Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Ako ste sa dostali do IT? Študovali ste IT alebo Vás k technológiám priviedol život?

Ako bakalára som študovala ekonomickú a finančnú matematiku na bratislavskom Matfyze, potom som pokračovala magisterským štúdiom matematiky a ekonómie na Kodanskej Univerzite v Dánsku. K technológiám ma to ťahalo od malička, s počítačom som si začala tykať pomerne skoro, stále som bádala a skúmala nové programy až som sa postupne stala rýchlou voľbou na akýkoľvek počítačový problém pre celú rodinu aj kamarátky, ktoré väčšinou “zachraňujem“ pred hrôzami nefunkčného internetu J

Neskôr, počas štúdia aplikovanej matematiky som sa dostala aj k programovaniu a v Kodani som popri škole pracovala ako projektová manažérka pre rôzne interné IT projekty. Vtedy som si naplno uvedomila, že ma IT veľmi baví a svoje pôvodné smerovanie (chcela som sa venovať štatistike) som prehodnotila.

Čomu sa v práci venujete?

Moja pozícia nesie meno Business Intelligence Specialist. Pomáham našim zákazníkom pochopiť ich dáta a získať informácie v nich skryté. Na to využívame rôzne analytické a matematické metódy, či modely. Moja práca zahŕňa aj tvorbu aplikácií a teda písanie skriptov v backende, či vytváranie prehľadných a jasných vizualizácií vo frontende. A to všetko ide samozrejme ruka v ruke s komunikáciou so zákazníkmi, plánovaním, či vytváraním dokumentácie k projektom.

Sú nejaké veci, ktoré vás vedia v práci nahnevať?:)

Jasné, ja som taký hnevko. Ale tak rýchlo ako sa nahnevám, tak sa aj odhnevám J Najčastejšie ma nahnevá, keď nefunguje technika a nevieme to rýchlo opraviť.

Čo Vám na IT vyhovuje v jednej vete najviac?

Rada spájam kreatívne, logické a analytické myslenie, ktoré si práve riešenia IT problémov často vyžadujú.

Stretli ste sa s predsudkami voči ženám v IT?

Nie, skôr mimo IT. Ľudia mimo IT majú skreslenú predstavu, že ženy predsa nemôžu byť v IT také dobré ako muži a často ich prekvapí, že žena vie programovať. Tí, čo sa však v brandži už pohybujú (aspoň tí, ktorých som stretla ja) však už vedia, že to nie je pravda.

Čomu by ste sa venovali, ak by to nebolo práve IT?

Matematike, tancu alebo pečeniu, nie nutne v tomto poradí 🙂