Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Fantastické na celom IT je, že výsledok vidíte ihneď. Cítite sa naozaj v pohode deň čo deň. Nedostatok pracovných príležitostí vám nehrozí a rovnako nemáte starosť s nízkym platom. Ďalšia generácia dievčat bude na tom ešte lepšie. Uvedomujem si aj to, že vďaka IT tu máme slobodu prejavu, o akej mohli naši rodičia len snívať. Že budem úspešná žena v IT aj ja, by mi v 18. rokoch ani nenapadlo.

Pôvodne som študovala sociálnu prácu a politiku na FF UK v Prahe. Chcela som predovšetkým pomáhať ľuďom. Mala som aj novinárske túžby a tak som počas školy začala pracovať pre Český rozhlas. Vtedy nikto nemal páru o tom, čo je internet. Kamarátka bola „Čechoameričanka“ a o internete sa dozvedela od svojho ocina – milovníka kybernetiky v Štátoch. Zaumienila si, že web pritiahne do rozhlasu a tak sa aj stalo. V 1995 sa Rádio Praha stalo prvým českým médiom, ktoré bolo pripojené na internet. Čo to som si najprv naštudovala a vytvorila som prvú web stránku pre rozhlas a to v piatich svetových jazykoch! Ktokoľvek na svete si ju mohol pozrieť. Neskôr som vytvorila prvú webovú stránku o Rómoch v Čechách, aby sa ľudia zbavili predsudkov voči minorite. Publikovala som tam aj moju bakalárku a diplomovku. Môj život s IT mal ohromný spád.

Dnes sa hrám s grafikou textov, ktoré mi posielajú kolegovia na ambasáde. Vyberám fotky, starám sa o náš Twitter, upravujem obrázky, natáčam a editujem videa. Vo voľnom čase ma baví editovať pre českú Wikipédiu.

Dúfam, že žien v IT bude pribúdať. Technológií bude viac a viac a s nimi bude narastať aj množstvo všakovakých príležitostí. Bola by veľká škoda, ak to nevyužili dnešné dievčatá a ženy…

autor: Ľudmila Jančigová