Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Ako ste sa dostali do IT? Študovali ste IT alebo Vás k technológiám priviedol život?

K technológiám ma viedli už od detstva. Môj otec je profesorom na Katedre informatiky, takže sme počítač, či iné moderné technológie mali doma medzi prvými. Môj brat sa tiež profesionálne venuje informačným technológiám. Mala som dobrý základ, čo sa týka IT zručností. Počas štúdia na gymnáziu ma lákalo niečo skúmať, bádať, byť prínosom pre spoločnosť tak som sa rozhodla pre štúdium genetiky na Univerzite Komenského v Bratislave. Vtedy som ešte nemala odvahu na štúdium Informatiky, či neskôr prácu v IT kvôli ťažkej fyzike a matematike. Pred ukončením štúdia som si hľadala prácu vo svojom odbore, ale žiaľ neúspešne. Na Slovensku sú veda a výskum veľmi slabo podporované, tak som si dala životopis na internet a popri mnohých ponukách sa mi ozvala práve IBM. Skúsila som to a neľutujem.

Čomu sa v práci venujete?

Momentálne pracujem na pozícií Business analytička pre interný fakturačný softvér. Moja náplň práce spočíva v zbieraní požiadaviek z rôznych globálnych tímov, ktoré chcú niečo zmeniť, pridať, či vylepšiť v našej aplikácií. Tieto požiadavky potom dávam na papier a prekladám do zrozumiteľnej reči resp. analýzy pre našich programátorov. Moja práca taktiež zahŕňa odhaľovanie programových chýb a návrh riešenia.

Sú nejaké veci, ktoré vás vedia v práci nahnevať?:)

Keď pre moju nepozornosť musím urobiť tú istú vec dvakrát.

Čo Vám na IT vyhovuje v jednej vete najviac?

Páči sa mi, že IT má svoju logiku, ktorá sa dá relatívne ľahko pochopiť alebo odvodiť. Výhodou je, že k riešeniu sa dá dopracovať v pomerne krátkom čase a to ma napĺňa, keď vidím svetlo na konci tunela. Naopak vo výskume by som strávila veľmi veľa času v laboratóriu a možno by som sa ani nedopracovala k žiadnemu výsledku. Navyše mi vyhovuje aj možnosť práce z domu, flexibilný pracovný čas a príjemné pracovné prostredie.

Stretli ste sa s predsudkami voči ženám v IT?

Zatiaľ som nemala takú skúsenosť. Skôr som zažila nadšenie, že vôbec nejaká žena konečne vstúpila do čisto mužského kolektívu. Ja mám s takým kolektívom len dobré skúsenosti.

Čomu by ste sa venovali, ak by to nebolo práve IT?

Pravdepodobne by som skončila ako vedec výskumného ústavu pracujúci na nejakom medzinárodnom projekte. Cestovala by som po odborných konferenciách a písala odborné články do vedeckých časopisov alebo učila ako odborný asistent na vysokej škole a zvyšovala svoju pedagogickú kvalifikáciu.