Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

K IT som sa dostala v 15 rokoch vďaka môjmu bratovi. Tvoril webové stránky a mne sa páčilo, že z grafiky vo Photoshope sa dá spraviť dynamická vec.

Čím mám byť? Ja chcem tvoriť IT.

Je pravdou, že pôvodne som chcela byť učiteľkou. Nebola som si však istá, aké predmety chcem učiť. Mojej rodine sa darí v IT oblasti. Kým brat programoval už počas strednej školy, strýko bol učiteľom informatiky a bratranec robil zase grafiku vo Photoshope. Na nich som videla, že v IT sa môžu ľudia uplatniť v rôznych smeroch. Začala som stránkou jakpsatweb.cz, kde som sa naučila vytvárať prvé HTML stránky, čo bolo fantastické. Cítila som, že toto je moja cesta.

Podpora nadovšetko

Ako stredoškoláčka som sa rozhodla ísť za informatikou z Banskej Bystrice do Bratislavy. Moja rodina ma od začiatku veľmi podporovala a spolu s priateľmi sú dodnes veľmi zlatí. Keď im rozprávam, ako sa mi v práci podarilo skrátiť kód, či vymyslieť lepší algoritmus, nevedia o čom je reč, ale usmejú sa a prikývnu.

IT ma veľmi milo prekvapilo

Prvý semester na vysokej škole nebol náročný na štúdium. Skôr som cítila zmenu formy učenia a tiež prostredia. Kopec zábavy som zažila najmä počas programovania so známym bratislavským IT Chuckom Norrisom (myslím, mnohí vedia, o kom hovorím) a úplne najviac sa mi páčil predmet Umelá Inteligencia. Zapojila som sa aj do študentského IT projektu v Brne. Kolektív bol dobrý a chalani boli milí:). Vždy sme si navzájom pomáhali. Ja som si odjakživa viac rozumela s chlapcami, čiže pre mňa to bolo ideálne školské prostredie.

Túžim, aby sme IT vedeli naplno využívať aj my dievčatá

Dnes žijem a pracujem v Prahe. Organizujem tu IT kurzy. Mňa osobne veľmi baví Django, ktorému sa aktívne venujem.

autor: Ľudmila Jančigová