Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Ako ste sa dostali do IT? Študovali ste IT alebo Vás k technológiám priviedol život?

Dalo by sa povedať, že IT mám v génoch z ockovej strany. Poriadny ITčkár bol ale od malička môj brat, takže ja som bola skôr mladšia sestra v štýle „keď si robí web stránku môj brat, chcem aj ja“. Takýto prístup ale nestačil na to, aby som sa dala na IT a po určitom hľadaní som si našla svoj vysokoškolský smer – tú „mat“ časť zo slova MatFyz. Už počas školy som ale začala pracovať v IT oblasti ako konzultant a bolo mi to jasné. Zobrala som to teda síce okľukou, ale predsa som k IT dospela a nechystám sa odísť.

Čomu sa v práci venujete?

Predmetom mojej práce je dať naším zákazníkom možnosť analyzovať svoje dáta zmysluplne. K tomuto cieľu vedie zaujímavá cesta plná analýzy dát, požiadaviek a potrieb zákazníka, metodických návrhov riešení až po scriptovanie samotné – a to všetko v prostredí jedinečného Data Discovery nástroja – Qlik Sense.

Sú nejaké veci, ktoré vás vedia v práci nahnevať?:)

Veľmi často ma hnevá, že deň má iba 24 hodín J. Všetky ostatné veci, ktoré ma z krátkodobého hľadiska vedia nahnevať, sú pre mňa vo svojej podstate výzvou, na ktorú sa po chvíli začnem tešiť – ako napríklad keď má môj script vlastnú hlavu a robí niečo iné ako to, na čo som ho stvorila.

Čo Vám na IT vyhovuje v jednej vete najviac?

Tak na odpoveď na túto otázku mi stačia aj 3 slová: našla som sa. Ak by ste chceli rozvitú vetu, podmetom by bolo zrejme analytické myslenie, prísudkom neuveriteľné možnosti vzdelávania a sebarealizácie a prívlastkom určite práca s ľuďmi.

Stretli ste sa s predsudkami voči ženám v IT?

Jeden-dva prípady by sa našli, avšak úprimne povedané, je skvelý pocit byť súčasťou búrania týchto predsudkov.

Čomu by ste sa venovali, ak by to nebolo práve IT?

Ak by som aj nerobila to, čo robím teraz, s veľmi veľkou pravdepodobnosťou by to bolo niečo veľmi blízke IT a matematike. Kým som však dospela sem, chcela som byť baletkou, architektkou, psychologičkou, či moderátorkou. V nejakom alternatívnom vesmíre mi teda snáď aspoň jedno z týchto smerovaní vyšlo.