Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Čím ste chceli byť, na základnej či strednej škole? Napadlo Vás, že sa v dospelosti budete venovať IT? 🙂

Ani náhodou :), snívala som o práci módnej dizajnérky či architektky a ani vo sne by ma nenapadlo, že skončím ako „ITčkárka“.

Aká bola Vaša cesta do sveta IT? Študovali ste IT alebo Vás k technológiám priviedol život?

Počas strednej školy som mala veľmi dobrého učiteľa informatiky, ktorý ma motivoval podať si prihlášku na fakultu informatiky (FIIT STU). Vtedy som však ešte stále nad informatikou veľmi neuvažovala. Rozhodnutie prišlo až vo chvíli keď som mala v ruke list o prijatí a povedala som si, že možno práve to je cesta, nebudem mať problém sa uplatniť a zarobím si aj na svoje koníčky.

Ako Vás vo Vašom rozhodnutí ísť študovať IT alebo v IT pôsobiť podporovala/odrádzala rodina a okolie?

V podstate som všetkých šokovala ale podporili ma. Každému bolo jasné, že IT je jeden z najperspektívnejších odborov a ak to zvládnem, v živote sa nestratím.

Povedzte nám niečo o Vašej práci, čomu sa venujete?

IT ponúka obrovské množstvo smerov. Ja som skončila na pozícii IT konzultanta a venujem sa BPM (business process management). Začínala som programovaním v BPM low-code platformách, neskôr som sa dostala na pozíciu IT business analytika a aktuálne pracujem už viac ako dva roky na veľkom projekte pre jednu z najväčších svetových bánk ako lead business analytik. Cestujem a som v kontakte s klientom každý deň, zisťujem čo potrebuje, navrhujem, diskutujem, vysvetľujem a prekladám požiadavky do jazyka developerov, každý deň je iný, každý deň ja náročný, prináša nove výzvy ale táto práca ma baví.

Už počas vysokej školy som popri hodinách strávených programovaním snívala o práci kde budem ja hovoriť ostatným, čo majú naprogramovať. To sa mi nejakou zvláštnou náhodou aj splnilo 🙂 .

Niečo o spoločnosti, v ktorej pracujete.

Pracujem v spoločnosti PwC (PricewaterhouseCoopers), ktorá je súčasťou tzv. Big Four (4 najväčšie poradenské firmy na svete). Spoločnosť sa primárne zaoberá auditom no ja pracujem v Service delivery centre, kde vytvárame rôzne aplikácie najmä pre zahraničných klientov s orientáciou na low-code platformy a BPM.

V čom Vám práca v IT sektore vyhovuje? Resp. aké výhody tento sektor ponúka, špeciálne Vám?

Každý deň je iný, prináša nove výzvy a monotónnosť mi nehrozí. Baví ma premýšľať a hľadať nové riešenia. Okrem toho rada cestujem a vďaka mojej práci som bola niekoľko krát v Londýne, Mníchove, Gdansku či dokonca na Malorke 🙂 . V neposlednom rade nemusím riešiť financie a nebojím sa o svoju budúcnosť.

Objaví sa v kolektíve, v ktorom pracujete aj nejaká kvetinka 🙂 alebo je to prevažne mužský kolektív?

V našom kolektíve máme zopár kvetiniek :), ale samozrejme muži stále výrazne prevažujú. Myslím si, že sa tento nepomer začne už o pár rokov vyrovnávať.

Ako ŽENA na Vašej pozícií vo svete IT, stretli ste sa s nejakými predsudkami?

Nie, skôr naopak. Muži i ženy majú voči mne rešpekt a ako žena v IT pociťujem iba výhody.

Myslíte si, že by malo byť v IT viac žien?

Určite, ženy majú iný pohľad na vec a prinášajú do sveta IT iný vietor. Každý zamestnávateľ potvrdí, že žena v kolektíve je prínosom a že sú ženy v IT kolektívoch žiadané.