Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Prezraď nám niečo o sebe!

Pochádzam z okolia Trnavy, mám bakalára v odbore Hospodárska informatika na Ekonomickej univerzite v Bratislave a momentálne študujem na inžinierskom stupni automatizáciu na MTF STU v Trnave. Popri tom pracujem v spoločnosti Data View v Trnave ako programátorka. Podieľam sa na vývoji aplikácie Analyso, ktorá poskytuje Business Intelligence riešenia na spracovanie maloobchodných dát firiem, ktoré majú vďaka tejto aplikácii detailný prehľad o vývoji svojich ukazovateľov predaja. Programujem najmä v PHP, no využívam popri tom tiež JavaScript, CSS a SQL. Ovládam tiež základy z jazykov C, C++ a Java.

Porozprávaj nám, čo ťa priviedlo k IT?

Už na základnej škole mi celkom išla matematika a chodila som na rôzne súťaže. Nebola som však nikdy ten typ, čo rád sedí doma nad príkladmi. Preto hlavne v čase dospievania som na matematiku zanevrela a na strednej škole som s ňou nechcela mať nič spoločné. Neskôr som sa chcela venovať umeniu alebo jazykom. Až v maturitnom ročníku som sa začala zamýšľať viac reálne nad svojou budúcnosťou. Vzorom mi boli hlavne moji rodičia, ktorí sú obaja odborníci v oblasti, v ktorej pracujú. Uvedomila som si, že ma tiež láka stať sa odborníkom v nejakej oblasti a bola by škoda, ak by som svoj talent nevyužila. 

Ďalším impulzom bola moja učiteľka matematiky na gymnáziu, ktorá ma celé dva roky prehovárala, aby som si to s mojim smerovaním ešte rozmyslela a dala tej matematike ešte šancu. Celý čas som prehováraniu úspešne odolávala. S odstupom času by som sa jej za to však chcela poďakovať. 

Až týždeň pred odovzdávaním prihlášok na vysokú školu som sa rozhodla pre štúdium informatiky. Uvedomila som si, že umenie môže byť stále súčasťou môjho života ako moja záľuba. Mesiac som sa pripravovala na prijímačky z matematiky a doháňala som väčšinu stredoškolského učiva. Nakoniec som to zvládla a pravdupovediac ma to po čase veľmi chytilo. Ani raz za celé štúdium som svoje rozhodnutie neoľutovala.

Ktoré momenty v živote boli pre teba rozhodujúce? 

Po skončení prvého stupňa štúdia som si uvedomila, že čas, ktorý strávim dochádzaním do Bratislavy, by som mohla investovať lepšie. Práve v tom čase som dostala ponuku zo spoločnosti Data View v Trnave a to bolo rozhodujúce aj pre výber ďalšej školy. Škola mi dala základy a prehľad, no lákalo ma posunúť sa ďalej a naučiť sa, ako programovanie naozaj funguje v praxi. 

Aké máš plány do budúcnosti?

V budúcnosti by som sa určite chcela aj naďalej venovať IT. No keďže som vydatá, plánujem si časom založiť rodinu. Výhodu v IT vidím práve v možnosti homeofficu a pohyblivej pracovnej doby, čo je najmä pre ženy veľký benefit, ak chcú zvládať popri práci aj domácnosť a rodinu. Programovanie však vnímam z dlhodobého hľadiska ako psychicky náročné povolanie, keďže to nie je rutinná, ale naopak tvorivá a analytická činnosť. 

„Hlava musí neustále pracovať na 100% a niekedy mi po príchode z práce trvá dlhý čas, kým vypnem zo všetkých úloh a problémov, ktoré som v ten deň riešila. Preto neviem, či budem celý život schopná robiť programátorku, alebo zamierim časom k iným pozíciám v rámci IT.“

Čo pre teba znamená IT?

Pre mňa IT znamená zjednodušiť ľuďom život, zrýchliť prácu a komunikáciu, odbremeniť ich od vecí, ktoré za nich dokáže spraviť počítač. A to sa mi veľmi páči. Ja si napríklad aj zbierku rodinných receptov na varenie vediem v elektronickej podobe a zdieľam ich na cloude s mojou mamou a sestrou.