Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Volám sa Martina Ivaničová a pracujem v IT spoločnosti Tempest. Pred trinástimi rokmi, keď som sa rozhodovala pre vysokú školu, som k počítačom sotva „pričuchla“ a preto štúdium informatiky bolo pre mňa čosi nepredstaviteľné. Vedela som však, že ma to ťahá podobným smerom – k matematike a fyzike a preto som sa odhodlala na štúdium teoretickej fyziky na FMFI UK. Keď som končila vysokú školu, bavilo ma programovanie, ku ktorému som sa dostala počas štúdia a zbierala som preto odvahu hľadať si prácu v IT. Odrádzalo ma, že v mojich predstavách bol programátor pán, ktorý sa zabáva tým, že si po večeroch optimalizuje svoj vlastnoručne naprogramovaný šachový engine.

Našťastie som skoro prišla na to, že dôležité pri komerčnom vývoji softvéru nie je vedieť z hlavy naprogramovať simplexovú metódu hľadania lokálnych miním ani vysypať z rukáva sto triediacich algoritmov. Podstatné je vedieť porozumieť požiadavkam používateľa softvéru, mať chuť a snahu vytvoriť funkčnú aplikáciu, ktorá sa bude reálne používať a mať trochu analytického myslenia a pragmatického rozumu, aby sa to podarilo. – nuž a ja verím, že nič z tohto mi nechýba 🙂

Od roku 2006 pôsobím v spoločnosti Tempest, a.s. ako softvérová analytička- tím, v ktorom som, sa zaoberá vývojom Oracle databázových aplikácií pre telekomunikačné spoločnosti. Aktuálne sa venujem hlavne technológii dátových skladov.

To, čo sa mi na mojej práci asi najviac páči je pestrosť: Komunikujem so zákazníkom počas zberu požiadaviek, pripravujem ponuku riešenia, navrhujem architektúru aplikácie, pracujem na dohodnutí rozhrania s ostatnými zúčastnenými stranami, tvorím detailný dizajn riešenia, z času na čas i programujem a potom dohliadam na vykonanie testov – a to všetko v spolupráci s mojimi šikovnými kolegami. Verím, že v budúcnosti i kolegyňami.