Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Petra Závadská pochádza z Košíc, kde aj žije a pracuje. S IT svetom je v kontakte od škôlky a ako sama hovorí, je to láska na celý život. Vyštudovala informatiku na Technickej univerzite v Košiciach, popri štúdiu pracovala ako testerka mobilných aplikácií, pri ktorých aj ostala – ako programátorka. Jej hlavnou doménou je Android. Vo voľnom čase pozerá seriály, dokumenty a číta knihy (fantasy, horor, sci-fi,…). Po rokoch tiež znovuobjavila čaro prírody, kde má človek možnosť vypnúť.

Kedy si v sebe objavila záujem o informačné technológie? Ako si sa dostala do IT prostredia?

S počítačmi som sa dostala do kontaktu už v predškolskom veku. Keďže môj otec mal vždy k nim blízko, vždy sme mali aspoň jeden doma. Prvý kontakt bol samozrejme s hrami na starých počítačoch ZX Spectrum a MAŤO. Neskôr prišla 286-ka, 486-ka, Pentium 100… Takisto k internetu som mala prístup veľmi skoro, pamätám si ešte dlhé čakania, kým sa stránka načíta.

Niekedy koncom základnej školy som sa začala zaujímať, ako to vlastne funguje a ako si viem niečo sama vyrobiť. Najprv som si skúšala vytvárať hry v game creatore bez programovania, neskôr som skúšala vytvoriť webové stránky (vytvorila som si stránku o Pánovi prsteňov, ktorá bola svojho času dosť populárna). Na strednej som si vybrala nepovinný predmet o programovaní v Pascale, kde som sa naučila základné princípy programovania. V podstate už od začiatku strednej som neuvažovala nad inou kariérou ako v IT.

Vieš programovať? Ak áno, ktorý programovací jazyk ovládaš?

Moja špecializácia je momentálne Android development, kde používam Javu. Robila som ale aj aplikácie v React Native (pre Android aj iOS). Niekoľko rokov ma ale láka začať sa venovať viac aj webovým technológiám.

Kde a na akej pozícii pracuješ?

Momentálne som freelancer a som senior Android programátor pre jeden fínsky start-up.

Čo je pre teba najviac zaujímavé v IT oblasti? Čo ťa baví v tvojej práci?

IT je oblasť, ktorá zažíva už niekoľko rokov boom. Stále prichádzajú nové veci a zlepšenia už existujúcich. Najväčšou odmenou pre programátora je, keď ľudia vyžívajú produkt jeho práce a najmä, ak pracuje na projekte, ktorý ho baví.

Keďže IT je doména, kde sa treba stále učiť nové veci – ako sa najradšej učíš a udržiavaš krok s dobou?

K témam, ktoré ma zaujímajú odoberám newsletters, kde človek nájde novinky v danej oblasti. Najradšej mám samoštúdium a teda, že si veci skúšam sama. Na niektoré oblasti sú vhodné video tutoriály, na iné špecializované články. Výborným zdrojom pre Android je newsletter Android Weekly a všeobecným stránka medium.com. Filtrovať sa dá podľa tagov (medium.com/tag/android), stránka ponúka nielen návody, ale aj informácie o nových knižniciach a ako ich používať. Dobrým zhrnutím na tému ako sa naučiť programovať pre Android s jednotlivými návodmi je napríklad tento článok.

Čo máš najradšej na ľuďoch pracujúcich v IT?

V IT je väčšinou uvoľnenejšia atmosféra a menej škrobené vzťahy ako v iných odvetviach. Väčšinou si tykáme, dokonca aj s nadriadenými. Málokto sa snaží hrať na niekoho, kým nie je. Ľudia pracujúci v IT majú väčšinou podobné záujmy, čiže často si tam človek nájde veľmi dobrých kamarátov. Ja sa tiež väčšinou stretávam s ľuďmi, ktorých som stretla na vysokej alebo v práci.

Akých podujatí alebo aktivít pre ženy v IT si sa zúčastnila alebo sama organizuješ?

Keď som robila vo firme GlobalLogic, zúčastnila som sa akcie Girl’s day. Prezentovali sme dievčatám aj veľmi zaujímavý projekt, na ktorom sme v tom čase robili z oblasti medicíny. V Android tíme som bola jediná žena programátorka a zároveň team leaderka. Chalani zo všetkých okolitých tímov sa hneď zhŕkli okolo dievčat a začali im ukazovať časti projektu, pričom som takúto ochotu vôbec nečakala. Po tejto skúsenosti by žiadna nemala mať strach z prevažne mužského kolektívu :).

Máš vo svojom okolí alebo celkovo vo svete nejaký vzor “role model”, ženu alebo muža, ktorý ťa inšpiruje? Ak áno, v čom?

Priamo “role model” som nikdy nemala. Obdivujem však ľudí, ktorí sú vo svojej oblasti špička a pomáhajú ostatným programátorom, napríklad vytváraním knižníc. Za Android je takýmto človekom pre mňa Jake Wharton (momentálne pracuje priamo pre Google), ktorý vytvoril množstvo knižníc pre Android, bez ktorých si už ani neviem predstaviť Android programovanie (github.com/JakeWharton).

Čo by si ešte doplnila ohľadne témy „ženy v IT”?

Očakávala som, že v dnešnej dobe sa záujem o IT u žien podstatne zvýši. Technológie aj vedomosti sú jednoducho dostupné a IT ľudia už nie sú len ľudia skrytí v detskej izbe počas celého leta :D. Stigma s týmto zamestnaním stále však existuje, keďže niekto si ani nevie predstaviť, čo práca v IT obnáša. Myslím, že ak by sa toto rúško tajomstva viac odhalilo, ženy by sa začali o túto oblasť viac zaujímať.

Aké prekážky si musela/musíš prekonávať?

Žena programátorka to bohužiaľ často nemá ľahké. Predsudky tu stále sú, no ja to v podstate aj chápem. Podobné predsudky sú však aj voči čerstvým absolventom. Nikdy ma to ale nejak neodradilo. Ak žena dokáže svoje vedomosti a schopnosti, príjmu ju. Mne sa už pár kolegov ospravedlnilo za podceňovanie a predsudky