Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Ako ste sa dostali do IT? Študovali ste IT alebo Vás k technológiám priviedol život?

IT som študovala iba veľmi okrajovo, v zmysle niekoľkých voliteľných predmetov na škole. Dlhé roky pre mňa IT bola skôr španielska dedina (niekedy mám taký pocit ešte aj dnes :D) Konkrétne oblasť, ktorej sa momentálne venujem ma zaujala na jednej prednáške, kde bola len „ledabolo“ spomenutá, tak som si informácie dohľadala sama. Prejavila som určitú aktivitu, vďaka ktorej som dostala príležitosť v IT firme aj pracovať. K technológiám ma teda priviedol život, ktorému som s tým trošku pomohla.

Čomu sa v práci venujete?

Pracujem na pozícii User Adoption Specialist and Trainer a na starosti mám enablement jednak zamestnancov no najmä našich klientov. Jedná sa o komplexný pohľad na vzdelávanie a osvojovanie si problematiky práce s nástrojmi Qlik. U užívateľov je dôležité odbúrať ich odpor voči zmene a zavedeniu nového nástroja s ktorým majú pracovať. Čo je pre mňa ideálne, práca v sebe spája určitú technickú znalosť nástrojov a odbornosť pri ich používaní ale do veľkej miery aj komunikáciu a prácu s ľuďmi. Som extrovertný a „ukecaný“ typ človeka a táto práca je pre mňa ideálny spôsob sebarealizácie. Keďže sme ešte stále malá firma, stíham popritom aj časť personálneho manažmentu, konkrétne nábor nových zamestnancov.

Sú nejaké veci, ktoré vás vedia v práci nahnevať?:)

Určite že áno, ale ja viem z mysle veľmi ľahko vytesniť to zlé, čiže si asi nespomeniem. Rozhodne nás vie vyviesť z rovnováhy, keď nefunguje systém, ktorý práve potrebujeme.

Čo Vám na IT vyhovuje v jednej vete najviac?

Z môjho pohľadu sa jedná o konzistentnosť a jednoznačnosť. 1+1=2 a nie je tomu inak ani o niekoľko mesiacov neskôr. To mi v dnešnom turbulentnom svete imponuje. Taktiež možnosť neustále sa posúvať. Myslím, že nikdy nenastane deň, keby by som si povedala že už viem všetko a všetko mi je jasné.

Stretli ste sa s predsudkami voči ženám v IT?

Ja mám pravdepodobne veľké šťastie pretože osobne nie. Náš kolektív je jedným slovom úžasný a „naši“ muži sú veľkým darom. Mimo EMARKu sa so ženami na IT pozíciách stretávam málo, čiže rozhodne je na čom pracovať.

Čomu by ste sa venovali, ak by to nebolo práve IT?

Ťažko povedať, som ešte príliš mladá na to, aby som sa vedela takto vyprofilovať. Moje okolie by ale určite povedalo, že by moja práca zahŕňala „obecenstvo“ a pozornosť. Čiže možno moderovanie 😀 Tiež by ma lákalo vyučovať na univerzite.