadenia.

Prezraď nám svoje úspechy, na čo si hrdá?

Za úspech považujem každý stihnutý deadline a každý fungujúci kvalitne otestovaný systém odovzdaný užívateľom.

Chcela by si, aby sa aj tvoje deti venovali IT?

Prečo nie? Ak si tento smer sami vyberú, budem len rada a budem ich v tom podporovať. Predpokladám, že význam a dosah IT sektora bude v budúcnosti ešte výraznejší ako dnes, isto bude ponúkať zaujímavé príležitosti uplatnenia.

Aké je podľa teba postavenie žien v IT na Slovensku?

Nemám až taký prehľad, aby som to dokázala objektívne zhodnotiť z pohľadu celého Slovenska. Za svojho zamestnávateľa však môžem potvrdiť, že postavenie žien je dobré. Je nás síce stále menej ako mužských kolegov, no to je asi jediný rozdiel ktorý pociťujem. Ku kolegyniam ženám sa pristupuje rovnako ako ku kolegom mužom, sú na nás kladené rovnaké nároky, zastávame tie isté role, máme rovnaké príležitosti kariérneho rastu a čelíme rovnakým výzvam.

Vrátane výzvy návratu do pracovného kolotoča po materskej dovolenke. Áno, aj niektorí moji mužskí kolegovia využili možnosť ostať so svojimi detičkami na materskej. Tento “princíp rovnosti” mi dáva zmysel a je mi sympatický. Tak v IT ako aj v hocijakej inej oblasti by nemalo rozhodovať to, či je niekto muž či žena ale to, kto je aký šikovný a schopný.

Ako vidíš ženy v IT v budúcnosti?

Dúfam a verím že nás bude stále viac.

Ako na teba reagovalo okolie, keď si začala pracovať v IT?

Poväčšine boli prekvapení že po absolvovaní štúdia managementu sa zamestnávam v IT sfére, nechápali a reagovali otázkou či viem kódovať. Bol vtedy asi taký stereotyp, že IT-čkár je chlap programátor, “kockatá hlava”.  IT však zďaleka nie je iba o programovaní a ponúka rôznorodé role a zaujímavé možnosti uplatnenia.

Dodnes však nemám rada otázku, “čo ty vlastne v tej práci robíš?”. Názov mojej pozície (Business and Integration Architecture Associate Manager) totiž takmer nikomu nič nehovorí a je to vždy na dlhšie vysvetľovanie. Najlepšie sa mi osvedčilo použiť nejaký konkrétny príklad systému, ktorý je na konci nášho pracovného snaženia a ktorého používatelom môže byť priamo či nepriamo ktokoľvek – každý predsa napr. posiela platby cez internet banking alebo dostáva faktúry za služby mobilného operátora…

Mali by sme viac viesť mladé dievčatá k IT?

Určite áno, je to pekná zaujímavá práca, ponúka široké možnosti uplatnenia a nevidím dôvod, prečo by mala byť doménou iba mužov. Dievčatá možno odrádza mylná predstava, že je to všetko “strašne technické” a komplikované, no vôbec tomu nie je tak. Technická stránka je len jeden z aspektov práce v IT a dá sa zvládnuť rovnako v pohode ako dievčatá v škole v pohode zvládajú povedzme písomky z matematiky. Práca v IT má aj kopu dalších aspektov ako je napr. komunikácia či fungovanie v tíme – a tu majú ženy častokrát viac čo ponúknuť ako muži: sme empatické, máme cit pre detail, vieme trefne a zrozumiteľne pomenovať a popísať problém, dokážeme robiť efektívne viacero vecí naraz, atď.

Si aktívna v práci, alebo v organizáciách vo veci žien v IT?

V Accenture spolupracujeme s neziskovou organizáciou Aj Ty v IT, ktorej cieľom je prilákať viacero dievčat a žien k práci v IT. Podporujem ich, fandím im a ich rôznorodé aktivity ako napr. rozličné kurzy, diskusie či workshopy odporúčam známym vo svojom okolí.

Ďakujeme za rozhovor