Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

„Chcem byť pri vzniku úplne nových vecí. Preto je umelá inteligencia a s ňou spojené IT pre mňa vzrušujúce. Nevenujem sa len robotom. Ale mám v rukách nástroj, ktorým môžem realizovať svoje sny“, hovorí úspešná vedkyňa Mária Virčíková z Technickej Univerzity v Košiciach. Nesedí celé dni za počítačom. Ani sa nehrá s robotmi. Navrhuje, ako medzi človekom a technológiou má vyzerať prirodzená komunikácia. Je to ako osviežujúce smoothie alebo veľmi lahodný zákusok. Bude chutiť, iba ak dobre zmiešate všetky ingrediencie.

„Je to trošku dizajnu, psychológie, filozofie, umelej inteligencie a biológie“, dodáva Mária. Ak by si ešte raz vyberala školu, nič by nemenila. Išla by na tú istú univerzitu, za svojimi robotmi. Čo by poradila dnešným stredoškoláčkam? „Je dôležité myslieť aj na to, čo asi budete robiť po škole. Ťažko človek vie, čo bude o šesť rokov. Ale IT tu budú určite.

Pochybujete, či na to máte? Tiež som pochybovala. Dokonca som v prvom ročníku opakovala elektrotechniku :). Ale dnes sa z toho smejem. Keď má človek cieľa sústredí sa naň, dosiahne ho.“

autor: Ľudmila Jančigová