Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Petra momentálne pracuje v spoločnosti RPC, ktorá patrí do skupiny Raiffeisen Bank International, ako Business Continuity Manager v Security tíme. V apríli 2022 dostala a využila pracovnú ponuku, s ktorou ju RPC oslovilo, a po 5 rokoch opustila spoločnosť Lidl, kde sa v roku 2017 začala jej IT kariéra.

Spomínaš si ešte, čo Ťa priviedlo k IT? Mala si v tom jasno od malička?

Moja cesta do IT sa nezačala v detstve a dokonca som IT ani neštudovala. Teraz si však neviem predstaviť, že by som robila niečo iné. Vyštudovala som nemecký jazyk v odbornej komunikácii a keďže Trainee program v Lidli si vyžadoval uchádzača s nemčinou, bola som vhodný kandidát. Už na pohovore sme sa zhodli, že IT je oblasť, kde si ma spoločnosť vie predstaviť, a kde som si seba dokázala predstaviť aj ja sama. Nehovoríme tu však o žiadnom ,,hard core” IT (developmente, network konfiguráciách a podobne). IT má, našťastie, veľmi veľa iných oblastí, v ktorých sa dá uplatniť, a ktoré možno ani nie sú tak známe. Začala som teda ako trainee, ako čistý, nepopísaný človek, ktorého si spoločnosť vychová tak, ako potrebuje.

Bol pri Tvojich začiatkoch v IT niekto, kto Ťa inšpiroval, kto bol Tvojím vzorom?

Mojím vzorom bol a aj naďalej je môj bývalý nadriadený Miroslav Jaššo. Práve on mi dal šancu, podporu a možnosť vzdelávať sa v IT oblasti. Hoci už pracujem v inej spoločnosti, stále sme v kontakte. Aj naďalej ostáva pre mňa veľkou inšpiráciou, a to nielen vedomosťami, širokým prehľadom či profesionalitou, ale aj pozitívnym postojom ku každej nie úplne jednoduchej situácii. V IT sa totiž často niečo aj nepodarí, no vtedy je dôležité hlavne nestratiť pozitívny postoj, správne zareagovať na problém (alebo výzvu ako sme nazývali problémy my) a všetko náležite odkomunikovať.

Prečo si sa rozhodla práve pre oblasť Cyber Security, ktorej sa venuješ?

Cyber Security je oblasť s kontinuálnym rozvojom. Zažili sme pandémiu koronavírusu a vôbec nie je vylúčené, že v blízkej budúcnosti budeme čeliť pandémiám cyber vírusu. Žijeme v online dobe, mnoho operácií sa vykonáva online a dokážeme často z domu aj pracovať. Aj preto je táto oblasť tak široká a napredujúca a najbližších pár rokov sa nudiť určite nebudeme. Jedno ma však mrzí, a to, že Cyber security špecialistiek zatiaľ na konferenciách veľa nestretávam.

Ako vyzerá Tvoj bežný pracovný deň?

Pracovný deň začínam e-mailami. Počas dňa sa postupne zúčastňujem viacerých meetingov, riešim prípravy na audit, samotné audity a implementáciu nových projektov z hľadiska business kontinuity. Takisto pripravujem školenia k téme Cyber security a každý mesiac školím našich nových kolegov pri nástupnom dni. Samozrejme, počas dňa si rada užijem aj kávu s kolegami.

Na ktorý svoj úspech si najviac pyšná?

Pracovných úspechov a projektov menších či väčších je viac. Ja som ale v prvom rade pyšná na to, že robím prácu, ktorá ma napĺňa, hoci je v úplne v inom sektore, než som študovala. No keď človek chce, všetko sa dá.

Musela si alebo musíš ako žena v IT čeliť nejakým ťažkostiam či predsudkom? Máš nejaký recept na ich prekonávanie?

Predsudkom ani nie. Samozrejme, bolo zaujímavé sledovať, keď som čerstvo ako 25 ročná žena po škole prišla medzi skúsených IT odborníkov. Občas som dostávala zvláštne otázky a pohľady, z ktorých som si ale nič nerobila. V tom čase bolo mojou osobnou misiou skôr nasávať vedomosti, atmosféru, správanie a celú kultúru v IT svete. Nakoniec sa z nás však stal skvelý tím. Po troch rokoch práce som dostala na pozíciu vedúcej oddelenia IT Office, kde som mala na starosti témy interného developmentu, IT marketingu a komunikácie, IT procurement, controlling a moju srdcovú tému, ktorej sa venujem dodnes, cyber security.

V čom práca v IT sektore vyhovuje Tebe konkrétne? Aké benefity Ti ponúka tento sektor?

Musím povedať, že si prácu v IT užívam. Hoci je to prevažne mužský sektor, myslím si, že žena tu nie je len príjemným oživením, ale plnohodnotným článkom. Kolegovia si ma vážia, podporujú ma a naozaj sa tešia z mojej prítomnosti. Najviac mi však vyhovuje, ako si dokážeme úprimne a vecne povedať, čo sme pokazili, čo sa nám nepáči, bez výčitiek či zbytočného zazerania. Túto priamosť, úprimnosť a schopnosť akceptovania kritiky si v IT sektore veľmi vážim.

Čím je podľa Teba dôležitá účasť ženy v IT tímoch?

Jednoznačne iným pohľadom na vec, zmyslom pre detail a zároveň širokým prehľadom či chápaním súvislostí mimo IT. Často sme ako IT oddelenie potrebovali odkomunikovať informáciu na našich užívateľov a tú ženy vedia podať úplne inak, než muži. Myslím si, že na to, aby dievčatá mali alebo nestrácali záujem o IT, sú dôležité osobné stretnutia či priame interakcie, napríklad aj s úspešnými ženami, ktoré v IT pôsobia. Tie im tak vedia priamo odovzdať svoju skúsenosť.

Čo by si odkázala dievčatám či ženám, ktoré uvažujú o štúdiu a práci v IT, no stále pochybujú?

Už ďalej neuvažujte. Nemáte čo stratiť a tak ako v živote, aj v IT treba vyskúšať, čo sa dá. Ja som živý príklad toho, že sa v IT aj človek bez akýchkoľvek skúseností dokáže vypracovať. Hlavná je ochota učiť sa, byť otvorený možnostiam, chcieť sa zlepšovať a sám pre seba niečo dokázať.