Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Kybernetická bezpečnosť v tíme piatich žien

Obrovským motorom je pre mňa práve môj tím žien, ktoré naozaj vedia makať na spoločnej veci a zároveň neustále zlepšovať seba a svet naokolo, vrátane svojej práce a výsledkov. Goal oriented, creative and passionate, to sú pre nás v tíme dôležité kritéria.Plávať vo vodách kybernetickej bezpečnosti začala v roku 2013. Po štúdiu ekonomiky a práva sa ocitla na úplne inej lodi, a už po štvrtý krát organizuje odbornú konferenciu v oblasti IT bezpečnosti v Prahe.

Ako ste sa dostali do IT? Študovali ste IT alebo Vás k technológiám priviedol život?

Môj vysokoškolský život vôbec nenaznačoval akékoľvek IT smerovanie. Vyštudovala som súčasne právo a ekonómiu. Hoci ma štúdium bavilo, žiadna s týchto oblastí ma zásadne neoslovila. Dôvodom bola zrejme práve výučba zúfala odtrhnutá od praxe. Po ukončení štúdia a prvej pracovnej skúsenosti na tzv. TPP som sa ešte viac uistila, že zamestnanecký život nie je pre mňa. Potrebovala som slobodu, túžila som niečo nové vymyslieť a byť pánom svojho času a tvorivého potenciálu. Keď ma Ondrej Kreheľ oslovil s ponukou na založenie QuBit konferencie, dlho som neváhala. Aj keď som s konferenčným biznisom mala skúsenosť, o IT bezpečnosti som veľa nevedelaTo ma ale neodradilo. Nadchla som pre myšlienku usporiadať komunitné podujatie, poctivú odbornú konferenciu, kde sa ľudia budú radi každoročne vracať.

Naša misia od začiatku bola vytvoriť komunitné podujatie, teda nie len konferenciu samotnú, ale okolo nej vytvoriť rešpektovanú komunitu expertov v tejto brandži. Zo začiatku to bolo veľmi ťažké, kedže nás finančne nepodporoval žiadny vendor „dodávateľ“ v tejto oblasti ako to zvyčajne býva. Chceli sme nezávislú atmosféru bez komerčných, či politických = rušivých vplyvov. To sa nám aj podarilo a QuBit si už štvrtý rok buduje svoje miesto a stáva sa rešpektovaným podujatím v regióne.

Čomu sa v práci venujete?

Som spoluzakladateľkou QuBit Conference, moja pozícia v spoločnosti je CEO, v skutočnosti chief everything officer. Sme malá spoločnosť a náš výkonný tím tvorí 5 žien. QuBit je naša práca a tak trochu poslanie, naša obrovská studnica učenia ako zorganizovať ešte lepší event. J Moja úloha je výkonná i strategická, denne vybavím xy mailov, rôznych ponúk, stretnutí a zároveň sa snažím expandovať a zlepšovať seba a naše firemné procesy. Obrovským motorom je pre mňa práve môj tím žien, ktoré naozaj vedia makať na spoločnej veci a zároveň neustále zlepšovať seba a svet naokolo, vrátane svojej práce a výsledkov. Goal oriented, creative and passionate, to su pre nás v tíme dôležité kritéria.

Sú nejaké veci, ktoré vás vedia v práci nahnevať?:)

V práci sa často nehnevám. Čo ma však vie nahnevať je podnikateľský systém, v ktorom fungujeme a jeho bludy, a tiež krátkozrakosť niektorých ľudí. Mám rada priamočiarosť, preto ma niekedy vedia nahnevať aj rozhovory „okolo horúcej kaše“ alebo bez podstaty veci, pracovne tomu hovorím „vata“.:)

Čo Vám na IT vyhovuje najviac?

Vyhovuje mi spektrum možností, ktoré IT ponúka. Nejde len o prácu s počítačom a na počítači, je to kvantum rôznych činností a profesií priamo súvisiacich s IT alebo IT bezpečnosťou- právo, business development, psychológia, compliance, vzdelávanie, recruitment, marketing.. atď. Ide o veľmi zaujímavé odvetvie, ktoré v najbližšej budúcnosti bude ďalej rapídne expandovať a bude sa týkať nie len firiem a štátov, ale najmä nás, ľudí samotných. Myslím, že tu už idem jemne do témy IoT – Internet vecí. (Internet of Things).Internet vecí označuje nový trend v dnešnom technologickom svete, kedy si čoraz viac vecí pripájame k internetu. Používame smartfóny na komunikáciu s našim Smart TV, nosíme inteligentné hodinky, a čoskoro nám určite aj chladnička sama objedná chýbajúce potraviny. Práve internet vecí prináša nové obchodné a profesijné príležitosti, aj pre ženy.

Stretli ste sa s predsudkami voči ženám v IT?

Ja osobne som sa s predsudkom nikdy nestretla. Mám pocit, že páni v IT security odvetví s radosťou prijímajú ženy do svojich diskusií a kolektívov. Nepamätám sa, že by mi niekto naznačil, že je to oblasť do ktorej ja ako žena nemám „právo hovoriť“. Naopak, cítim v tomto odvetví obroský potenciál pre ženy v najrôznejších funkciách. Ženská energia, tvorivosť a intuícia sú z môjho pohľadu neobjaveným motorom tohto, zdanlivo mužského, sveta.

Čomu by ste sa venovali, ak by to nebolo práve IT?

Momentálne teraz? Asi rodine. J

Dnes je IT pre mňa tým „core business“ a pracujem na tom, aby QuBit Conference bola rešpektovanou značkou v oblasti it security eventov. Ako hovoríme v QuBit: Do NOT push, the door is open!