Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Popri štúdiu na FIIT STU sa mi postupne začali otvárať oči, čo všetko sa za pojmom „informatika“ skrýva, a zároveň som začala oči otvárať aj sama od údivu, aké nekonečné sú možnosti pracovnej sebarealizácie takého informatika/informatičky.

K štúdiu informatiky som sa dostala cez dlhé interné výberové konanie, na ktorú školu podám prihlášku (lebo predsa len, taká prihláška nie je lacná záležitosť), kde som sa rozhodovala medzi paletou prírodovedných odborov, chvíľu len tak zo srandy zvažovala psychológiu, dizajn a farmáciu. Po triezvom uvážení a určení mojich priorít jasne zostalo na vrchu svietiť heslo „som technický typ“, ktoré ma presvedčilo k prikloneniu sa k „aplikovanej fyzike“ v podobe elektrotechniky. V tom čase sa o konkrétnej špecializácii rozhodovalo až po roku štúdia, kedy som jasne vedela, že informatika je pre mňa to pravé orechové.

Popri štúdiu na FIIT STU sa mi postupne začali otvárať oči, čo všetko sa za pojmom „informatika“ skrýva, a zároveň som začala oči otvárať aj sama od údivu, aké nekonečné sú možnosti pracovnej sebarealizácie takého informatika/informatičky.

Áno, v svojej profesii aplikujete matematické a algoritmizačné znalosti, ktoré ste nadobudli počas štúdia.

Áno, môžete sa „umelecky vyžiť“ pri tvorení grafiky.

Áno, môžete skúšať pochopiť a vžiť sa do ľudí, pri navrhovaní používateľského rozhrania, aby bolo prívetivé a intuitívne (nie je to vôbec jednoduché!).

Áno, môžete sa „vyrozprávať“ pri komunikácii s klientmi a riešení ich problémov.

A samozrejme, môžete sa stretnúť a pracovať s množstvom zaujímavých vedných oblastí (ako napríklad lekárske aplikácie, aplikácie pre geografov, učiteľov, meteorológov), človek sa veľa dozvie a nikdy to nie je nuda.

A čo sa týka praktického života? Dovolím si zopár, postrehov…

Šikovná žena v IT je žiadaný element, je katalyzátor, moderátor, ozdoba a oživenie chlapského informatického kolektívu. A IT spoločnosti to vedia a ženy si patrične cenia.

Ženy v IT sa zvyčajne (ak chcú) zhosťujú úloh ako je komunikácia s klientmi alebo potenciálnymi partnermi alebo reprezentácia firmy na rôznych udalostiach. A to má od zarytého programovania v mastnom svetri VEĽMI ďaleko!

Mnohé úlohy v IT sa dajú „robiť z domu“ a vzhľadom k povahe práce nie je problém ani s menšími úväzkami, čo je úžasne praktické pre mladé mamičky.

A či vás práca bude napĺňať? Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale IT má slúžiť ľuďom a pomáhať im. Je to obrovská radosť a dobrý pocit, keď vidíte, že vami navrhnuté riešenie napríklad pomohlo stovkám ľudí efektívnejšie komunikovať, zjednodušilo nejakú náročnú pracovnú činnosť alebo umožnilo oddýchnuť si pri dobrej hre…