Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

V súčasnosti pracuje ako programová manažérka pre slovenskú firmu Goldmann systems a.s., ktorá dodáva IT riešenia hlavne v bankovníctve. Konkrétne venuje vývoju mobilnej banky.

Krátke predstavenie

V súčasnosti pracujem ako programový manažér pre slovenskú firmu Goldmann systems a.s., ktorá dodáva IT riešenia hlavne v bankovníctve. Môj program sa konkrétne venuje vývoju mobilnej banky.

V minulosti som pracovala ako Project management a Product delivery management Lead v spoločnosti Ferratum – Global IT Services s.r.o kde som líniovo viedla tímy projektových mažérov a product delivery manažérov. Ferratum group pôsobí v 25 krajinách a z toho v 12 ako banka.

Ešte pred skúsenosťou vo Ferratum som viedla projekty v Slovenskej sporiteľni a Accenture Technology Solution. Accenture považujem dodnes za svoju materskú firmu, ktorá ma profesijne vychovala, umožnila mi rýchly kariérny rast a ponúkla nespočetné množstvo možností v podobe rôznych rolí a zaujímavých projektov.

Čím ste chceli byť, na základnej či strednej škole? Napadlo Vás, že sa v dospelosti budete venovať IT?

Vždy som inklinovala aj k predmetom ako fyzika a matematika, ale nakoniec som sa kvôli zanieteniu rozhodla venovať umeniu a vyštudovala som operný spev 😀 . Doteraz neviem, či som viac technický alebo umelecký typ 😀 . A určite mi nikdy nenapadlo, že budem pracovať v IT… bolo mi to aj myšlienkou veľmi vzdialené. Dnes som ale šťastná, že som sa pre toto odvetvie rozhodla, a práve to mi prinieslo nie len najbližších ľudí v mojom okolí a pragmatický pohľad na svet, ale aj sebarealizáciu, profesijnú spokojnosť a finančnú slobodu.

Aká bola Vaša cesta do sveta IT? Študovali ste IT alebo Vás k technológiám priviedol život?

Okrem spevu som na vysokej škole vyštudovala cudzie jazyky a lingvistiku. A práve cudzie jazyky ma priviedli do sveta IT, kde som začala pracovať ako systémová podpora s kombináciou dvoch jazykov. Pokračovalo to rolou konzultanta a testera, až som sa nakoniec dopracovala k vedeniu teamu developerov a projektovému manažmentu, čomu sa v rôznych podobách venujem dodnes.

Na vysokej škole sme sa venovali aj dešifrovaniu a rozpoznaniu podobných znakov v rôznych podobách verbálnej a neverbálnej komunikácie a osobne si myslím, že tým, že aj programovanie je určitá forma komunikácie, a teda aj jazyka, podarilo sa mi jednoduchšie priblížiť k tejto oblasti. Aj skladba opery alebo iného hudobného diela je písaná v istom jazyku a pochopenie aspoň jedného “cudzieho“ jazyka prispieva k lepšiemu pochopeniu ďalšieho, v tomto prípade toho technického. Aj v okolí mam pár známych, ktorí sa z hudby preorientovali na IT a sú v tom úspešní. Tým chcem potvrdiť, že aj mladé dievčatá, ktoré vyštudovali niečo iné, sa snahou a pochopením danej oblasti môžu v nej úspešne uplatniť, či dokonca ju aj obohatiť.

Ako Vás vo Vašom rozhodnutí ísť študovať IT alebo v IT pôsobiť podporovala/odrádzala rodina a okolie?

Moja rodina dlho nerozumela tomu čo robím 😀 . Až keď som začala „manažovať“ trochu porozumeli… Obaja moji rodičia boli totiž riaditelia, ale v úplne iných odvetviach. Ale čo sa týka podpory, akékoľvek odvetvie som si vybrala, vždy som v rodine mala veľkú oporu. A tých odvetví som už pár vyskúšala 😀 .

Povedzte nám niečo o Vašej práci, čomu sa venujete?

Venujem sa programovému riadeniu ako aj riadeniu ľudí a nastavovaniu metodiky. Programové riadenie je súhrnne riadenie viacerých projektov s podobnou tematikou. Jednotlivé projekty majú svojich projektových manažérov, ktorí projekt riadia a reportujú programu. Ja riadim program, ktorý vyvíja aplikáciu mobilnej banky. Taktiež nastavujem metodiku projektového riadenia a vediem tím projektových manažérov.

Niečo o spoločnosti, v ktorej pracujete.

Naša spoločnosť má viacerých klientov v rôznych oblastiach no prevláda banking sektor a spomínaný program mobilnej banky, kde sme pre jednu slovenskú banku hlavný dodávateľ.

V čom Vám práca v IT sektore vyhovuje? Resp. aké výhody tento sektor ponúka špeciálne Vám?

Mne najviac vyhovuje typ ľudí, ktorý tam pracuje. Ide o technických ľudí, hlavne developerov, ktorí sú pre mňa ako “čisté duše“ a nič nemienia inak ako povedia. Oproti iným odvetviam je tam podľa mňa menej intríg, viac pragmatického zmýšľania a aj práve preto veľa z mojich najbližších je z IT oblasti.

Ale nedá mi nespomenúť IT výhody z globálneho hľadiska. IT pomáha viac menej v každom sektore. V medicíne diagnostikovať a operovať s väčšou precíznosťou, v letectve navigovať, vo fabrikách automatizovať, a tým nahrádzať ľudí pri nebezpečných úkonoch alebo fyzicky veľmi namáhavých úlohách. Ľudia si ani neuvedomujú kde všade IT je a akým veľkým je prínosom.

Objaví sa v kolektíve, v ktorom pracujete aj nejaká kvetinka 🙂 alebo je to prevažne mužský kolektív? Myslíte si, že by malo byť v IT viac žien (prečo)?

Je to prevažne mužský kolektív a v IT je asi tak 5-10% žien, čo je veľká škoda, pretože všetko čo IT produkuje je v konečnom dôsledku využívané tak mužmi ako aj ženami. A teda je naozaj škoda, že ženy tieto produkty ovplyvňujú len minimálne.

Práve tie vedia zvážiť zákonitosti z úplne odlišných uhlov a byť prínosom vďaka empatii a pochopeniu veci v širšom zmysle a to ani nespomínam, že majú prirodzene výraznejší zmysel pre estetiku a kreativitu.

Ako ŽENA na Vašej pozícií vo svete IT, stretli ste sa s nejakými predsudkami?

Určite. A myslím si, že do istej miery je to v každej pracovnej oblasti. Ako mladá žena prídem mnohým ľuďom na prvý dojem ako nie úplne vhodný kandidát na schopného manažéra. Ale vždy keď im dokážem, že som na svojej pozícii oprávnene, získam si ich uznanie. Ale vnímam, že v tomto „mužskom“ svete sa musím snažiť 3 krát viac ako muži, čo ma ale neodrádza, naopak, je to pre mňa výzva.