Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Prezraď nám niečo o sebe! 

Pochádzam z Piešťan, kde som chodila na základnú a strednú školu. A keďže s matematikou, fyzikou a informatikou som nemala žiaden problém a tieto predmety ma bavili, tak som sa rozhodla ísť študovať na Fakultu matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Vyštudovala som odbor teoretická informatika. Počas štúdia som si vyskúšala prácu programátora i analytika, čo ma utvrdilo v tom, že chcem pracovať ako programátor. Momentálne pracujem vo firme Vacuumlabs, kde pracujem ako Python developer.

Porozprávaj nám, čo ťa priviedlo k IT?

Dlho som sa nevedela rozhodnúť, či mám ísť študovať matematiku, fyziku, alebo informatiku. Nakoniec som si vybrala informatiku aj kvôli tomu, že vidím ako výsledok mojej práce používajú ľudia.

Ktoré momenty v živote boli pre teba rozhodujúce?

Počas štúdia na vysokej škole som chvíľu bola súčasťou organizácie Trojsten. Konkrétne som bola jednou z vedúcich KSP (Korešpondenčný seminár z programovania), ktorý je určený pre žiakov stredných škôl. Počas vedúcovania som si vyskúšala chystanie a opravovanie úloh a zúčastnila som sa ako vedúca jedného sústredenia. Neskôr som začala pracovať ako Java junior developer, ale aj ako business analytik. Počas tejto pozície som zistila, že programovanie mi chýba a utvrdilo ma v tom, že som si správne vybrala a chcem sa po skončení školy venovať programovaniu.

Ktoré osobnosti ťa inšpirovali a sú tvojimi vzormi?

Najviac ma inšpirujú a ovplyvňujú práve moji kolegovia, keďže s nimi každodenne spolupracujem. Naučila som sa aká dôležitá je práca v tíme a komunikácia či už medzi nami alebo so zákazníkom.

Zmenila by si rozhodnutie pracovať v IT? 

Určite by som rozhodnutie nemenila, pretože práca ma veľmi baví a vždy som dúfala, že nebudem musieť chodiť do práce, ktorá by ma nebavila.

Čo ťa napĺňa v tvojej práci? 

V práci sa mi páči to, keď niekedy riešim problém alebo mám zaujímavú úlohu tak, že až zabúdam na čas a deň prejde ani neviem ako. Motiváciou je pre mňa najmä to, keď vidím svoje výsledky použité a viem, že prinášajú osoh. Potom mám chuť robiť ďalšie veci. 

Ako si sa cítila vo svojej prvej IT práci?

Keďže som začínala vo svojej prvej práci ako brigádnik, tak moja práca spočívala väčšinou v plnení drobných úloh. V momentálnej práci dostávam i väčšie úlohy, kde mám možnosť navrhovať komplexnejšie riešenia a mám väčší pocit zodpovednosti a prispievania mojimi myšlienkami a nápadmi.

Ako sa vzdelávaš?

Vzdelávam sa najmä pri práci, keď sa snažím hľadať riešenia úloh. Ale chodievam občas aj na rôzne meetupy. Určite sa mi ale najlepšie niečo učí, keď to rovno aj skúšam použiť, bez toho veci rýchlo zabudnem.

Prezraď nám svoje úspechy, na čo si hrdá? 

Úspechom je pre mňa, že som úspešne dokončila školu a našla som si prácu, ktorá ma baví a som v nej spokojná. A samozrejme, keď vidím, že ľudia používajú to, čo som naprogramovala.