Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Čím ste chceli byť, na základnej či strednej škole? Napadlo Vás, že sa v dospelosti budete venovať IT?

Prišlo to nejak postupne. Pamätám sa, že ešte na základnej škole som sa túžila stať speváčkou. Zároveň ma však od malička bavila matematika a možno aj vďaka mojím dvom starším bratom som už na strednej uvažovala skôr týmto smerom. Vedela som, že by som chcela niečo, kde využijem logické myslenie, ale presné povolanie som si ešte nevedela predstaviť. Až v 3. ročníku na strednej škole, keď som si volila prípravné semináre na maturitu, som si vybrala informatiku. S odstupom času si uvedomujem, že to bolo aj vďaka dobrému učiteľovi, že som si napokon vybrala tento a nie napríklad fyzikálny smer.

Aká bola Vaša cesta do sveta IT? Študovali ste IT alebo Vás k technológiám priviedol život?

Vyštudovala som Informatiku a informačné systémy na FIIT v Bratislave. Už počas školy som brigádovala, zo začiatku na rôznych administratívnych pozíciách, v 3. ročníku som sa vďaka workshopu Rails Girls dostala k práci backend vývojárky webových stránok v jednej IT firme. Onedlho na to ma v súvislosti s mojou bakalárskou prácou oslovil Sygic, kde som pracovala do ukončenia štúdia na part time a potom plynule prešla na full time úväzok. V Sygicu pracujem dodnes.

Ako Vás vo Vašom rozhodnutí ísť študovať IT alebo v IT pôsobiť podporovala/odrádzala rodina a okolie?

Celá moja rodina má pozitívny vzťah k matematike, hoci ja jediná sa venujem programovaniu. Rodina ma teda v mojom rozhodnutí podporovala a neodhovárali ma ani kamarátky, hoci mi úplne nerozumeli. „Ježiš, na čo tam ideš, veď je to ťažké a budeš tam jediná baba,“ vraveli.

Povedzte nám niečo o Vašej práci, čomu sa venujete?

V Sygicu pracujem ako Android developerka. Najprv som sa samostatne venovala vývoju vlastnej funkcionality do navigačnej aplikácie, neskôr som pracovala priamo na hlavnom produkte spoločnosti. Najnovšie som súčasťou tímu, ktorý vyvíja úplne nový produkt pod vedením zakladateľa Sygicu.

Niečo o spoločnosti, v ktorej pracujete.

Sygic sa zaoberá vývojom navigačného softvéru. Preslávil sa mobilnou aplikáciou Sygic GSP Navigation, už menej ľudí vie, že máme tiež riešenia pre firemných klientov.

V čom Vám práca v IT sektore vyhovuje? Resp. aké výhody tento sektor ponúka, špeciálne Vám?

Práca programátora v sebe spája logiku a kreativitu. Je plná výziev a keďže technológie sa neustále vyvíjajú, človek musí neustále inovovať a nehrozí mu stereotyp. Navyše, kedykoľvek si viem otvoriť našu appku a pozrieť sa: aha, toto som urobila. Je skvelé vidieť po sebe výsledok s pridanou hodnotou pre mňa aj spoločnosť.

Objaví sa v kolektíve, v ktorom pracujete aj nejaká kvetinka alebo je to prevažne mužský kolektív?

V Sygicu nás pracuje okolo 25 žien z celkového počtu 160 kolegov, ale je pravda, že medzi developermi nás je iba pár.

Ako ŽENA na Vašej pozícií vo svete IT, stretli ste sa s nejakými predsudkami?

Pravidelne sa mi stáva, že keď som na meetupe s mojím priateľom, tiež vývojárom, všetci ma automaticky berú len ako jeho spoločnosť a sú potom dosť prekvapení, keď sa niečo opýtam alebo sa zapojím do diskusie.

Myslíte si, že by malo byť v IT viac žien?

Určite áno. Ženy podľa mňa prinášajú na veci iný pohľad, akúsi ženskosť do čisto mužských tímov. Vďaka prirodzenej empatii často rozmýšľajú viac „UXovo“, teda očami používateľov.